Přišly nečekané výdaje a vám nezbylo na splátku? Poradíme vám, jak si s tím poradit!

Vzpomínáte si na časy, když jste ještě chodili do školy? Nejspíš jste se nemohli dočkat toho, až začnete vydělávat peníze, odstěhujete se z domu a vytvoříte si vlastní domácnost, kde budete vše dělat přesně tak, jak to chcete vy. Nicméně v momentě, kdy tato doba opravdu nastane, zjistíte, že nic není tak jednoduché, jak to na první pohled vypadá.

Začne se na vás valit spousta věcí, co je potřeba zařídit, a nespočet účtů, které je nutné co nejdříve zaplatit, že se do celého tohoto koloběhu velmi snadno zamotáte. Když navíc situaci dlouhodobě nemáte, jak se říká, pod palcem a žijete od výplaty k výplatě, může se stát, že se vám z ničeho nic rozbije auto či pračka a vy nebudete mít dostatek peněz na to, abyste tento problém vyřešili. Pokud se to stalo i vám, nenechte se ovládnout panikou. Každý problém má své řešení a tento jich má dokonce několik!

Sáhněte do svých rezerv

Když se vám stane, že vám vaše měsíční výdaje přerostou přes hlavu, nemusíte hned sahat po krátkodobých půjčkách, přestože vypadají jako to nejjednodušší řešení. Ideálním řešením totiž není úvěr, ale vlastní finanční rezerva, která pro tyto případy přímo slouží. Oproti půjčkám má hned několik výhod – neplatíte žádný úrok ani poplatky, nemusíte čekat až vám peníze dorazí ani riskovat, že vám společnost vaši žádost neschválí.

Abyste však rezervu mohli využít, musíte ji pochopitelně mít, takže pokud si ji ještě netvoříte, je načase s tím začít. Jak na to? Jednoduše si začněte každý měsíc odkládat určitou sumu bokem. Zpočátku to možná bude obtížné, ale po pár měsících už to budete brát jako zcela běžný výdaj, a tak s ním budete počítat. Aby však rezerva měla skutečně smysl, měli byste na ni sáhnout jen v opravdu kritických situacích.

Co takhle si vzít půjčku do výplaty?

Jestliže už vás nečekané výdaje potkaly a finanční rezervu nemáte, tak máte ještě jednu možnost, a tou je půjčka do výplaty. Jak samotný název napovídá, jedná se o speciální typ úvěru, který je přímo uzpůsobený situacím, kdy nevycházíte s výplatou. Obvykle se totiž vztahuje na nižší částky maximálně do dvaceti tisíc korun a také má poměrně krátkou dobu splatnosti, která zpravidla nepřesahuje jeden kalendářní měsíc.

Vzhledem ke krátké době splatnosti je na místě si takovou půjčku dobře promyslet. Jestliže už nějakou dobu nemáte své finance pod kontrolou, mohl by pro vás další měsíční výdaj v podobě splátky představovat další potíže. Půjčkou totiž peníze nezískáte a naopak za ni budete muset ještě něco zaplatit. Je tedy pouze vaše zodpovědnost si ujasnit, zda pro vás půjčka bude vysvobozením, nebo spíše cestou do pekel.

Redakce portálu
Redakce portáluhttps://www.ipodnikatel.cz
Internetový portál iPodnikatel.cz je specializovaný portál zaměřený na začínající podnikatele a ty, kteří chtějí rozvíjet svůj malý nebo střední podnik.

Inzerce