Vybíráte ojetou obytnou dodávku? Na co v takovém případě nezapomenout

Sháníte ojeté obytné vozy či dodávky na prodej? A jaké jsou vaše plány s nimi? Dovolená nadivoko, nebo dokonce život v dodávce, který dnes řada lidí zvolila jako alternativu ke konzumnímu stylu života? Tak či onak, je řada věcí, které byste si před koupí měli dobře rozmyslet. Podívejme se, které to jsou.

Správný rozměr nadevše

Obzvlášť pokud je vaším snem život v dodávce byste se měli v první řadě rozhodovat podle jejích rozměrů. I když počítáte s tím, že budete drtivou většinu dne trávit mimo dodávku, budou přesto dny, kdy v ní chtě nechtě budete trávit i celé hodiny. A těsný prostor, kde se cítíte jako v rakvi, zkrátka nebude to pravé ořechové. V dodávce byste si rozhodně měli být schopni normálně a bez hrbení stoupnout.

Co se týče šířky, zde hodně záleží také na tom, kde se budete s dodávkou pohybovat a parkovat. Například ve městech, kde bývá často obtíž zaparkovat, je radno zvolit spíše užší dodávku – totéž platí o náročnějších terénech s užšími cestami. V jiných případech ale oceníte širší dodávky – obzvlášť, pokud hodláte z dodávky i pracovat na dálku a chcete si ji krom obytného prostoru proměnit i v malou kancelář.

Cena

Cena je samozřejmě zásadní faktor při výběru dodávky, zároveň je tu ale každá rada drahá. Sami musíte vědět, jaké jsou vaše finanční možnosti a kolik jste ochotni za dodávku dát.

Rozhodněte, zda koupit raději dodávku zbrusu novou s jistotou, že vám bude sloužit jako hodinky, nebo zabrousit do nabídky obytných dodávek – ojetin.

Tam můžete připadnout na zánovní poklady, ale i na hromady šrotu, pokud si nevyberete důvěryhodný bazar a stav vozu si důkladně neprověříte. Kupujte ale vždy to nejlepší, co je ve vašich finančních možnostech (aniž byste se zruinovali)!

Nutnost oprav

Částečně souvisí s předchozím bodem. Jak zkušenými mechaniky se cítíte být? Jestli jste schopni pohrabat se v motoru, vyměnit svíčky, kola a tak dále, možná pro vás nebude problém ani koupě starší ojetiny, kde je přeci jen riziko případné poruchy o něco větší.

Naopak koupě zbrusu nové dodávky, která jíž může být natolik přeplněna elektrickými součástkami a bude vyžadovat značkový servis, pokud se něco pokazí, se vám může nakonec ukázat jako finančně nevýhodná. Pokud pro vás ale peníze nejsou problémem, klidně volte i tuto variantu.

Benzín nebo diesel?

Také věčná otázka všech motoristů. Dieselové motory jsou všeobecně dražší a také náročnější na opravu. Na druhou stranu mohou nabídnout větší výkon i větší životnost a často jsou vhodnější pro delší trasy a obtížnější terén.

A také dávno již padl předsudek, že diesely jsou nutně méně ekologické než benzín. Skutečně moderní diesely mohou být nakonec podle některých studií ještě ekologičtější nežli jiné typy motorů. Vybírat tedy můžete nejen podle ceny a potřeby, ale i podle ekologického svědomí!

Pokud budete kupovat ojetou dodávku, nezapomeňte před koupí na následující

  • Ideálně nechte dodávku prohlédnout nezávislým mechanikem, pokud si sami nejste jisti
  • Zkontrolujte stav a barvu oleje, včetně oleje převodovkového. Černý olej může věstit problémy.
  • Pneumatiky. Nejsou příliš ojeté? Pokud ano, můžete tento fakt zdůraznit a trvat na slevě či výměně.
  • Dobře si prohlédněte karosérii i podvozek vozu, pokud někde nedochází k reznutí.
  • Brzdy. Neskřípají a brzdí dobře? Pro jistotu si vyžádejte zkušební jízdu, než na obchod kývnete!

Co byste poradili těm, kdo kupují obytné dodávky vy? Napište nám své rady do komentářů!

Redakce portálu
Redakce portáluhttps://www.ipodnikatel.cz
Internetový portál iPodnikatel.cz je specializovaný portál zaměřený na začínající podnikatele a ty, kteří chtějí rozvíjet svůj malý nebo střední podnik.

Inzerce