Co dělat, když nemáte v roce 2021 na zaplacení daně za rok 2020?

Možná znáte z vlastní zkušenosti, anebo z vyprávění situaci, kdy se prostě na nějakou dobu ocitnete bez peněz. Vždy je to nepříjemná věc, která je pro podnikatele o to horší, pokud ho postihne zrovna v tom období roku 2021, kdy by měl zaplatit daň z příjmu za rok 2020. Poradíme vám, jak z této šlamastyky ven.

Co tedy dělat, když nemáte na zaplacení daně? Nejjednodušší, ale ne zrovna nejvhodnější řešení, je nedělat prostě nic a čekat, že se to nějak vyřeší. Samo.

- Inzerce -

Takto se bohužel chová převážná část podnikatelů, i přestože to pak pro ně představuje další komplikace v podobě placení úroků z prodlení, nepříjemné komunikace s úřadníky finančního úřadu a možná také i nevyhnutelné ukončení podnikání.

Tomu všemu se dá do určité míry předejít. Záleží samozřejmě na tom, jak vysoká je částka, kterou podnikatel dluží a zda se mu do budoucna podaří daň uhradit.

Jak řešit situaci, když nemáte na zaplacení daně z příjmu

Ukažme si jednotlivé možnosti na příkladu pana Dvořáka, který jako fyzická osoba podniká v oblasti stavebnictví.

V dubnu 2020 měl zajímavou zakázku, na které si vydělal pěknou sumu peněz, ale v průběhu roku 2020 se mu už nepodařilo sehnat žádnou větší zakázku, a tak žil z výnosu té dubnové. Přišel rok 2021 a panu Dvořákovi vyšla daňová povinnost za rok 2020 ve výši 35 000 Kč.

Tyto peníze v té chvíli prostě neměl, ale protože zrovna po delší době získal zajímavou zakázku, věděl, že v dohledné době peníze na zaplacení daně z příjmu F0 za rok 2020 mít bude.

Řešení 1: Zaplacení daně do 5-ti pracovních dnů po odevzdání daňového přiznání

V této chvíli bude záležet na tom, jak rychle se k penězům pan Dvořák dostane. Pokud to bude v průběhu několika dní od data, ke kterému je povinen daň z příjmu za rok 2020 zaplatit, může pan Dvořák využít ustanovení Daňového řádu, které umožňuje zaplatit daň bez sankce ještě 5 pracovních dní po termínu podání řádného daňového přiznání.

Řešení 2: Podání daňového přiznání elektronicky

Od 1. 1. 2021 vstoupila v platnost novinka v daňovém řádu (§136 zákona č. 280/2009 Sb., Zákon daňový řád). Díky ní můžete daňové přiznání elektronicky podat ( a tím pádem i zaplatit daň) až o 1 měsíc později, tj. nejpozději do 1. května 2021. Zdůrazněme, že se to týká pouze elektronicky podávaných daňových přiznání za rok 2020.

- Inzerce -

Pokud této možnosti pan Dvořák využije, získá jeden měsíc navíc pro získání prostředků na zaplacení daně.

Řešení 3: Daňový poradce

Někdy může být řešením využití služeb daňového poradce. Pokud této možnosti pan Dvořák využije, bude mít na získání peněz na zaplacení daně čas až do července a navíc získá jistotu, že jeho daňové přiznání je sestaveno správně. Daňoví poradci totiž v rámci své práce přiznání prověří.

Poznámka: Dříve finanční úřad vyžadoval doložení plné moci zmocňující daňového poradce k podání daňového přiznání. V roce 2021 již tato povinnost neplatí.

Řešení 4: Žádost o odložení daně a splátkový kalendář

Ještě jednu možnost umožňuje Daňový řád – požádat finanční úřad o odložení daně a její zaplacení ve splátkách. Pana Dvořáka by toto řešení stálo ještě několik stokorun na zaplacení správního poplatku, a pokud by mu jeho finanční úřad vyhověl, musel by pak zaplatit ještě úrok z prodlení. Ten by byl ale mnohem nižší než v situaci, kdy by pan Dvořák hrál mrtvého brouka a daň prostě v řádném termínu nezaplatil. Finanční úřad nemá povinnost vyhovět žádosti pana Dvořáka, ale za pokus to určitě stojí.

Prevence je základ

Pokud si chcete zachovat klidné spaní a ušetřit si stres, aktivně se ze svých tržeb snažte odkládat díl, který patří státu. Samozřejmě se může stát, že na vás spadnou nečekané výdaje a vy jste nuceni tyto peníze použít. Vždy ale pečlivě zvažte, zda tuto hromádku peněz dokážete včas doplnit. Pokud to nestihnete, pak pamatujte, že je potřeba začít včas s finančním úřadem komunikovat. Případné sankce spojené s vyhýbáním se daňové povinnosti nejsou zrovna příjemné.

- Z našeho e-shopu -
Redakce portáluhttps://www.ipodnikatel.cz
Internetový portál iPodnikatel.cz je specializovaný portál zaměřený na začínající podnikatele a ty, kteří chtějí rozvíjet svůj malý nebo střední podnik.

Mohlo by vás zajímat ...

Inzerce