Je na topení lepší tvrdé nebo měkké palivové dřevo?

Co je lepším zdrojem energie? Jaký typ dřeva je více vhodný na topení? A jaký je vlastně rozdíl mezi měkkým a tvrdým palivovým dřevem? Na všechny tyto otázky se zaměříme v tomto článku.

Proč topit právě dřevem?

Nejdříve se zaměříme na to, proč je vlastně dobré využívat dřevo jako zdroj energie pro topení. Jedním z důvodů je ekologická šetrnost, kdy se jedná o víceméně plně obnovitelný zdroj. Dalším velkým důvodem je jeho nízká cena v porovnání s uhlím, plynem nebo elektřinou. Prodej palivového dřeva je postaven na principu poskytnutí zákazníkům topný zdroj za velmi přijatelnou cenu. A kromě toho má dřevo jedinečnou vůni, která při použití v krbu provoní celý dům a vytvoří jedinečnou atmosféru.

Tvrdé palivové dřevo

Pro topení je obecně lepší tvrdé palivové dřevo. Často se jedná o bukové nebo dubové dřevo. Díky příjemné vůni a dobré tvrdosti je oblíbené a používané i dřevo ovocných stromů. Prodej palivového dřeva se nejčastěji zaměřuje právě na prodej tvrdého dřeva, která má velmi dobru výhřevnost a díky nižšímu obsahu pryskyřic a pevnějšímu uspořádání dřeva, tolik nejiskří a jedná se o vhodnější variantu pro využití hlavně v krbech nebo otevřených ohništích.

Měkké palivové dřevo

Ve své podstatě je i měkké dřevo dobrým topným materiálem. Patří sem dřevo z jehličnatých stromů. Vlastnosti tohoto dřeva jsou však o něco horší. Více jiskří, při topení produkují o něco více kouře a vlivem přítomnosti aromatických látek a velkého množství pryskyřice, může docházet k tomu, že dřevo bude vylučovat nepříjemný zápach, což se může projevit hlavně při uzení masa. Je možné využít ho hlavně v uzavřených kotlích při vytápění v domě.

Hlavně suché dřevo

Základním předpokladem pro efektivní topení dřevem je jeho suchost. Dřevo by mělo být dostatečně proschlé, aby neobsahovalo přebytečnou vodu, která by vytvářela vodní páru, dým a zamezovala by klidný průběh procesu hoření. Pokud potřebujete rychlý zdroj dřeva vhodného na přímé topení, jsou skvělou možností například dřevěné brikety. 

Redakce portálu
Redakce portáluhttps://www.ipodnikatel.cz
Internetový portál iPodnikatel.cz je specializovaný portál zaměřený na začínající podnikatele a ty, kteří chtějí rozvíjet svůj malý nebo střední podnik.

Inzerce