Jak vybrat dodavatele plynu a na co si dát pozor

Až se zima zeptá… Budete si sami vyčítat, proč jste se v létě více nezajímali o to, zda odebíráte plyn za opravdu výhodných podmínek. Právě teď, když hřeje sluníčko, je ideální doba projít si svoje dosavadní vyúčtování od vašeho současného dodavatele a zjistit, zda můžete ušetřit.

Přepisem plynu k jinému dodavateli můžete ušetřit tisíce

Pokud se budete držet následujících rad, mnoho času vám to nesebere. Za pár minut můžete mít „vyděláno“ i několik tisícovek, které přechodem k jinému dodavateli plynu ušetříte.

„Podle dostupných údajů vloni zhruba každý třináctý Čech změnil svého dodavatele plynu nebo elektřiny. Přibývá totiž těch, kteří chápou, že energie jsou stále stejné, ale ceny u různých dodavatelů se liší, a této možnosti využívají ve svůj prospěch. Úsporu ocení nejvíce ti, kteří plyn nevyužívají třeba jen k vaření, ale také plynem topí v rodinném domě. Čím více zemního plynu spotřebujete, tím větší může být vaše úspora“, říká Ing. Juraj Ondris, ředitel SPP (dodavatel plynu a elektřiny). Navíc v současnosti pořád ještě někteří dodavatelé nabízejí energie za nezdražené ceny plynu proti roku 2019. Na tom můžete jen vydělat.

Proberte to s kamarády, ale spoléhejte na sebe

Prázdniny bývají časem hojnějšího setkávání s rodinou nebo přáteli. Využijte toho a poptejte se na jejich zkušenosti s dodavateli plynu a na to, jak se oni s tímto problémem vyrovnali. Tyto vstupní informace vás mohou nasměrovat dál, ale ještě si je prověřte.

„Prostý fakt, že jim při ročním vyúčtování vraceli peníze, ještě nemusí znamenat, že šetří a že by nemohli mít nastavené smluvní podmínky lépe,“ upozorňuje Juraj Ondris od dodavatele plynu SPP.

Důležitým ukazatelem je počet zákazníků, resp. odběratelů plynu od dané společnosti. Například v portfoliu SPP je více než 1,3 milionu zákazníků na Slovensku a v České republice. Řadí se tak ke středně velkým dodavatelům energií, kteří se v poslední době zamlouvají českým zákazníkům nejvíc. „Výhodou je stabilní a komfortní zázemí velké firmy, která se o svoje zákazníky dokáže postarat, a současně dostatečná pružnost vyjít jim vstříc s individuálním nastavením nabídky přesně podle jejich potřeb,“ poukazuje Juraj Ondris z SPP.

Mimořádně nízká cena může být zrádná

O cenu jde až v první řadě, říká se. Ano, a ne. Pokud najdete na regále v obchodě jogurt o polovinu levnější než ostatní, také zpozorníte. Je prošlý nebo pochází z nějakého podezřelého zdroje? Obdobně i mimořádně levná nabídka plynu (nebo elektřiny) věstí nebezpečí. Jako smetanový jogurt za pětikorunu.

„Velmi často skrývá nějaký háček, na který nemusíte při podepisování ani přijít,“ varuje Juraj Ondris z SPP. Není také výjimkou, že pokoutní prodejci plynu s podobně „výhodnými“ cenami záhy zkrachují a skvělá cena je fuč. Ověřte si pro jistotu, jak dlouho se firma na tuzemském trhu s energiemi pohybuje. Oblíbeným chytákem je nabízený odběr za „cenu z burzy“, což má ovšem drobný háček či spíše velký hák. V létě, kdy obvykle ceny energií na burze klesají, tak i vaše spotřeba plynu není nijak závratná. Zato v zimě vám pak „cena z burzy“ při konečném součtu účet poněkud prodraží. „Při porovnávání se dívejte nejen na kalkulaci za MWh, ale i na měsíční poplatek,“ doporučuje Juraj Ondris z SPP.

Jako poslední krok před konečným rozhodnutím pak zadejte vaše údaje o spotřebě z posledního vyúčtování do některého z ověřených internetových srovnávačů nebo se obraťte na některého z osvědčených dodavatelů energií. Ti solidní vám e-mailem nebo i poštou zašlou porovnání, takže uvidíte, zda máte o přechodu k jinému dodavateli uvažovat.

„Nemusíte mít strach, tato služba je nezávazná a nikdo vás nemůže nutit k přepisu,“ popisuje Juraj Ondris jednání společnosti SPP s klienty. A dodává: „Pokud nebudete hledět jen na cenu, dokážete uspořit ročně několik tisícovek. Nejvýhodnější a nejjistější kombinací je výhodná cena a stabilní dodavatel.“ Změna dodavatele plynu nebo elektřiny není nijak zpoplatněna a vše za vás vyřídí váš nový dodavatel.

Jak vybrat dodavatele plynu v kostce

  1. Poptejte se známých na zkušenosti, vyhledejte recenze firem na internetu
  2. Porovnejte si cenové nabídky
  3. Pozorně si přečtěte smluvní podmínky kontraktu
  4. Důkladně si prostudujte vytipovaného dodavatele (např. počet zákazníků, tiskové zprávy apod.)
Redakce portálu
Redakce portáluhttps://www.ipodnikatel.cz
Internetový portál iPodnikatel.cz je specializovaný portál zaměřený na začínající podnikatele a ty, kteří chtějí rozvíjet svůj malý nebo střední podnik.

Inzerce