Podnikatelé jsou pro banky poměrně rizikovou skupinou. V dnešní době se to jen hemží startupy a mnohé z nich jsou neúspěšné. Když vás banka odmítne, nebudete první ani poslední. Ale kde tedy sehnat finance do začátku?
U banky to můžete přinejmenším zkusit. Připravte se však na velkolepé prověřování. Bankovní instituce k začínajícím podnikatelům přistupují s nedůvěrou, ověřují si splácení předchozích úvěrů, výsledky z daňového přiznání i finanční situaci žadatele.
Čím u banky zabodovat?
Jednoznačně promyšleností svého podnikatelského záměru. Potřebujete představit stručný, přehledný a konkrétní byznys plán včetně finančního rozpočtu, v němž bude vidět návratnost investice. K zahození není ani tým schopných lidí, unikátní produkt či zkušenosti.
Co když to v bance nevyjde?
Nevěšte hlavu, na trhu se pohybuje obrovská spousta nebankovních společností, které poskytují úvěry i začínajícím podnikatelům, s nimiž to nevypadá příliš perspektivně. Nebojte se, i tyto společnosti podléhají určitým zákonům, tudíž se k vám musí chovat poctivě. Spousta z nich sice nenabízí přímo půjčky pro podnikatele, ale můžete využít obecný bezúčelový úvěr. Nikoho nebude zajímat, na co peníze využijete. Nevýhodou je, že v nebankovním sektoru nikdy nedostanete tak vysoké částky. S milionem moc nepočítejte.
Jak najít konkrétní půjčku?
Můžete využít srovnávač na internetu. Zadáte si své požadavky (částku, dobu splatnosti apod.) a ihned uvidíte, kde nabízí nejnižší úrok. Například když si budete půjčovat 500 000 Kč na 5 let, nejvýhodnější to pro vás podle srovnávače Financer.com bude na Zonky – ano, tohle je další možnost. Lidé půjčují lidem na různé věci. Stačí ostatní přesvědčit, že váš projekt má smysl a šanci prorazit a možná dostanete i ten milion.
Kdy si určitě nepůjčovat?
Pokud jste ohledně svého plánu skeptičtí, raději si nepůjčujte. Pro peníze si musíte jít s jasnou vizí, že vám to vyjde a vyděláte daleko více.