Pocit bezpečí patří odnepaměti k nejzákladnějším lidským potřebám. V průběhu evoluce civilizace i technologického vývoje se však v čase mění prostředky, jak sebe, blízké i majetek efektivně chránit. Každá moderní technologie s sebou vedle pozitivního dopadu na dennodenní fungování našich životů přináší také nová bezpečnostní rizika, kterým je třeba čelit. Zajímá vás, jak se bezpečnostní systémy v čase vyvíjely až do dnešní podoby?
Fyzická ostraha jako elementární prvek zabezpečení budov
Když se řekne ochrana zdraví a majetku, mezi prvními asociacemi vás pravděpodobně napadne fyzická ostraha. Zatímco dříve se jednalo hlavně o hlídače se psem a baterkou, dnes hovoříme o specializovaných pracovnících, kteří nad daným objektem dohlížejí v úzké kooperaci s moderními technologiemi. Zejména s kamerami, přístupovými systémy, čidly, alarmy a podobně.
Bezpečnostní agentury propojují lidský instinkt a výdobytky moderní doby
V posledních 25 letech byly hojně zakládány bezpečnostní agentury, které na trhu představují specifický podnikatelský obor. Jejich činnost prošla za toto období v souvislosti s přísunem moderních vychytávek podstatným vývojem. Dnes je jejich posláním zejména:
- sdružovat proškolený, fyzicky zdatný personál schopný pracovat s moderními technologiemi;
- poskytovat kompletní bezpečnostní služby;
- zajišťovat zabezpečení rodinných domů, kanceláří i rozsáhlých průmyslových objektů;
- pomáhat s výběrem a instalací vhodných bezpečnostních a jiných systémů na míru.
Popularita osvědčených bezpečnostních agentur stojí na flexibilitě a snaze přizpůsobit se každému jednotlivému zákazníkovi. Sami si totiž podle vlastních požadavků i finančních možností můžete nakonfigurovat zabezpečovací systém tak, abyste se ve svém obydlí nebo třeba vlastní továrně cítili za každých okolností bezpečně. To potvrzuje i Pavel Mikšátko, obchodní a technický ředitel bezpečnostní agentury TOP security s.r.o.: „Zákazník má na výběr z určité úrovně služeb. Může kontraktovat služby ve vyšší cenové úrovni s dobře vypracovanými procesy, moderními metodami a prvky vyspělých bezpečnostních technologií i fyzicky a psychicky zdatnými pracovníky. Poskytujeme ale také ostrahu tzv. kombinovanou, kterou tvoří zdraví pracovníci a jejich kolegové OZP. Nicméně i tato varianta služeb funguje na dobře zpracovaných procesech a využívání moderních technologií. Z trhu naštěstí pomalu mizí ty špatné a nefungující bezpečnostní agentury poskytující služby za nejnižší ceny na úkor kvality. Soukromé osoby i firmy, které si tyto nekvalitní služby najímali, konečně pochopili, že touto cestou jít nechtějí.“
Přístupové systémy s RFID: Lepší než nic, ale doba jde dopředu
Pokud se rozhodnete pro zabezpečení objektu, je dobré začít od podlahy, respektive od vstupních dveří. Továrny, komerční prostory, hotely i školy dnes stále častěji chrání přístupové systémy. Třeba ty s RFID (Radio Frequency Identification), které fungují na bázi rádiového spojení s daným identifikačním prvkem (například kartou) a čtečkou. Při přiložení identifikačního prvku ke čtečce (skeneru) dojde k zaevidování přístupu. I zpětně si tak můžete zjistit držitele karet, kteří v danou dobu uvnitř pobývali. Nevýhodou je možnost odcizení identifikačního prvku, kdy přístupovým systémem fakticky může projít identifikátor vedený na Jana Nováka, zatímco tento pracovník v klidu odpočívá doma na gauči. Proto se vyplatí přístupové systémy s RFID využívat v kombinaci s dalšími zabezpečovacími prvky, jako jsou kamery atp.
