Novela zákona o půjčkách má odzvonit půjčkám bez kontroly a jejich nepoctivým poskytovatelům

Vzít si půjčku, když se člověk dostane do finanční tíže, není nic špatného. A nic špatného není ani takové půjčky za poplatek poskytovat. Ovšem některé společnosti právě v tom vidí způsob, jak obyčejné lidi doslova okrádat o jejich peníze a majetek přemrštěnými poplatky a neúnosnými sankcemi. S tím by ale měl být od příštího roku konec, alespoň to tak má v plánu Ministerstvo financí se svou novelou zákona o půjčkách.

Dnešní džungle nebankovních poskytovatelů půjček

Nejvíce finančních pastí čeká na klienty v oblasti nebankovních úvěrů, kde na českém trhu působí bez přehánění tisíce poskytovatelů úvěru. Jen hrstka z nich přitom ve všech ohledech splňuje a dodržuje zákonné podmínky, zbytek tyto zákony často porušuje. Právě tyto nebankovní poskytovatele půjček si chce vzít na paškál nově připravovaný zákon Ministerstva financí, jehož cílem je větší regulace půjček a vyšší ochrana spotřebitelů. Díky němu by měly skončit půjčky bez doložení příjmů a další podobné produkty, které často přivedou spotřebitele do dluhových pastí. A velký dopad bude mít i na malé úvěry do 5 000 Kč, známé a inzerované například jako půjčka před výplatou, rychlá půjčka nebo půjčka ihned, které dosud nejsou prakticky nijak regulovány.

Budou už jen důvěryhodní poskytovatelé

Úvěrové podnikání je sice upravováno zákonnými podmínkami a pravidly, avšak jejich kontrola je vzhledem k množství poskytovatelů nebankovních úvěrů nedostatečná. Navíc začít půjčovat může téměř každý, stačí si vyřídit živnostenský list. A to je jedna z prvních věcí, kterou má nový zákon o půjčkách změnit. Nově totiž bude muset zájemce o podnikání v tomto oboru splnit podmínky odbornosti a důvěryhodnosti, aby získal povolení od České národní banky. Ta dosud dohlížela jen na banky a záložny, nově však bude regulovat i nebankovní sektor. Už tak nebude k dispozici žádná půjčka on-line nebo rychlá půjčka ihned, kterou poskytuje jakýkoliv člověk jen na základě živnostenského oprávnění. Nyní půjde o skutečně prověřené podnikatele. Alespoň to je záměr novely.

Konec poplatků za předčasné splacení

Další výraznou změnou je zrušení poplatků za předčasné splacení úvěru, které jsou velmi častou sankcí u hypoték. Ať už je to klasická nebo třeba americká hypotéka, nově by se u žádné z nich takový poplatek neměl objevit. Toto opatření se samozřejmě týká bankovních i nebankovních společností.

Důkladné prověření klienta

Důležitým krokem k zastavení čím dál většího zadlužování klientů, ze kterého často nevede jiná cesta než exekuce a v nejhorším případě pak osobní bankrot, je důkladné posuzování schopnosti splácet hypotéku. Toto by měly podle nového zákona mít věřitelé uloženo jako povinnost. K tomu má sloužit již delší dobu využívaný registr dlužníků, který by však měl nyní používat co největší okruh věřitelů. Opravdu zodpovědným posouzením situace klienta se zabrání jeho neschopnosti splácet a následnému pádu do dluhové pasti.

Už žádné neúměrné sankce

Nepoctiví poskytovatelé půjček často již dopředu počítají s neschopností klienta úvěr splácet. Tito spekulanti na úvěrovém trhu se totiž nesnaží vydělat na úrocích z poskytovaných úvěrů, jak by to mělo být, ale na sankcích a úrocích z prodlení se splácením. Nový zákon myslí i na toto a jeho součástí má proto být lhůta na promlčení pokut za prodlení se splácením. Nyní toho totiž někteří poskytovatelé využívají tím způsobem, že do nekonečna odkládají vymáhání dluhu, který tím roste do závratných výšin.

Nový zákon z pera Ministerstva financí by měl přinést zpřísnění podmínek podnikání úvěrovým firmám a naopak přinést úlevu spotřebitelům. Věřme, že tomu tak opravdu bude a úvěry budou poskytovat jen seriózní společnosti.

Redakce portálu
Redakce portáluhttps://www.ipodnikatel.cz
Internetový portál iPodnikatel.cz je specializovaný portál zaměřený na začínající podnikatele a ty, kteří chtějí rozvíjet svůj malý nebo střední podnik.

Inzerce