Možná znáte z vlastní zkušenosti, anebo z vyprávění situaci, kdy se prostě na nějakou dobu ocitnete bez peněz. Vždy je to nepříjemná věc, která je pro podnikatele o to horší, pokud ho postihne zrovna v tom období roku 2021, kdy by měl zaplatit daň z příjmu za rok 2020. Poradíme vám, jak z této šlamastyky ven.
Co tedy dělat, když nemáte na zaplacení daně? Nejjednodušší, ale ne zrovna nejvhodnější řešení, je nedělat prostě nic a čekat, že se to nějak vyřeší. Samo.
Takto se bohužel chová převážná část podnikatelů, i přestože to pak pro ně představuje další komplikace v podobě placení úroků z prodlení, nepříjemné komunikace s úřadníky finančního úřadu a možná také i nevyhnutelné ukončení podnikání.
Tomu všemu se dá do určité míry předejít. Záleží samozřejmě na tom, jak vysoká je částka, kterou podnikatel dluží a zda se mu do budoucna podaří daň uhradit.
Jak řešit situaci, když nemáte na zaplacení daně z příjmu
Ukažme si jednotlivé možnosti na příkladu pana Dvořáka, který jako fyzická osoba podniká v oblasti stavebnictví.
V dubnu 2020 měl zajímavou zakázku, na které si vydělal pěknou sumu peněz, ale v průběhu roku 2020 se mu už nepodařilo sehnat žádnou větší zakázku, a tak žil z výnosu té dubnové. Přišel rok 2021 a panu Dvořákovi vyšla daňová povinnost za rok 2020 ve výši 35 000 Kč.
Tyto peníze v té chvíli prostě neměl, ale protože zrovna po delší době získal zajímavou zakázku, věděl, že v dohledné době peníze na zaplacení daně z příjmu F0 za rok 2020 mít bude.
Řešení 1: Zaplacení daně do 5-ti pracovních dnů po odevzdání daňového přiznání
V této chvíli bude záležet na tom, jak rychle se k penězům pan Dvořák dostane. Pokud to bude v průběhu několika dní od data, ke kterému je povinen daň z příjmu za rok 2020 zaplatit, může pan Dvořák využít ustanovení Daňového řádu, které umožňuje zaplatit daň bez sankce ještě 5 pracovních dní po termínu podání řádného daňového přiznání.
Řešení 2: Podání daňového přiznání elektronicky
Od 1. 1. 2021 vstoupila v platnost novinka v daňovém řádu (§136 zákona č. 280/2009 Sb., Zákon daňový řád). Díky ní můžete daňové přiznání elektronicky podat ( a tím pádem i zaplatit daň) až o 1 měsíc později, tj. nejpozději do 1. května 2021. Zdůrazněme, že se to týká pouze elektronicky podávaných daňových přiznání za rok 2020.
Pokud této možnosti pan Dvořák využije, získá jeden měsíc navíc pro získání prostředků na zaplacení daně.
Řešení 3: Daňový poradce
Někdy může být řešením využití služeb daňového poradce. Pokud této možnosti pan Dvořák využije, bude mít na získání peněz na zaplacení daně čas až do července a navíc získá jistotu, že jeho daňové přiznání je sestaveno správně. Daňoví poradci totiž v rámci své práce přiznání prověří.
Poznámka: Dříve finanční úřad vyžadoval doložení plné moci zmocňující daňového poradce k podání daňového přiznání. V roce 2021 již tato povinnost neplatí.
Řešení 4: Žádost o odložení daně a splátkový kalendář
Ještě jednu možnost umožňuje Daňový řád – požádat finanční úřad o odložení daně a její zaplacení ve splátkách. Pana Dvořáka by toto řešení stálo ještě několik stokorun na zaplacení správního poplatku, a pokud by mu jeho finanční úřad vyhověl, musel by pak zaplatit ještě úrok z prodlení. Ten by byl ale mnohem nižší než v situaci, kdy by pan Dvořák hrál mrtvého brouka a daň prostě v řádném termínu nezaplatil. Finanční úřad nemá povinnost vyhovět žádosti pana Dvořáka, ale za pokus to určitě stojí.
Prevence je základ
Pokud si chcete zachovat klidné spaní a ušetřit si stres, aktivně se ze svých tržeb snažte odkládat díl, který patří státu. Samozřejmě se může stát, že na vás spadnou nečekané výdaje a vy jste nuceni tyto peníze použít. Vždy ale pečlivě zvažte, zda tuto hromádku peněz dokážete včas doplnit. Pokud to nestihnete, pak pamatujte, že je potřeba začít včas s finančním úřadem komunikovat. Případné sankce spojené s vyhýbáním se daňové povinnosti nejsou zrovna příjemné.