Zvýšení cen za energie asi v poslední době neuniklo nikomu z nás. Jedná se především o elektřinu a plyn, kde velkoobchodní ceny vystoupaly až na trojnásobek. Toto zdražení ovlivní nejen domácnosti, které neměly sjednané fixní smlouvy na další rok, ale i všechny malé a velké podnikatele. Aktuální zdražení se již začíná projevovat ve všech odvětvích hospodářské a ekonomické sféry.
Proč ceny energií rostou?
V roce 2020 lockdowny spojené s celosvětovou pandemií koronaviru zastavily ekonomiku, a snížily tak spotřebu energií. Na základě toho musely některé elektrárny kvůli přebytku elektřiny dokonce dočasně zastavit výrobu, a tudíž se ceny energií začaly pomalu zvedat. Výsledkem tedy je, že cena kontraktů na elektřinu s dodáním v příštím roce se na energetické burze v Praze od začátku roku zdvojnásobila na více než sto eur za megawatthodinu.
Po znovuprobuzení celosvětové ekonomiky došlo k výraznému zvýšení poptávek po energiích, které jsou základním kamenem výroby. Nemůžeme ani pominout fakt, že vzrostla cena plynu nebo uhlí, které patří mezi primární surovinu pro výrobu elektřiny. Právě vzrůst cen komodit považujeme za jednu z hlavních příčin zvýšení cen.
Jaký ovlivní vysoké ceny podnikatele?
Vysoké ceny si postupně začnou vybírat svou daň. Problém mohou mít především drobní podnikatelé, kteří mají uzavřené smlouvy na odběr surovin bez fixní ceny. V tu chvíli je nezbytné počítat se zvýšením nákladů na celkovou výrobu ve všech směrech. Vysoké ceny se promítnou na účtech za provoz provozoven, strojů atd.
Pokud se stane, že se vaše firma dostane do finančních potíží, podnikatelská půjčka vám podá pomocnou ruku.
Podle odborníků letošní cena elektřiny, kterou platí domácnosti a firmy, vzroste od deseti do dvaceti procent. Tento rozdíl zřejmě tedy pocítí každý z nás, ovšem záleží na tom, jakým palivem topíte a jak tuhá bude zima.