3 důvody, proč se nejlevnější domény nevyplatí

Každá firma nebo společnost potřebuje skvělou doménu, která vzbudí pozornost. Způsobů jak pořídit doménu je mnoho. Od registrace domén zdarma, webové domény zdarma až po emailové domény zdarma. Nejlevnější domény a domény zdarma však mohou mít i nevýhody.

Internetových stránek, které nabízejí domény zdarma je celá řada. Je také mnoho možností, jakým způsobem jsou domény zdarma poskytovány. Některé typy nejlevnějších domén však nemusí být vhodné například pro budování firmy a značky. Ručně vybrané a zajímavé domény za dobrou cenu lze najít na např. na portálu Tovarnik.cz

Co je doména

Doména neboli doménové jméno je unikátní adresa na internetu. Používá se tak, že se přímo píše do internetového prohlížeče. Doménové jméno má hlavní funkci v tom, že nahrazuje složitý číselný kód přiřazený každému počítači připojenému k internetu a zároveň vypovídá o obsahu webu. Příklad prémiové domény s výborným názvem, který zároveň sedí k obsahu webu, je www.Vpenize.cz.

Doménové jméno lze přirovnat k adrese bydliště. Místo používání souřadnic také používáme názvy ulic a čísla popisné. Podobné je to i s IP adresami. Jsou tvořeny čtyřmi číslicemi, které jsou od sebe oddělené tečkami. Pro běžného uživatele jsou však velmi nepraktické. Nejen že nic nevypovídají o obsahu webu, ale jsou také obtížně zapamatovatelné.

Ve světě internetu funguje místo adresy doménové jméno, zkráceně doména. Zjednodušuje orientaci v internetovém světě tím, že nahrazuje složité číselné kódy IP adres. Vyhledávání stránek je díky nim daleko snazší.

Doménové jméno je potřeba tehdy, pokud chce být člověk na internetu vidět pod určitým názvem – například název firmy, spolku, produktu nebo pod svým vlastním jménem. Pokud člověk přemýšlí, jak si založit web, měl by rozhodně vymyslet stručné a zároveň výstižné doménové jméno, které se bude shodovat s náplní webu. 

Druhy domén

Domény se dělí na tři druhy:

  • domény 1. řádu – jde o koncovky doménového jména, mohou být obecné (.org, .com, .net) nebo národní (.cz, .sk, .pl)
  • domény 2. řádu – nejdůležitější část domény, jedná se o část před doménou 1. řádu, tedy o samotný název webu 
  • domény 3. řádu – někdy označovány také jako poddomény nebo subdomény, obvykle slouží k bližší specifikaci účelu stránek, stojí před doménou 1. řádu

Zřídit zdarma lze pouze doménu 3. řádu, doména 2. řádu je vždy zpoplatněna. 

Domény zdarma

Každý, kdo zakládá webové stránky, může využít levných webhostingových plánů a získat k nim domény zdarma. Další variantou jsou nabídky pro objednání webové stránky, ke kterým je česká nebo evropská webová doména zdarma. Vždy je potřeba ověřit, zda je doména volná.

Zdarma lze založit pouze doménu 3. řádu. V praxi to znamená domluvit se s poskytovatelem, který už vlastní doménu 2. úrovně. Poskytovatel nechá zájemce publikovat na svém serveru v rámci své domény zdarma. Vytvoří tedy zájemci doménu 3. řádu:

  • http://jménozájemce.poskytovatel.cz

Poskytovatel tímto nic neztrácí a téměř nic ho to nestojí. Webové stránky domény 3. řádu se čtenářům zobrazují z adresy domény poskytovatele. To je pro poskytovatele dobrá reference a vlastně i malá reklama. Někdy si poskytovatel navíc vyhradí zobrazení vlastního odkazu nebo loga. 

TIP: Klíčem k úspěchu v každém podnikání je udržet si své zákazníky. Jak připravit věrnostní program pro své zákazníky popisuje tento článek.

Proč se nevyplatí domény zdarma?

Domény zdarma mají určité nevýhody, se kterými je třeba počítat a zvážit, zda jejich využití stojí za to. Hlavní důvody proč se domény zdarma nevyplatí jsou tyto:

  • špatné znění názvu domény – název domény má být krátký a výstižný, u domén 3. řádu toho obvykle nelze dosáhnout 
  • horší zapamatovatelnost – doménová jména 3. řádu jsou vždy delší, čím je doménové jméno delší, tím hůř se pamatuje
  • odvádění pozornosti – doménové jméno 2. řádu, které je v doméně 3. řádu obsažené vždy odvádí pozornost, například koupelny.cz zní samozřejmě lépe než koupelny.kupsikafe.cz

Pokud podnikatel zakládá firmu a chystá se uspět i v online světě, měl by raději investovat do domény 2. řádu. Taková investice se určitě vyplatí. Nemusí se jednat pouze o podnikatele. Každý, kdo chce být na internetu vidět, měl by si zařídit doménu se stručným a jasným názvem.

Doménové jméno není nutné vždy kupovat. Další variantou je pronajmout doménu, pokud už vhodná doména existuje a je k pronajmutí. Pronajmutí domény se vyplatí hlavně u krátkodobých plánů, kdy zájemce potřebuje doménu jen na omezenou dobu.

Redakce portálu
Redakce portáluhttps://www.ipodnikatel.cz
Internetový portál iPodnikatel.cz je specializovaný portál zaměřený na začínající podnikatele a ty, kteří chtějí rozvíjet svůj malý nebo střední podnik.

Inzerce