Jaké jsou možnosti skladování zboží?

Asi každý podnikatel či obyčejný prodavač v obchůdku na vesnici, potřebuje někdy zboží, které se mu přiveze, uskladnit. Je to prosté. Zboží, když je na skladě, dokáže vydržet déle. Proto se vybírá takové místo, kde není úplně mrazák, ale na druhou stranu ani velké vedro. Dnes se společně podíváme na to, kde se dá zboží skladovat a jaké místo je to nejlepší. 

Vhodná místnost pro uskladnění zboží

Zboží, které nylo zakoupeno, musí být uskladněno v takové místnosti, aby odpovídala předepsaným technickým podmínkám. Díky těmto podmínkám totiž nedochází ke zkažení, znehodnocení či porušení produktů. Mezi podmínky, které jsou ze zákona předepsané patří: 

 1. místnost musí být suchá, vzdušná a dobře větraná
 2. je dobré, aby zdi byly hladké a podlaha nebyla hrbolatá či jinak znehodnocena
 3. můžeme využít regály, rohože, závěsná zařízení či různé druhy poliček
 4. okolí skladu by mělo být udržováno v čistotě, bez pachů a plísní
 5. místo by mělo odpovídat hygienickým předpisům

Samozřejmě bychom našli i další předepsané technické podmínky, ale tyto řadíme mezi ty nejzákladnější. Bez skladu nemůže fungovat žádná prodejna či obchůdek. Představme si, kam bychom všechno zboží, které půjde teprve na prodejnu, dali? Máme různé druhy skladů. Ty se určují podle toho, jaké zboží zde bude uskladněno. Rozeznáváme sklady:

 • suché 
 • chladné
 • chlazené
 • mrazící
 • sklad obalů
 • sklad drobného majetku (můžeme sem zařadit například různé prádlo nebo třeba inventáře či doklady)

Skladování zboží

Jak už jsme si řekli v první podkapitolce, je vhodné zboží uskladňovat na místě, které je suché, vzdušné a dobře větrané. Možná se někteří z vás mohou ptát proč? Na to existuje jednoduchá odpověď. Potřebujeme totiž zachovat původní vlastnosti zboží, které mělo. Jde především o chuť, vůni,… No a právě to docílíme teprve tehdy, kdy bude na příslušném místě dobře větráno. 

Uskladnění zboží začíná tehdy, kdy ho převezmeme. Převezmeme ho buď do skladu hlavního, příručního nebo ho můžeme dát přímo do prodejny. To si nastaví každý celek sám. Je jen na podniku, jak moc chce s produkty, které dorazí, hýbat. 

Dá se zboží uskladnit i někde jinde?

My tady sice mluvíme pouze o skladech, ale zboží se dá uskladnit i na mnoha jiných místech. Můžeme využít třeba kancelář, skladovací kontejnery či garáž. Jediná věc, která platí pro všechny je ta, že místo musí být podle zákona v ideálním stavu na uskladnění zboží. 

Výhody a nevýhody uskladnění zboží

Sklady – mezi nevýhody bezpochyby patří to, že se většinou těžko hledá místo, kam bychom sklad postavili. Dnes jsou už skoro všude postavené různé rodinné domky a na sklady není úplně dostatek místa – to platí zejména tehdy, kdy se jedná o velké prostory. Výhodou může být krásný velký úložný prostor, kam se nám vejde velké množství věcí – nemusíme tedy běhat od jednoho ke druhému. 

Kancelář – mezi nevýhody kanceláří patří to, že se v nich většinou něco děje – mám na mysli pracuje. Díky tomu, že si zde lidé odkládají všude možně věci, které budou potřebovat k tomu, aby dnes vykonali práci, kterou mají zadanou, není v kancelářích na ostatní zboží dostatek místa. Výhodou ale je to, že pokud budeme uskladňovat různé propisky, zvýrazňovače či bločky, které zaměstnanec bude používat, většina si je vezme do svých šuplíčků u stolu, kde sedí. No a máme problém vyřešený. 

Skladovací kontejnery – mezi nevýhody patří asi stejně jako u normálních skladů to, že skladovací kontejnery bývají většinou velké. Firma nemusí mít tolik volného prostoru pro tyto kontejnery. Naopak velkou výhodou je to, že velká část z nich má ocelovou konstrukci. Jsou vodotěsné a přepravitelné, tudíž se s nimi dá velice dobře manipulovat. 

Garáže – nevýhodu vidím v tom, že se v garážích objevuje velké množství prachu a nečistot, tudíž mi to nepřijde jako vhodné místo pro sklad zboží. Na druhou stranu, když se někdo postará o to, aby byla garáž uklizena, může posloužit jako skvělé skladovací místo. Jak všichni asi víme, v garáží je krásný chlad a dokážeme ji i krásně provětrat. 

Redakce portálu
Redakce portáluhttps://www.ipodnikatel.cz
Internetový portál iPodnikatel.cz je specializovaný portál zaměřený na začínající podnikatele a ty, kteří chtějí rozvíjet svůj malý nebo střední podnik.

Inzerce