Klesá zájem o podnikání? Nových firem nyní přibývá pomaleji než dříve

Byznys láká velké množství lidí. Kdo by ostatně nechtěl mít úspěšnou firmu, vydělávat velké peníze a žít si na vysoké noze? Asi každý. Přesto je realitou fakt, že vznik nových společností poměrně stagnuje. Dokladem tohoto tvrzení je i fakt, že v dubnu letošního roku vzniklo v ČR pouze 900 obchodních společností. Ať se zdá toto číslo sebevětší, není tomu tak. Měsíční přírůstek je poměrně nízký. Dokonce lze tvrdit, že úplně nejnižší za posledních 10 let. Jak se tedy věci mají? Na situaci se nejprve podíváme řečí čísel. 

Rok 2017 psal rekordy

V roce 2017 byl přírůstek podnikatelských subjektů rekordně vysoký. I v loňském roce byl trend také vcelku uspokojivý. Letos je situace úplně jiná. Češi zřejmě začínají postrádat chuť do byznysu. Podnikatelé zřejmě tak ztrácejí optimismus i v tom, jak se věci budou mít do budoucna. Ekonomika jednoduše zpomaluje a čeká nás vcelku neznámé období, které bude typické poměrně turbulentním během událostí. Situace zkrátka nijak výrazně stabilní nebude.

Kolik firem vzniklo v ČR letos?

Jen pro představu, v České republice vzniklo v dubnu letošního roku celkem 2 426 obchodních společností. Mohlo by se zdát, že jde o vcelku velké množství, nicméně je třeba také poznamenat počet zaniklých společností ve stejném období, bylo jich 1 526. A jak se věci mají s podnikatelskými začátky fyzických osob? Na podnikání se jich dalo celkem 5 368. Nicméně okolo 5 000 těchto osob své působení ukončilo. Uvádí to analýza dat na portálu informaceofirmach.cz, jejímž autorem je společnost CRIF. Jinak rozdíl mezi březnem a dubnem letošního roku z hlediska vzniku nových společností je vcelku znatelný. V dubnu jich bylo o 388 méně. Co se týká samotného přírůstku ve srovnání s rokem 2010 a dalšími roky, tak byl jednoznačně nejnižší. 
Čištění dat v Registru ekonomických subjektů

Poměrně důležitou roli, co se počtu podnikajících fyzických osob týče, hrálo také čištění dat v Registru ekonomických subjektů. K 1. dubnu došlo ke zrušení celkem 120 000 fyzických osob majících oprávnění k podnikání ve finančním sektoru, kde patří mimo jiné i třeba sázkové kanceláře s bonusem. Konkrétně přišlo o licenci celkem 35 000 osob v segmentu pomocných finančních služeb. Za tímto zrušením stála Česká národní banka.

Kde vzniklo nejvíce obchodních společností?

Určitě jsou hodně zajímavé také statistiky týkající se vzniku různých společnosti v rozličných částech České republiky. Hlavní roli hraje pochopitelně Praha, kde vzniklo v dubnu letošního roku celkem 1 157 společností. Poměrně dobře na tom byl také Jihomoravský kraj, kde jich bylo 289. Ve Středočeském kraji pak 166. A kde vzniklo společností nejméně? V Plzeňském kraji 50 a v Karlovarském 37. Situace je poměrně logická, protože v Praze se pochopitelně nachází největší množství příležitostí. Dokladovat by se to dalo mimo jiné také mírou nezaměstnanosti a mnohými jinými ekonomickými ukazateli. Hlavní město je v tomto ohledu skutečně poměrně frekventované. Unikátní je i z hlediska množství nejrůznějších soukromých firem, bydlení a dalších segmentů.

Kde nejčastěji společnosti zanikaly?

Samozřejmě a vcelku pochopitelně také v Praze. Jednalo se celkem o 947 společností. Jinak firmy taktéž hojně zanikaly také v Jihomoravském a Středočeském kraji.

V jakém odvětví rostl počet obchodních společností nejvíce?

Opět vcelku logická situace. Nejprogresivnější je oblast informačních a komunikačních technologií. Jinak jsou ale také úspěšné i profese spadající do vědeckých a technických oblastí. Na opačný pól bychom mohli zařadit segment obchodu, který je z hlediska vzniku nových společností značně pozadu.

varovani
Redakce portálu
Redakce portáluhttps://www.ipodnikatel.cz
Internetový portál iPodnikatel.cz je specializovaný portál zaměřený na začínající podnikatele a ty, kteří chtějí rozvíjet svůj malý nebo střední podnik.

Inzerce