Je jasné, že někdy se nemoc nevyhne ani živnostníkům. Jenže jak v takovém případě postupovat? Na jaký úřad se obrátit a na co všechno máte nárok? Na tyto a jiné otázky vám odpovíme v dalších řádcích.
Kdy mám nárok na neschopenku, jak spolu souvisí nemoc OSVČ a sociální pojištění?
Základním kritériem pro splnění nároku na neschopenku je, že si jako podnikatel dobrovolně platíte nemocenské pojištění a také sociální odvody ČSSZ, která neschopenku vyplácí. Výše nemocenského pojištění je 2,1 % měsíčního základu. Minimální měsíční základ pojistného pro rok 2020 je 6000 Kč. Měsíční pojištění tak činí nejméně 126 Kč.
Kdy máte nárok na nemocenské dávky?
Jestliže splňujete výše uvedená kritéria, pojďme se podívat na další faktory ovlivňující nárok na neschopenku. Abyste skončili jako OSVČ na neschopence, musíte si platit alespoň tři měsíce nemocenské pojištění. Na nemocenské dávky pak máte nárok až od 15. dne nemoci. OSVČ dále nemusí platit zálohy na pojistné za kalendářní měsíce, kdy mu byla nařízena karanténa nebo byl uznán po celý měsíc neschopným práce.
Kam s neschopenkou?
Další zásadní otázkou je, kam poslat neschopenku OSVČ? Novinkou se v posledních letech stala elektronická neschopenka, která zajišťuje, že o nemocenské dávky již pojištěnec žádat nemusí. Základem je elektronické hlášení lékaře o vzniku dočasné pracovní neschopnosti a o jejím trvání. OSVČ od svého ošetřujícího lékaře dostanou průkaz, který potvrzuje dočasnou neschopnost. Jamile dojde k ukončení pracovní neschopnosti, je OSVČ povinen pomocí formuláře „Hlášení zaměstnavatele/osoby dobrovolně nemocensky pojištěné při ukončení pracovní neschopnosti“ písemně oznámit den, ve kterém opět začal samostatnou výdělečnou činnost vykonávat, příslušné OSSZ.
Vzhledem k tomu, že nemocenské dávky jsou počítány až od 15. dne nemoci, být OSVČ na neschopence se moc nevyplatí, zvláště, pokud vás postihla nějaká chřipka a nachlazení – jednoduše nemoc. Neschopenka je spíše užitečná tehdy, když OSVČ přišel k nějakému úrazu, se kterým bude marodit i několik měsíců.
Abyste se vyvarovali různým krátkodobým nemocem a mohli jako OSVČ dále fungovat, měli byste zvláště v tomto období usilovat o posílení imunity. Nápomocné vám mohou být tyto následující rady:
Jak posílit imunitu?
Zdravá strava
Základem silného imunitního systému je samozřejmě zdravá výživa. Do svého jídelníčku byste měli zařadit ovoce a zeleninu, které jsou bohaté na vitamíny. Zejména vitamín C je největším nepřítelem různorodých patogenů v našem těle.
Dostatečný spánek
Ne nadarmo se říká, že spánek uzdravuje. Během spánku totiž dochází k obnově buněk a uvolnění cytokinů, které bojují s infekcemi. Proto dbejte na kvalitní a dostatečný spánek, ideální doba je 7,5 až 8 hodin denně, uvidíte, chřipka a nachlazení se vám obloukem vyhnou.
Fyzická aktivita
Je víc než jasné, že sedavé zaměstnání a žádný pohyb tělu prostě neprospívají. Pravidelným lehkým cvičením se imunita bude stávat silnější.
Vitamíny
Svůj imunitní systém můžete podpořit i vitamíny na posílení imunity. Neměl by vám chybět vitamín D, C, zinek a také probiotika, které podporují střevní mikroflóru. Všechny tyto a jiné vitamíny a minerály obsahují doplňky na imunitu.
Hygiena
Mezi zásadní faktory ovlivňující váš imunitní systém patří také vaše hygiena. A co tím myslíme? Zejména mytí rukou, které byste měli provádět vždy před a po jídle, a také hlavně po návštěvě toalety a po příchodu domů. Takže jestliže hygieně moc nedáte, nepomohou vám ani vitamíny na imunitu.
Věříme, že jsme vám článkem objasnili spoustu nezodpovězených otázek ohledně nemoci při podnikání. A díky našim radám se vám vyhne kdejaká viróza.
Zdroj obrázku: {Dragana Gordic} / Shutterstock.com