Do čeho investovat peníze jako začátečník – návod krok za krokem

Proč začít investovat? Kvůli inflaci, která kontinuálně znehodnocuje uspořené peníze. Inflace způsobuje pokles kupní síly peněz a aktuálně se pohybuje na úrovni okolo 3 % ročně. Běžné spořící účty mají výnos kolem 1 % ročně a inflaci tak nepokryjí. Pro zhodnocení naspořených peněz je tedy třeba investovat. Jak na to a do čeho investovat peníze?

Snem každého investora je stát se rentiérem. Do čeho investovat a jak dosáhnout zhodnocení peněz? To jsou základní otázky, které si klade každý začínající investor. Pustit se do obchodu s akciemi, vyzkoušet investice do burzovně obchodovaných fondů ETF nebo zvolit konzervativní přístup a vložit peníze do málo rizikových investičních fondů?  

Před samotnou investicí je třeba zhodnotit několik aspektů a zvolit tu nejlepší strategii. Začínající i pokročilé investory může inspirovat např. internetový portál Vpenize.cz, který nabízí přehledné návody pro začátečníky i pokročilé investory.

Základní pravidlo investování

Zásadní pro úspěšné investování je investovat jen ty peníze, které jsou v rozpočtu navíc. V žádném případě není doporučeno takto zacházet například s rezervou na nečekané výdaje. Rezerva by měla zůstávat na spořícím účtu, odkud se dá kdykoli vybrat.

Investované peníze lze v mnohých případech také vybrat v horizontu několika dní. Může se však stát, že se člověk trefí do doby kdy hodnota investice klesla a vybírání je tedy velmi nevýhodné.

Každá investice sebou nese určitá rizika. Člověk by měl investovat jen takovou částku, kterou si může dovolit ztratit. Investované peníze by neměly být ani na úkor životní pojistky či penzijního připojištění. Vhodné je investovat jen ty peníze, které jsou skutečně volné.  

Uvědomit si rizika a výnosy

Čím vyšší riziko investor podstoupí, tím vyšší může mít výnos a také ztrátu. K rizikovějším investicím patří nákup akcií nebo půjčování peněz přes P2P platformy. Konzervativní nemovitostní nebo komoditní fondy jsou stabilnější, přinášejí však obvykle nižší výnosy.

Hlavním cílem každého investora je porazit inflaci a peníze v čase zhodnotit.

Záleží na investorovi, nakolik je ochoten riskovat a jak bolestivá je případná ztráta investované částky. V každém případě je třeba rizikové investice dobře promyslet a počítat s možným neúspěchem. 

Do čeho investovat a jak se rozhodnout?

V první řadě je nutné zhodnotit své časové a finanční možnosti a odpovědět si na tyto otázky:

  • Kolik peněz lze investovat? Není nutné investovat rovnou velkou částku, dá se investovat menší částky pravidelně každý měsíc nebo jednou za několik měsíců. Investičních modelů je celá řada a jde o to zvolit ten, který investorovi vyhovuje nejlépe.
  • Kolik času je možné investování věnovat? S tím se pojí také otázka finanční gramotnosti. Pokud má investor ekonomického ducha a dost času sledovat aktuální dění, může se pustit do investování na vlastní pěst. Druhá varianta je nechat vše na finančních expertech a investovat do podílových fondů přes prostředníky.
  • Jaké je akceptovatelné riziko? Investor hledá investice s nejlepším poměrem výnosnosti a rizika. Riziko si musí stanovit každý sám, záleží na finanční situaci i povaze investora.    
  • Na jak dlouho lze peníze investovat? Při rozhodování o stupni rizika je důležitým faktorem časový horizont. Je rozdíl, zda jsou peníze investovány na několik měsíců nebo třeba na 20 let. Investor s delším časovým horizontem si může dovolit vyšší riziko.

Na základě těchto bodů je možné vytvořit strategii do čeho investovat a podle této strategie s penězi zacházet.

Podílové fondy – investice pro začátečníky

Do čeho investovat peníze pokud je investor začátečník a netroufá si vstoupit do světa investic na vlastní pěst? Řešením jsou podílové fondy finančních institucí, u kterých otázku do čeho investovat, řeší finanční expert. 

Balíčky investičních fondů sestavují studovaní ekonomové, kteří svou pracovní dobu tráví tím, že sledují dění na trzích.

Finanční expert nebo tým expertů sestavuje investiční balíček složený například z dluhopisů, akcií, komodit a nemovitostí. Základem podílových fondů je diverzifikace, neboli rozložení rizika. Pokud jedna investice nevyjde dobře, stále je tu řada dalších, které by měly být úspěšnější.

Podílové fondy jsou složeny z investic tisíce drobných investorů, kteří dají dohromady velkou částku peněz, se kterými zachází specialista. Investiční expert spravující podílový fond je velmi dobře motivován, aby s penězi investorů zacházel, jak nejlépe umí.  

Redakce portálu
Redakce portáluhttps://www.ipodnikatel.cz
Internetový portál iPodnikatel.cz je specializovaný portál zaměřený na začínající podnikatele a ty, kteří chtějí rozvíjet svůj malý nebo střední podnik.

Inzerce