Který ze způsobů podnikání je pro vás ten pravý?
Chcete si založit firmu a váháte s volbou ideální právní formy obchodní společnosti? Zvažte počáteční kapitál, počet společníků i možná rizika, která pro vás mohou plynout. Přečtěte si, čím se liší 4 nejčastější formy obchodních společností.
 

 

Který ze způsobů podnikání je pro vás ten pravý?

Český právní řád rozlišuje hned 4 formy obchodních společností rozdělených do dvou skupin na kapitálové a osobní. Mezi kapitálové patří společnost s ručením omezeným a akciová společnost. Osobní obchodní společnosti jsou také dvě: veřejná obchodní společnost a komanditní společnost.

Tyto čtyři formy se liší zejména:

  • počtem zakladatelů,

  • počátečním kapitálem,

  • způsobem a rozsahem ručení,

  • oprávnění k podnikání,

  • účastí na zisku či ztrátě

  • daňovým zatížením

  • a dalšími.

 

Společnost s ručením omezeným

Označuje se zkratkou s.r.o. a je mezi českými podnikateli nejrozšířenější právní formou. Pro založení společnosti stačí pouze 1 fyzická nebo právnická osoba, maximální počet společníků je pak 50. Společníci se při zakládání společnosti s ručením omezeným musí složit na potřebný základní kapitál ve výši 200 000 Kč. S touto formou podnikání jsou spojená rizika v podobě společného nerozdílného ručení společníků za závazky společnosti. Za nesplacené části vkladů ostatních společníků ručíte i tehdy, pokud jste svůj vklad již splatili.

Už v roce 2014 by ale měl začít platit nový zákon o obchodních korporacích, který umožní vznik s.r.o. s pouhou jednou korunou jako základním vkladem.

 

Akciová společnost

Druhý typ kapitálové obchodní společnosti nese značku a.s. a je o něco komplikovanější než společnost s ručením omezeným. K jejímu založení jsou potřeba alespoň 2 fyzické nebo 1 právnická osoba a základní kapitál ve výši 2 miliónů korun. Výhodou akciové společnosti je fakt, že akcionáři, vlastníci akcií, za závazky společnosti nijak neručí.

 

Veřejná obchodní společnost

Veřejnou obchodní společnost, zkratkou v.o.s., zakládají vždy nejméně 2 osoby, ať už fyzické, právnické nebo jejich kombinace. Její výhodou je možnost ji založit bez jakéhokoliv základního kapitálu. Na druhou stranu s sebou tato forma podnikání nese velké riziko. Všichni společníci totiž nerozdílně ručí za její závazky celým svým majetkem. Jinými slovy při krachu společnosti může její spoluvlastník přijít o všechno co má.

 

Komanditní společnost

Firmu komanditní společnosti (k. s.) musí opět založit alespoň dva zakladatelé. Jejich úlohy jsou ale od začátku odlišné. Komplementář zpravidla do společnosti přináší ideu, je pověřený vedením společnosti a místo vkladu prostředků ručí svým majetkem. Oproti tomu komanditista je investorem, který do podnikání přináší počáteční vklad v minimální výši 5 000 Kč.

Obě podoby osobní obchodní společnosti jsou také typické osobní účastí společníků na činnosti firmy, čímž se liší od kapitálových.

 

Firma bez práce

Založení společnosti v jakékoliv právní formě s sebou nese řadu starostí a často nemalé finanční náklady. Pro podnikatele, kteří se chtějí hned od počátků a hlavně okamžitě naplno věnovat svému byznysu, mohou být řešením ready made společnosti. Jedná se o placenou službu, kdy si od zprostředkovatele koupíte již založenou společnost.

Koupě ready made společnosti vám v určité situaci přinese řadu výhod: nemusíte skládat základní kapitál, firma je již zapsána v obchodním rejstříku a okamžitě můžete jednat za firmu. Buďte ale obezřetní, abyste předešli riziku spojenému s touto službou. Vždy požadujte po zprostředkovateli smluvní garanci bezdlužnosti prodávané firmy.

PR článek

Diskuze k článku

Přidat komentář
V diskuzi není žádný příspěvek. Vložte první komentář.

Pomůžeme nastartovat vaše podnikání

Začněte podnikat jednoduše díky:


Nápady na podnikání

Chtěli byste podnikat, ale nevíte v čem? Vyberte si ze 150 rozpracovaných (nebo 100 volných) nápadů, které fungují.

399 Kč
 
 

podnikatelsky plan

Můj podnikatelský plán

Jste zvědaví, jak bude váš podnikatelský nápad fungovat finančně? Sestavte si v online aplikaci podnikatelský plán, který vám to poví.

605 Kč

Podnikání v kostce

Chcete vědět, co vás při podnikání čeká? Projděte si ucelený online kurz Podnikání v kostce a budete v obraze.

399 Kč
 
 

Praktické návody se vším všudy

E-book zdarma

Zaregistrujte svůj e-mail a objevte 30 chyb v prvním roce podnikání, které mohou stát vaše podnikání život, pokud se z nich nyní nepoučíte. E-book dostanete e-mailem.

ROZJÍŽDÍTE PODNIKÁNÍ?

Balíček Můj iPodnikatel vám s tím pomůže!

Nápady na podnikání

 

Praktické návody

Přehledné e-booky vás krok po kroku provedou všemi administrativními nástrahami při rozjezdu podnikání. Nezapomenete na nic důležitého.

Informace pro podnikatele

 

Užitečné pomůcky

Online aplikace pro tvorbu podnikatelského plánu, vzory smluv a aplikace pro správu objednávek vám zjednoduší život.

Podnikatel prosperuje

 

Spousta inspirace

Každý měsíc vám dáme nové číslo e-magu Starting UP + přístup k jeho starším číslům, videím a do databáze podnikatelských nápadů.

 

Řekněte mi o Můj iPodnikatel víc

Odběr novinek

Přihlaste svůj e-mail k odběru novinek z oblasti podnikání. Neposíláme žádný spam a můžete se kdykoliv odhlásit.

Kontaktujte nás

Napište nám e-mail.

E-mail: info@ipodnikatel.cz

Nebo se s námi spojte přes sociální sítě.

Google+    Twitter     Facebook

Sledujte nás

Jsme vám všude nablízku.