Krátkodobé půjčky na principu zodpovědného úvěrování

Ať chceme, nebo nechceme, peníze jsou nedílnou součástí našich životů. Zdaleka nejde jenom o business svět či podnikání. Ani osobní život se bez peněz neobejde. Život přináší nejenom milá, ale i nemilá překvapení. A tak se občas stane, že právě když peníze potřebujeme nejvíc, zrovna se jich nedostává. Naštěstí existuje řešení v podobě půjčky.

Finanční trh má k dispozici celou řadu produktů pro nejrůznější situace. Na jedné straně nabízí způsoby, jak prostřednictvím peněz vydělávat, na druhé straně umožňuje chybějící peníze získat. Tím nejjednodušším způsobem, jak si obstarat peníze v případě finanční tísně, je krátkodobá půjčka. Moderní technologie umožňují také využití půjčky online, jednodušší už to snad ani být nemůže.

Co je to vlastně půjčka?

Půjčka představuje poskytnutí peněz věřitelem konkrétnímu dlužníkovi za předem definovaných podmínek. Věřitelem může být banka, pak mluvíme o bankovní půjčce. Vedle toho existuje i nebankovní půjčka, kdy je věřitelem jiný subjekt než banka. Nebankovní půjčky jsou charakteristické mírnějšími podmínkami pro získání. Dosáhnou na ně i ti, kteří neuspějí v bance. Platí za to obecně vyššími náklady na půjčku, avšak nemusí to být pravidlem.

Půjčka se zpravidla vyplácí v jednorázové částce ze strany věřitele, zatímco dlužník pak peníze věřiteli vrací v pravidelných splátkách, nejčastěji měsíčních. Vedle splátek věřiteli platí úrok za poskytnutí peněz plus další poplatky související s čerpáním a správou půjčky.

Náklady na půjčku

Každý poskytovatel spotřebitelské půjčky v České republice musí dlužníka informovat nejenom o úrocích, ale uvádí u půjčky také RPSN – roční procentní sazbu nákladů na půjčku. Informovat o RPSN je zákonná povinnost každého věřitele – poskytovatele půjčky. Výjimkou jsou spotřebitelské úvěry nižší než 5 000 Kč a vyšší než 800 000 Kč. RPSN není povinné uvádět také u spotřebitelských úvěrů se splatností kratší než 3 měsíce nebo úvěrů, které jsou splatné nejvýše ve 4 splátkách ve lhůtě nepřesahující 12 měsíců.

Právě splatnost půjčky je jedním z jejích základních parametrů. Jde o výši splátek a také jejich rozsah. Dle splatnosti rozlišujeme dlouhodobé půjčky a krátkodobé půjčky, nazývané také rychlé půjčky či finské půjčky – zpravidla se splatností do 30 dnů. Krátkodobé půjčky většinou nabízejí nebankovní instituce, z velké části jde o půjčky online.

Půjčka je dobrý sluha, ale zlý pán

Každá půjčka, ať již dlouhodobá, nebo krátkodobá půjčka, skrývá potenciální rizika. Právě možná rizika představují zřejmě největší nevýhodu tohoto finančního produktu.

Specifické riziko je jak na straně věřitele, tak na straně dlužníka. Věřitel pochopitelně nemá jistotu, že mu dlužník půjčené peníze vrátí. Dlužník riskuje, že podmínky půjčky budou natolik nevýhodné, že se dostane ještě do větších finančních potíží. Je přitom jasné, že dlužník, který si potřebuje půjčit, jisté finanční potíže již má. Otázkou je, nakolik dlužník dokáže správně odhadnout svoji situaci a své možnosti, zejména možnosti splácení.

Jak si půjčit zodpovědně?

„Zodpovědný věřitel půjčí peníze jen tehdy, je-li si jistý, že dlužník dokáže splácet.“ To je princip společnosti Creditstar. Krátkodobá půjčka od společnosti Creditstar si zakládá na zodpovědném úrokování, kdy mj. umožňuje flexibilní kontrolu cash-flow.

Krátkodobá půjčka od společnosti Creditstar není určena pro každého. Je určena pouze pro ty zodpovědné, kteří reálně chtějí řešit svoji finanční situaci. Je nabízena zodpovědným způsobem. To ostatně platí pro všechny produkty společnosti, včetně produktu první půjčka zdarma.

Společnost Creditstar prochází úvěrové registry a bankovní registry, aby za pomoci moderních technologií dokázala důkladně analyzovat rizika. O půjčkách se proto dokáže rozhodovat nejenom rychle, v souladu s právními předpisy, ale především zodpovědně. Eliminuje rizika nejenom pro sebe, ale přináší dlužníkovi určitou jistotu, že splátky půjčky ho nezatíží přespříliš.

K zodpovědnému přístupu patří i kompletní informace o veškerých nákladech na půjčku. Pokud jde o produkt první půjčka zdarma, skutečně platí, že při dodržení stanovených podmínek znamená opravdu půjčit si a vrátit stejnou finanční částku.

Redakce portálu
Redakce portáluhttps://www.ipodnikatel.cz
Internetový portál iPodnikatel.cz je specializovaný portál zaměřený na začínající podnikatele a ty, kteří chtějí rozvíjet svůj malý nebo střední podnik.

Inzerce