V posledních několika letech se parametry notebooků výrazně zlepšily, dokonce by některé modely mohly bezpochyby konkurovat stolním počítačům. I tak se však stále najdou příznivci počítačových sestav, kteří si nechávají sestavit počítač na míru, protože požadují mnohem vyšší výkon, a to například na nejnovější počítačové hry nebo náročné grafické programy.
Počítačová sestava obsahuje spoustu důležitých komponentů, bez kterých by byla její funkčnost v podstatě nemožná. Pokud se pustíte do skládání počítače svépomocí, neobejdete se nejen bez nářadí, jako jsou šroubovák a kleště, ale ani bez jednotlivých součástek.
Co stolní počítač obsahuje?
- Procesor,
- chlazení procesoru,
- základní deska,
- operační paměti,
- grafická karta,
- SDD či HDD disk,
- napájecí zdroj,
- počítačová skříň,
- přídavné ventilátory.
Jak vybrat jednotlivé součástky pro stavbu počítače?
Vybrat vhodné komponenty je klíčový krok, jenž zajistí správnou funkčnost výsledného počítače. Velice důležité je dávat si pozor na to, jaké procesory a grafické karty kombinujete, protože by spolu nemusely pracovat tak, jak si představujete.
V případě, že se do sestavování stolního počítače pouštíte poprvé, počítejte s tím, že vám to zabere klidně i několik hodin. Případně se vám nabízí sestava na míru, o kterou se vám postarají odborníci v některé z počítačových firem. Ušetříte si tak spoustu času, ale i nervů.
Jak postupovat při sestavování počítače?
Jakmile si objednáte veškeré součástky, můžete se pustit do samotné montáže. Určitě se vyplatí držet se následujícího postupu. Prvně se zaměřte na samotné srdce počítače, kterým je procesor, bez něhož by nebylo možné zpracovávat digitální data uložená v paměti a zobrazovat výsledky. Procesor vložte do příslušné patice a potom napojte všechny operační paměti. Dále vás čeká instalace chladiče na procesor a připojení dedikované grafické karty.
Počítač se neobejde bez úložného prostoru, k čemuž v současné době slouží moderní SSD disky. Připojte ho, zapojte napájecí kabely ze zdroje do základní desky, SSD disku a grafické karty, nezapomeňte připojit také napájecí kabel k chlazení a pak všechno vložte do počítačové skříně. Počítač je na světě. I když se to zdá být jednoduché, tak věřte, že pokud nejste technologiemi políbení, nakonec raději práci přenecháte odborníkům.
Co se pevného disku týče, nenabízí se vám pouze SSD disky, jsou k dostání i levnější alternativy v podobě HDD disků, od kterých se však pomalu ustupuje. Důvod, proč se přechází na SSD disky, je jednoznačný. Jsou nejenže rychlejší, ale vydrží mnohem déle než HDD disky.
Počítačové komponenty neskládejte napoprvé přímo do skříně, nejprve si je seskládejte mimo ni. Stát se totiž může, že něco zapojíte špatně, a potom by byla demontáž náročnější.
Jaké existují alternativy k sestavám na míru?
Samozřejmě existují také alternativy k počítačovým sestavám na míru. První možností jsou repasované počítače, což jsou vlastně výkonné počítače pocházející z firemních operativních leasingů. Jakmile je totiž leasing ukončen, sestava PC projde profesionálním repasováním a potom se prodává za mnohem přijatelnější cenu. Ušetříte tak klidně i několik tisíc korun, a přitom se vám do rukou dostane propracovaná počítačová sestava s minimálně 4 GB RAM a SSD diskem. Předtím, než se taková sestava dostane vůbec do prodeje, prochází ještě zátěžovými testy.
Další možností jsou také předváděcí počítače, respektive vystavené zboží, nevyprodané skladové zásoby výrobce či počítače používané pro krátkodobé marketingové účely. V podstatě se jedná o takřka nové produkty, které vám dokonale poslouží a splní vaše náročné požadavky, a to za zlomek ceny.
A pokud by vašim představám více vyhovovalo něco přenosného, tak můžete zvolit repasované notebooky.