Jak vybrat osvětlení do koupelny v několika bodech

Uhádnete místnost, v níž trávíte každý den jednu z největších porcí času? Možná jste si na koupelnu vzpomněli. Aby také ne. Vždyť kde jinde by člověk řešil veškeré hygienické úkony. Když se člověk chystá do zaměstnání nebo kamkoli jinam, koupelna bývá většinou jednou z posledních místností, kde tráví čas. Hodně důležitou roli v jejím interiéru hraje samozřejmě kompletní zařízení, nicméně zapomenout nelze ani na osvětlení interiéru koupelny. To by mělo být řešeno co nejvíce důmyslně a efektivně. Jaká světla se tedy v koupelně nejčastěji prosazují a vyplatí se volit? To vám prozradíme v následujících řádcích.

Centrální světlo jako základ

V první řadě se vyplatí soustředit na pořízení centrálního svítidla. V koupelně nemusí vydávat obří množství světla, nicméně také by se nemělo jednat o bludičku. Světlo by mělo být spíše zastřené. Barvu si každý volí individuálně. Často se prosazuje teplá bílá nebo žlutá. Samotné zapínání světla můžete umístit hned u dveří koupelny, je to praktické a jednoduché. Dá se vybírat i zapínání na fotobuňku, nicméně neustálé blikání světla v koupelně nepředstavuje zrovna optimální záležitost. Určitě je zapotřebí myslet v koupelně na ochranu před zásahem elektrickým proudem, vždyť voda se tady může dostat prakticky všude. Svítidlo musí disponovat ochranou IP 44.

Moderní řešení osvětlení koupelny

Nápadů na neotřelé a elegantní osvětlení koupelny existuje takřka nekonečno. Zapomínat byste ale neměli ani na další prvky elektrického obvodu, jako je třeba jistič 20kA. Nezbytné jsou také specifické zásuvky, které mají dostatečný stupeň ochrany před vlhkostí. Z originálních svítidel je zapotřebí jmenovat například mezidlaždicové osvětlení, které působí doslova magicky. Určitě není problém osvětlit také interiér různých zásuvek, skříněk a jiných úložných prostor. Tady se takové světlo na fotobuňku jistě bude hodit.

Pozor na temné kouty

Tmavá zákoutí do koupelny bezesporu nepatří. Vždyť tady potřebujete vidět prakticky všude. Ani v takovém sprchovém koutě by se nemělo najít místo, kde prostě nesvítí. Ideální je také vybírat doplňková světla. těch může být spousta a integrovat se dají klidně i do prostoru sprchového kouta nebo někam jinam, kde byste takovéto osvětlení nečekali.

LED panely? Proč ne?

Elegantní LED panely si najdou své místo také v natolik intimním prostoru, jako je koupelna. Volit jich lze hned několik a doplnit třeba o LED pásky. Vymyslet se takto dá bez problémů dokonalá světelná dekorace, která bude fungovat naprosto skvěle. V koupelně si vytvoříte perfektní prostředí, v němž se budete cítit maximálně příjemně.

Jak osvětlit koupelnové zrcadlo?

Poměrně důležitá otázka stejně jako odpověď na ni. Vždyť právě před zrcadlem trávíme hodně času a upravujeme se. Kdy se vlastně u zrcadla upravujete nejlépe? V případě, že na vás jde oknem denní světlo. Tomu by mělo odpovídat i osvětlení zrcadla jako takového. Denní světlo je vynikající hlavně proto, že minimálně zkresluje. Dbát je tedy zapotřebí především na teplotu světla. Vybírat budete tedy podle jednotek, jimiž jsou kelviny. Hodnota by se měla pohybovat kolem 4 000 K, případně být vyšší. Sledujte také CRI index, tedy míru zobrazení barev. Ostatně na trhu se lze setkat přímo se svítidly, jež jsou určená k nasvětlení zrcadla. To by se mělo nasvětlit nejenom z čelní strany, ale také z boku. Když se svítí jenom na zrcadlo z jednoho směru, dochází kvůli stínům ke zkreslení obrazu tváře. Jinak existují i specifické osvětlené lišty po stranách zrcadla. Vztahují se na něj i mnohé akce, takže se dá pořídit za velmi výhodnou cenu.

Zdroj obrázku: {Alexxxey} / Shutterstock.com

Redakce portálu
Redakce portáluhttps://www.ipodnikatel.cz
Internetový portál iPodnikatel.cz je specializovaný portál zaměřený na začínající podnikatele a ty, kteří chtějí rozvíjet svůj malý nebo střední podnik.

Inzerce