Business formal attire: dress code, který budí ten správný dojem

Zatímco v některých společnostech se dress code nedrží, v jiných je naopak něčím, co lze označit za nezbytnost či nutnost. Předem stanoveno, co se musí a nesmí nosit, musí zaměstnanec respektovat, i když to bude znamenat, že se bude muset naučit, co daný styl oblékání vlastně znamená. Například takový business formal attire – dress code, který dělá skvělý dojem, pokud je pojat správně. 

Kde se vzal, tu se vzal business formal attire

Při studování pravidel daného dress codu se jen velmi zřídka pozastavíme u jeho historie, což je velká škoda, protože by nám mohl o daném stylu oblékání mnoho napovědět. Například business formal attire patří k nejvíce elegantním a nejvíce formálním oděvům vůbec a někdy se mu přezdívá také „corporate dress code”, protože bývá využíván hlavně v korporátních společnostech zaměřených na pojišťovnictví, právnictví nebo bankovnictví. 

Tento styl oblékání bychom mohli definovat jako velmi konzervativní až klasický. Své kořeny má až v 19. století v Británii, odkud se poté rozšířil do celého světa. Nyní existují tři verze tohoto způsobu oblékání, a to britský styl, americký styl a italský styl. Britský je přirozeně sedící, italský hezky vypasován a americký je spíše volnějšího charakteru. 

Foto: Unsplash.com

Co je velmi zajímavé, tak že ženy tento typ dress codu mohly brát za svůj až o století později. Teprve až ve 20. století se ženy dostávaly do takových pozic, kde jim tento styl oblékání náležel. Už se navíc nemusely soustřeďovat pouze na sukně a šaty, ale mohly jít i cestou kalhot.

Jak vypadá pánský business formal attire styl?

I když pánský a dámský styl oblékání do tohoto stylu je v mnoha směrech stejný (stále konzervativní a stále klasický), v některých věcech se značně liší. Co je typického pro pánský business formal attire styl?

Předně košile, které musí být jednobarevné, ideálně světlé. Jemný vzor je povolen, ale pokud si jeho jemností nejste jistí, raději sáhněte po zmiňované jednobarevnosti. Podobně přistupujte i u kravaty. Její volba by měla být střídmá, nehledejte žádné výraznosti. A to stejné platí i u obleků, které mají být v nejlepším případě tmavé (modré, černé nebo šedé).

Foto: Budchlap.cz

Samozřejmostí jsou doplňky, které celkový formální outfit dotvoří k dokonalosti. Volíme je zásadně kožené. Pásky, aktovky, peněženky, hodinky – to vše by mělo správně ladit minimálně barevně. Když k nim sladíte i obal na telefon, bude to drobná třešnička na celém dokonalém dortu. 

Jak vypadá dámský business formal attire styl?

Co se týče dam, jejich skříň na oblečení nebude příliš praskat v pantech. Tedy pokud si nekoupí desítky stejných sukní, sak a košil. I ony musí jít směrem konzervativním a klasickým, jak ostatně bylo zmíněno. Sáhnout mohou po dnes tolik moderním kostýmku, který bude kalhotový, případně se sukní, jež se délkově dotkne kolen. Kratší alternativy nejsou pro pracovní prostředí přijatelné. 

Platí to samozřejmě i u výběru šatů. Business šaty jsou jednobarevné, délkově minimálně ke kolenům a ladí se ideálně k saku, které může a nemusí mít decentní vzor. Samozřejmě se vyhýbáme příliš vulgárním výstřihům (ať už vpředu nebo vzadu), volíme nadčasové střihy, žádnou extravaganci. 

Foto: Budchlap.cz

Co se týče doplňků, kožené černé lodičky jsou trefou do černého. Pokud hledáte pohodlnější nebo méně vysokou obuv, adekvátní jsou baleríny pánského střihu (například anglické oxfordky). Otevřené sandálky nebo tenisky jsou naprostým tabu, které nenazouváme, ani když je to aktuálně moderní. 

Jiné doplňky typu kabelky, hodinek nebo opasku mají ladit k obuvi. V tomto případě k výběru přistupují dámy stejně jako pánové, jež se taktéž snaží o maximální sladění drobností na outfitu. 

Nejen v korporátech

Sice bylo zmíněno, že business formal attire styl oblékání je využívaný hlavně v korporátních společnostech, ale přelévá se i do jiných odvětví. Zatímco pánové se díky tomuto stylu oblékání navrací do dob, kdy gentlemanství bylo zvykem, nikoliv výjimkou, dámy vkusnými střihy vynikají v davu, v němž dominují spíše kratší modely a barvy duhy. 

Jinými slovy i když mluvíme o jednom z nejvíce elegantních stylů oblékání, dnes je to také skvělá možnost, jak na úrovni vyniknout v davu a udělat ten správný dojem.

Redakce portálu
Redakce portáluhttps://www.ipodnikatel.cz
Internetový portál iPodnikatel.cz je specializovaný portál zaměřený na začínající podnikatele a ty, kteří chtějí rozvíjet svůj malý nebo střední podnik.

Inzerce