Uvažujete o vytápění dřevěnými peletami? Proč ne? Vždyť se jedná o vcelku oblíbený systém vytápění. Dřevěné pelety se vyznačují vysokou výhřevností, kvalitou a také ve finále ekonomičností vytápění. Mnohdy je právě s dřevěnými peletami spojeno několik důležitých otázek. My se na některé málo známější podíváme mnohem podrobněji. Půjde o otázky, jež právě s peletami až tak pravidelně spojovány nebývají.
Kolik pelet je zapotřebí na jednu topnou sezonu
Poměrně individuální otázka. Každý kotel se vyznačuje jiným objemem a také odlišnou výhřevností. Tradičně paleta obsahuje okolo 1050 kg dřevěných pelet. Kupovat lze pelety ale klidně i individuálně po určitých baleních. Jestliže topíte v kotli minimálně, pak můžete nakupovat v menším množství. Ostatně akční letáky nabízejí mnohá ekonomická balení.
Jaké jsou rozdíly mezi peletami a briketami?
Základem obou produktů jsou lisované dřevěné piliny. V první řadě se jedná o velikost. Dřevěné pelety mají tradičně délku pohybující se okolo 40 mm a jejich průměr činí 6 až 8 mm. Brikety bývají standardně ve tvaru válce a jejich délka osciluje mezi 28 až 30 cm. Charakteristické jsou průměrem 8 až 9 cm. Co se týká způsobu přikládání, u pelet jde o automatiku, zatím co brikety se dávají jednotlivě do kamen či kotlů. Dřevěné brikety jsou spíše jakousi alternativou dřeva.
Je možné nechat pelety venku?
Většinou se dřevěné pelety samozřejmě uchovávají v interiéru. Jestliže je ale necháte v plastových pytlích venku, neměl by nastat žádný problém. Vzdušná vlhkost jim v tomto případě vadit nebude. Pozor ale na přístup vody. Tomu je zapotřebí dokonale zamezit. Přímé slunce může změnit barvu pelet, nicméně na funkci vliv mít nebude. Ostatně podobně je na tom třeba i minitrouba, která funguje podobně jako klasická.
Zdroj obrázku: FabrikaSimf / Shutterstock.com