Ať už potřebujete hypotéku nebo jen malou půjčku před výplatou, musíte počítat s tím, že se určitě nevyhnete zdlouhavým schvalovacím procesům. Zdaleka totiž nejste jediní, kdo si chce vyřídit úvěr, a tak si banka či nebankovní poskytovatel musí promyslet, komu ho skutečně schválí, a kdo naopak odejde s prázdnou. Pochopitelně tedy musíte počítat také s tím, že vaše žádost zelenou zkrátka dostat nemusí. Proč by k tomu reálně mohlo dojít?
Záznam v registru dlužníků
Pokud jste si před tím, než jste se odeslali vaši žádost, udělali menší průzkum světa půjček, jistě dobře víte, co jsou to registry dlužníků. Jedná se o několik databází, do kterých se zaznamenávají informace o tom, jaké pohledávky jste měli či máte a jak je splácíte, a to nejen co se týče úvěrů jako takových, ale také telefonních účtů. Konkrétně se jedná o SOLUS, bankovní registr klientských informací BRKI a nebankovní registr klientských informací NRKI.
Všichni poskytovatelé půjček musí při schvalování půjček do těchto databází ze zákona nahlížet, a to platí i pro produkty typu nebankovní půjčky bez registru. Jediné, v čem se od klasických úvěrů liší, je to, že u nich společnosti neberou negativní záznamy tak vážně. Ať už máte zálusk na jakýkoliv produkt, negativní záznam v registru se vždy považuje za pádný důvod k tomu, aby vám žádost zamítli.
Exekuce
Vzhledem k tomu, co jsme psali v předchozím bodě, je asi jasné, že pokud potenciální klient čelí exekuci, může se s půjčkou rozloučit, a to zejména u banky. Vybraný poskytovatel se tuto skutečnost stoprocentně dozví a bude ji brát jako dostatečně silný důkaz o tom, že své závazky neplníte a svou finanční situaci jednoduše nezvládáte. Kdyby vám totiž žádost schválil, nejenže by riskoval, že své peníze nedostane zpátky, ale také by vaši situaci mohl ještě zhoršit.
Nedostatečný příjem
Jestliže na kontě žádnou exekuci nemáte a s placením účtů jste se do problémů nedostali, tak by mohly být kamenem úrazu vaše příjmy. Je totiž jasné, že půjčku budete muset z něčeho splácet a proto se poskytovatelé dívají na dvě základní věci. První z nich je vaše pracovní smlouva – větší šanci mají totiž lidé se smlouvou na dobu neurčitou a tím pádem i stálým a jistým příjmem.
Druhou věcí je samozřejmě samotná výše příjmu, podle které banka či nebankovní společnost zjistí, zda si splátky vůbec můžete dovolit. Pokud byste žádali o vyšší částku, mohli by po vás požadovat i informace o vašich dalších výdajích jako například o hypotéce nebo nájmu. Pokud vám po odečtení výdajů od příjmů zbývá sotva na jídlo, drogerii a další nutnosti, je jasné, že by vám další půjčka pouze uškodila – setkáte se se zamítnutím.
Pokud byste chtěli udělat sami něco proto, abyste zvýšili pravděpodobnost schválení vaší žádosti, vycházejte z výše uvedených bodů. Refinancujte stávající půjčky, vypracujte si měsíční rozpočet a pokuste snížit vaše celkové výdaje. Nemáte-li stálý ani dostatečný příjem, zkuste na tom něco změnit a najdete si slušné zaměstnání nebo přivýdělek. Zkrátka na sobě pracujte a uvidíte, že se v budoucnu možná vyhnete i tomu, že byste si o půjčku vůbec museli žádat.