Jak udělat z více zálohových faktur jednu vyúčtovací fakturu

Vystavit zálohovou fakturu není žádná věda, nejeden podnikatel ale zaváhá, když má více zálohových faktur spojit do jedné finální faktury. Obavy stranou, víme, jak na to.

Postup spojení více zálohových faktur do jedné vyúčtovací faktury

Ukážeme si to hezky názorně na příkladu:

Martin Šikovný je grafik a programátor a s firmou ABT s.r.o. se dohodl, že jim vytvoří webové stránky s předběžnou cenou 30 000 Kč.

12. října dodal firmě grafický návrh, přičemž zároveň vyfakturoval zálohu ve výši 15 000 Kč.

Zálohová faktura č. 1

Firma mu 18. října zálohu uhradila.

23. října dokončil programování a vyžádal si pomocí zálohové faktury další zálohovou platbu ve výši 10 000 Kč.

Zálohová faktura č. 2 

Klient mu ji uhradil. Koncem října byl celý projekt dokončen, otestován a odevzdán odběrateli.

Martin vystavil 5. listopadu 2013 definitivní vyúčtovací fakturu. Datum dodání ve faktuře nastavil na 30. 11. 2013 – v tento den byla služba definitivně dodána.

Zůstává ještě přidat zbylou sumu za celkovou tvorbu webu – zbývajících 5 000 Kč přidá Martin jako další položku na vyúčtovací fakturu.

Jednotlivé položky Martin jako plátce DPH rozepíše na základ DPH a samotné DPH. (Neplátce DPH toto vůbec neřeší.)

Ve finální faktuře se v každém případě musí objevit celková fakturovaná suma, suma uhrazená zálohami a zbývající suma k uhrazení. Jednotlivé zálohové faktury z položek jsou uvedené v poznámce vlevo dole.

Vyúčtovací faktura

Pár tipů k vyúčtovací faktuře na závěr

  • Ve finální vyúčtovací faktuře uveďte popis prací bez označení „záloha za XY“ (např. „vývojářské práce“ místo „záloha za vývojářské práce“).
  • Pokud ve finální vyúčtovací faktuře nepotřebujete mít rozepsané jednotlivé zálohové faktury jako položky (např. šlo jen o jednu činnost), není třeba je vypisovat, stačí pak do poznámky uvést zálohové faktury.
SuperFaktura.cz
SuperFaktura.czhttp://www.superfaktura.cz
SuperFaktura je jednoduchá online aplikace, která Vám umožní vytvářet online faktury, zálohové faktury, cenové nabídky, objednávky, dodací listy a dobropisy. Fakturovat můžete v cizích měnách i cizích jazycích. Můžete si automatizovat podnikání přes pravidelné faktury a získáte přístup k mnoha jiným užitečným nástrojům pro malé podnikatele a živnostníky.

Inzerce