Klasický nákup auta, nebo operativní leasing: Co se při podnikání vyplatí více?

Pořízení nového firemního vozu je velká věc. Vaše podnikání nabralo ty správné obrátky a vy se těšíte na vyvoněné auto. Jeho nákup se vám ale při špatném financování prodraží. Nabídky leasingových společností a autobazarů jsou nekonečné. Z každé strany se na vás hrnou neodolatelné nabídky úvěrů s nulovou akontací nebo výhodných leasingů. Ty bývají ale lákavé pouze na první pohled. Jak tedy správně koupit služební vůz?

Vyhněte se nákupu za hotové

Prvním ze způsobů, jak si můžete pořídit nové auto, je vyskládat peníze na stůl výměnou za klíčky od nového vozu. Sice se při něm vyhnete zbytečným poplatkům a úrokové sazbě, i tak se ale jedná o nejméně výhodné financování.

Od podpisu smlouvy je vozidlo vaše, a to včetně veškerých poplatků. Čeká vás tedy registrace vozidla a vyřizování pojištění, které může vyjít poměrně draho. Proto se vyplatí nabídky porovnat a před podpisem jakékoliv smlouvy vyhodnotit ceník povinného ručení, abyste se zbytečně neokradli. 

Při srovnávání cen počítejte také s propočtem bonusů a malusů – ty určují výši poplatku povinného ručení. Jestliže tak v době pořízení nového auta patříte ke svátečním řidičům bez zkušeností nebo máte za sebou nějakou tu dopravní nehodu, cena povinného ručení může o něco vzrůst. 

Spotřebitelský úvěr vám auto přihraje do vlastnictví

Další možností jak pořídit nové auto je spotřebitelský nebo podnikatelský úvěr. Stejně jako v případě nákupu za hotové se i zde stáváte vlastníkem vozidla ihned po podpisu smlouvy. 

Výhodou spotřebitelského úvěru je rozložení splátek. Na rozdíl od platby hotově nemusíte shánět velký obnos peněz a splátky si rozložíte do několika měsíců či let.

Spotřebitelské úvěry jsou však nechvalně známé svými vysokými úroky. Při špatném nastavení splátkového kalendáře přeplatíte až čtvrtinu původní hodnoty nového vozidla. 

Finanční leasing je hlavně pro fyzické osoby, nebo ne?

V minulosti patřil k oblíbeným typům splácení nového auta finanční leasing. Podobně jako u klasického leasingu, tak i v tomto případě se jedná o formu úvěru. Nájemce platí pravidelnou splátku leasingové společnosti a po splacení závazku se stane majitelem vozidla.

Výhodou finančního leasingu je jeho neměnná úroková sazba. To, co při podpisu leasingové smlouvy podepíšete, platí až do konce jejího trvání. 

Pozor na důvěryhodnost leasingových společností – jsou totiž známé krátkou životností. V případě jejího zániku stále nejste majiteli vozidla a nemáte k němu žádná majetková práva. Přesto jsou všechny servisní poplatky na vás, stejně jako v případech popsaných výše.

Operativní leasing jako novodobý způsob pořízení vozového parku

Poslední možností je operativní leasing. Ten funguje jako pronájem vozidla, které po smluvenou dobu užíváte. Na konci máte možnost vozidlo odkoupit, nebo vám leasingová společnost nabídne nové za podobných podmínek.

Operativní leasing se v současné době označuje jako nejvýhodnější forma financování firemního vozu, o čemž svědčí i vysoké počty smluv s firemními i soukromými zákazníky.

I zde ale najdete vady na kráse. Operativní leasing je omezený počtem najetých kilometrů. Ty se během nájemní doby sčítají a za kilometry navíc budete připlácet. Méně výhodná jsou i pojištění, která máte v ceně, ale nijak je neovlivníte. Platíte totiž podle podmínek určených smlouvou, kterou někdo sjednal za vás.

Přes zmíněné nevýhody i tak ale patří operativní leasing k nejvýhodnějšímu typu „nákupu“ vozu. Milovníci motorů ocení, že leasingové společnosti mají v nabídce nejnovější modely aut. Vaše vozidlo navíc po uplynutí smlouvy vyměníte za nové a neřešíte případný prodej a s ním související ztrátu jeho hodnoty, která už po prvním roce provozu může vyjít až na 10 % z původní ceny.

Redakce portálu
Redakce portáluhttps://www.ipodnikatel.cz
Internetový portál iPodnikatel.cz je specializovaný portál zaměřený na začínající podnikatele a ty, kteří chtějí rozvíjet svůj malý nebo střední podnik.

Inzerce