Biometrické přístupové systémy jen tak neoblafnete
O poznání spolehlivější jsou biometrické přístupové systémy, které využívají k identifikaci jedinečné prvky lidského těla. Řeč je zejména o duhovce, otiscích prstů a obličeji.
Skenování duhovky
Skener vyvinutý na rozpoznání lidské duhovky představuje pro nezvané hosty takřka nepřekonatelnou bariéru pro vniknutí do střežených prostor. Leda, že by si někdo vytvořil přesnou fotografii dané duhovky.
Otisky prstů
Spolehlivým řešením jsou i lidské otisky prstů, které jsou pro každého člověka jedinečné. Je ale dobré volit skenery, které umí zkoumat i žilní strukturu, protože otisky lze za použití želatinové hmoty okopírovat a v krajním případě i zneužít k oklamání skeneru. Žilní strukturu však prakticky duplikovat nelze.
Rozpoznání obličeje
Přístup do objektu lze podmínit i rozpoznáním obličeje ve 2D nebo 3D formátu využívající jedinečné rysy. Na základě toho lze navíc osoby identifikovat i v davu a eventuálně rozpoznat změnu v chování na základě změny výrazu.
Kamerové systémy – CCTV aneb vidět, ale nebýt viděn
Bezpečnostní systémy se již od 90. let minulého století neobejdou bez kamer, které umožňují interiér i exteriér střeženého objektu monitorovat z vyhřáté kanceláře. Dříve populární analogové kamery, byť v rozlišení HD a Full HD, dnes již stále častěji nahrazují moderní IP kamery, které vedle vysokého rozlišení umožňují rozpoznávat obličeje a hledat je v davu, identifikovat SPZ, a navíc disponují funkcí termovizního obrazu.
Obvodové systémy jako nástupce obyčejných plotů
Obyčejné ploty, při jejichž překonání se současná generace zlodějů ani nezapotí, nahradily propracované obvodové systémy, které se používají zejména pro ochranu rozsáhlých areálů. Duální infrabariéry, mikrovlnné/rádiové vlny nebo zemní kabely zalarmují fyzickou ostrahu ještě dříve, než nezvaný host do střeženého prostoru pronikne, a poskytují tak ochrance dostatek času na reakci. Jak kamerové, tak obvodové systémy je pro maximální využití i během noci vhodné kombinovat s kvalitním osvětlením.
Zámek a klíče jsou fajn, ale dnes vládnou elektronické zabezpečovací systémy
Klasické zámky a klíče fungující na mechanickém principu dnes vytlačují elektronické zabezpečovací systémy (EZS). Ty nejenže chrání objekt a v případě narušení zkontaktují majitele, bezpečnostní agenturu či bezpečnostní složky, ale zároveň je možné na ně napojit chytrou domácnost a na dálku si tak zapnout topení, otevřít garážová vrata nebo zkontrolovat, zda je ve všech místnostech zhasnuto. Způsobů, jakým jednotlivé EZS mohou spustit poplach, je vícero:
- při detekci pohybu odešlou signál do ústředny;
- při detekci pohybu odešlou signál se snímkem/videem z kamery;
- spustí poplach v případě narušení paprsku (infrazávory);
- spustí poplach v závislosti na detekci kouře/změny teploty – fungují jako protipožární systém;
- spustí poplach při detekci úniku vody nebo přítomnosti škodlivé látky ve vzduchu.
Ovládání zabezpečení budov pomocí mobilu: Jaká jsou rizika?
Většinu moderních systémů – ty bezpečnostní nevyjímaje – lze dnes ovládat skrze mobilní aplikace. Důrazně v tomto případě doporučujeme nepodceňovat zabezpečení telefonu a přístup do něj chránit heslem, gestem nebo třeba rozpoznáním obličeje/otisku prstu, abyste v případě odcizení mobilu zůstali relativně v bezpečí a nedošlo ke zneužití chráněných dat.
Přečtěte si také: