5 tipů, jak rozšířit svůj business jako freelancer

Více a více lidí dnes opouští svá zaměstnání a začínají pracovat jako freelanceři. Ptáte se, co to je freelancer? Freelancer je člověk, který je na volné noze. Grafik, fotograf nebo spisovatel, to jsou profese, které vykonává, ale může se živit vlastně čímkoliv. Nejčastěji se jedná o práci, kterou lze dělat on-line a odkudkoliv. Výhodou je to, že jste pánem svého času. Všechny zakázky si ale musíte obstarat sami, a to může být stresující. Přečtěte si tipy, jak rozšířit svůj business jako freelancer a už nikdy nebudete mít nouzi o práci.

Budujte svou značku

Přistupujte ke svému podnikání jako k firmě a zaměřte se na růst podniku. První krok, který můžete udělat je definice svých cílů a vize. Víte, kam směřujete? Čeho chcete dosáhnout? Nejprve se zaměřte na dlouhodobou vizi a na základě toho si určete konkrétní cíle. Pak se můžete pustit do brandingu. Vytvořte si jednoduché logo, web nebo profily na sociálních sítích. Mějte zkrátka něco, čím se můžete prezentovat. Využijte například sociální síť Linkedin, kde na vás může narazit mnoho firem, které vaše služby využijí. Vytvořte si profil a vyplňte toho o sobě co nejvíc, abyste vypadali důvěryhodně.

Zaměřte se na time-management

S plánováním času má spousta freelancerů problém. Práce na volné noze je skvělá v tom, že se svým časem nakládáte, jak chcete. Proto je důležité, umět si vše dobře rozplánovat. Skvělým nástrojem pro plánování jednotlivých úkolů je Lamael. Můžete si v něm i vykazovat čas, který jste nad konkrétním úkolem strávili. Díky tomu odhadnete, jak dlouho vám určitá činnost trvá a lépe si svůj čas zorganizujete. Správu zakázek budete mít díky Lamaelu v malíku. Rozdělte si ty nejnáročnější úkoly na podúkoly a následně na jednotlivé kroky, díky tomu zefektivníte svou práci, protože nebudete přemýšlet nad tím, kde začít. Stanovte si pracovní dobu, jinak budete pracovat pořád.

Rozvíjejte se

Začátek podnikání může být obtížný, protože možná nemáte dostatek zkušeností. Na internetu najdete velké množství kurzů a webinářů, některé z nich si můžete dokonce pustit zadarmo. Investujte čas a peníze do sebevzdělávání, protože to zvýší kvalitu vašich služeb. Díky tomu poroste i vaše cena a nebudete muset shánět tolik zákazníků.

Propojujte se s ostatními

Cold calling nemusí být jediný způsob, jak získat klienty. Zjistěte si, kde se ve vašem okolí konají networkingové akce a zúčastněte se jich. Na takových akcích se lidé potkávají za účelem výměny kontaktů a doporučení. Je velká pravděpodobnost, že tam narazíte na lidi, kteří se stanou vašimi zákazníky nebo vás alespoň doporučí někomu, kdo vaše služby potřebuje. Vyrazte ale i na jiné akce či konference, protože čím víc lidí o vás bude vědět, tím snazší bude sehnat zakázky.

Požádejte o recenzi

Pokud za sebou máte už několik úspěšných zakázek a vaši klienti byli nadšení, požádejte o referenci. Doporučení konkrétní osoby nebo firmy, která s vámi spolupracovala, vám může přivést další zákazníky. Nic nefunguje lépe než osobní doporučení. Dělejte svou práci svědomitě a kvalitně, protože špatná recenze vám může velmi uškodit.

Práce jako freelancer se zdá být velmi jednoduchá, opak je ale pravdou. Vyzkoušejte některý z těchto tipů a získávejte klienty snadno a chytře.

Redakce portálu
Redakce portáluhttps://www.ipodnikatel.cz
Internetový portál iPodnikatel.cz je specializovaný portál zaměřený na začínající podnikatele a ty, kteří chtějí rozvíjet svůj malý nebo střední podnik.

Inzerce