Izolace zdiva je základem každé funkční rekonstrukce

Střecha a dobře izolované základy jsou jakýmsi deštníkem a holínkami pro dům. Bez nich bude dům chátrat, protože mu příroda dá najevo, že je silnější. Zatímco se při rekonstrukcích obvykle ihned pustíme do výměny střechy, i když to mnohdy zas tak akutně ani nepotřebuje, izolaci zdiva od půdní vlhkosti investoři mnohdy opomenou. A problémy na sebe nenechají nikdy dlouho čekat.

Investice do nemovitostí jako vhodná ochrana před inflací se skloňovala již dlouho a mnozí skutečně do nemovitostí investovali. Často do starších s vizí je opravit a využít pro podnikání, bydlení, případně je následně se ziskem prodat či si zajistit pasivní příjem z pronájmu. Další vlna nákupů starších nemovitostí přišla s covidem. V Češích se opět probudil duch chalupaření. Kdo chalupu ještě neměl, ten si ji pořizoval. Teď jsme však často hrdými majiteli domů, které jsou zatuchlé, plesnivé, vlhké, s opadanými omítkami a shnilou podlahou.

Dům potřebuje funkční izolaci zdiva

Starým domům často chybí funkční izolace zdiva. Ta může chybět, protože ji dům nikdy neměl, nebo již po létech přestala plnit svoji funkci. Zdá se vám divné, že dříve dům vlhkým nebýval a vlhnutí zdí a interiéru se objevilo až po vašich stavebních zásazích? Přesně v tom bývá zakopán problém. Staré domy byly postaveny často s jiným účelem. Přízemní prostory sloužily jako chlévy pro dobytek. Neměly neprodyšně uzavřenou podlahu. Dnes investor prostě podlahu vylije betonem, pod který dá izolaci. Vlhkost se okamžitě začne „tahat“ do zdí.

Bez sanace zdiva adaptovat staré hospodářské prostory nelze

Půda navíc bývá zasolená, což je právě případ zmíněných bývalých hospodářských prostor. Na omítkách se tak objeví tzv. solné výkvěty (drobné krystalky solí s olupující se malbou) a omítka nakonec kompletně zdegraduje, zvlhne a opadne. Vaše drahé či mnohdy „srdcové“ rekonstrukce přijdou vniveč. Kde jste udělali chybu? Na začátku byla nutná sanace zdiva. Do dalších rekonstrukcí se lze pouštět až po ní.

Jak zobytnit starý dům?

Rozhodně je zbytečné začít novými podlahami, omítkami a výmalbou. Nejdříve je nutné dům odvlhčit a dát mu novou spodní izolaci. Bez kvalitní izolace zdiva nejenže dům vlhne a poškozují se dřevěné části a omítky, ale v interiéru se objeví plíseň a často i dřevokazné houby (především na dřevěných konstrukcích a částech). Nejhorší kombinací jsou moderní stavební úpravy, třeba betonové podlahy, venkovní či vnitřní tepelná izolace zdí a perfektně zaizolovaná okna a dveře. V těchto případech se vám plíseň v interiéru i zatuchlý zápach objeví nejpozději do týdne. Proces degradace je extrémně rychlý.

Oslovte profíky na sanaci zdiva a odvlhčení budov

Na izolace a sanace vlhkých budov se zaměřuje firma Františka Hróza. Sanuje a odvlhčuje nejen soukromé domy a chalupy, ale i historické objekty, církevní objekty, památkově chráněné budovy, provozovny, obchody, penziony, administrativní budovy a školy. Společnost má know-how pro odvlhčování staveb a sanaci zdiva všemi prověřenými a funkčními metodami. Zaměřuje se na podřezávání zdiva řetězovou pilou i diamantovým lanem a následné narážení nerezových plechů. Tuto metodu lze použít tam, kde je ve zdivu průběžná spára, tedy například u cihelného zdiva. U smíšeného, bez podélné spáry, je ideální chemická injektáž. V obou případech pak je pak vhodná speciální metoda – aktivní elektroosmóza.

Firma Františka Hróza dále nabízí hydroizolaci spodní stavby pomocí PVC, svislou izolaci spodní stavby od okolního terénu, realizuje další doplňková sanační opatření a nabízí i měření vlhkosti zdiva pomocí moderních technologií.

Suchá stavba – to je zdravé a krásné bydlení

Odvlhčená stavba s vytvořením opatření proti opakovanému vlhnutí je připravena pro další rekonstrukci. Až v této fázi je vhodné dům opatřit novými omítkami, výmalbou či podlahami. Nikdy bychom však neměli zcela zapomenout na to, že staré domy jsou jiné, a ne vždy jim novoty prospívají. Je skutečně vhodné na metr tlusté zdi dávat po celém obchodu polystyrénové zateplení? Nebo zcela zaizolovat okna, pokud topíme na chalupě ve starých kamnech bez externího přívodu vzduchu? Vždy je dobré hledat odbornou radu u těch, kdo rozumí sanaci starých staveb. Pokud jde o izolaci zdiva a odvlhčení staveb, najdete je ve firmě Františka Hróza.

Redakce portálu
Redakce portáluhttps://www.ipodnikatel.cz
Internetový portál iPodnikatel.cz je specializovaný portál zaměřený na začínající podnikatele a ty, kteří chtějí rozvíjet svůj malý nebo střední podnik.

Inzerce