Jak se to skutečně má s ready-made společnostmi

Ready-made společnost
Uvažujete o pořízení ready-made společnosti, ale ještě jste se nikde jasně nedočetli, jak dlouho trvá koupě, jak je to s změnou názvu společnosti či jaké dokumenty je třeba doložit? U nás si dozvíte, jak se to skutečná má s ready-made společnostmi.
 

 

Ready-made společnosti

Na otázky odpovídá Mgr. Petra Vosátková, ze společnosti FIRMUS, a.s., která obchoduje s Ready made společnostmi a patří mezi nejsilnější hráče na Českém trhu. 

 

Dobrý den, paní Vosátková. Pro začátek bychom se Vás rádi zeptali, co si mají vůbec začínající podnikatelé představit pod pojmem ready-made společnost?

Ready-made společnosti jsou pro mnohé začínající podnikatele značným urychlením jejich vstupu do světa podnikatelů pod záštitou obchodní společnosti. Tyto společnosti mají složený základní kapitál ze 100%, což je podmínka pro zapsání společnosti do obchodního rejstříku. Složení základního kapitálu je podle mého názoru pro většinu lidí největší překážkou. Mnoho podnikatelů uvedenou částkou jistě disponuje, nicméně jsou tyto finance často vázáný v pohledávkách, což založení společnosti může zkomplikovat. V takovémto případě lidé volí právě formu ready-made společnosti.

 

Když už mluvíte o urychlení, jak dlouho trvá takový prodej ready-made společnosti?

Takovouto společnost může zájemce vlastnit ze dne na dne a okamžikem převodu obchodního podílu se stává jejím majitelem (společníkem), případně i jednatelem (společník a jednatel může být jedna a tatáž osoba, což by mohlo zajímat např. momentální podnikatele pod záštitou OSVČ). Od této chvíle je možné za společnost jednat a obchodní soud má ze zákona 5 pracovních dnů na zápis provedených změn do obchodního rejstříku ode dne podání.

 

Každá společnost nese určitě svůj specifický název, je možné tento název změnit podle přání klienta?

Ano, samozřejmě není problém změnit název společnosti, stejně tak jako její strukturu a sídlo. U již založených společností se takovéto změny realizují formou změny notářského zápisu, kdy je možné uskutečnit požadované úkony. Tato změna však zvyšuje cenu společnosti, jelikož si notáři účtují cenu kolem 5.000Kč za tento krok – jedná se však o rychlou a pohodlnou cestu, pokud chce klient společnost v krátkém časovém horizontu s některou z výše uvedených změn. Pokud však klientovi na názvu společnosti nezáleží, místo podnikání se nemění mimo město založení, ve společnosti figuruje jen 1 společník a 1 jednatel, není potřeba změnu notářského zápisu provádět a klient tak ušetří poplatek za notáře. Pokud se však podnikatel chce poplatku vyhnout a zároveň mít společnost dle svých představ, je možné mu ji založit na míru s vlastním názvem, strukturou a sídlem. Založení takovéto společnosti trvá z pravidla 5 pracovních dnů a následně je možné ji převést na dotyčného zájemce.

 

Zmiňovala jste se o sídle – co když zájemce nemá kam svou společnost umístit?

V tomto případě je možnost využít tzv. virtuálního sídla, které bude uvedené v obchodním rejstříku dle platných zákonů. Na této adrese je možné klientovi i přebírat poštu a následně ji přeposílat na jím určenou adresu, případně využít i jiných služeb, jako je např. i pronájem zasedací místnosti apod. Pro klienty, kteří nemají kde společnost zasídlit, je to tedy vhodná varianta.

 

Řekli jsme si tedy co je to ready-made společnost, jak dlouho trvá celý proces, co je virtuální sídlo. Co je tedy potřeba dodat za dokumenty pro ty, kteří by měli zájem o ready-made společnost?

Je to velmi jednoduché – jednatel bude potřebovat výpis rejstříku trestů (lze pohodlně získat na jakémkoliv Czech POINTU, např. na poště) a platný doklad totožnosti. V případě zahraniční osoby navíc výpis z rejstříku trestů ze své rodné země vč. apostily. V případě vlastního sídla pak souhlas vlastníka s umístěním sídla společnosti a výpis z katastru nemovitostí. Pokud má klient zájem např. i o vyřízení živnostenských oprávnění mimo živnost volnou, je potřeba dodat doklady ve formě např. výučního listu, maturitního vysvědčení, nebo dokladu o praxi. V případě zájmu o přihlášení společnosti k DPH pak kopii o zřízení účtu společnosti v konkrétní bance.

 

Jak je to s registrací k DPH, v poslední době se proces registrace na úřadech poměrně prodloužil, co když bychom chtěli společnost, která je k DPH již přihlášená?

Ano to máte pravdu, proces přihlášení trvá přibližně 30 dní. Protože jsme v poslední době zaznamenali od našich klientů poptávku po společnostech, které by byly již k DPH přihlášeny, rozhodli jsme se vyjít klientům vstříc a máme pro ně připravené i takovéhle společnosti. Podnikatel tak nemusí řešit proces přihlašování a hlavně čekat, než úřad společnost k DPH zaregistruje.

 

Velice Vám děkuji paní Vosátková a věřím tomu, že jste mnohým zájemcům o podnikání a ready-made společnost osvětlila případné nesrovnalosti. Pokud by měli klienti zájem využít Vašich služeb, kam by se měli obrátit?

V případě zájmu je možnost kontaktovat přímo naši společnost FIRMUS a.s. na bezplatné zákaznické lince 800 557 777, nebo navštívit naše internetové stránky www.firmus.cz a objednat si rovnou již založenou společnost, případně poptat založení společnosti na míru.

PR článek

Diskuze k článku

Přidat komentář
Petra N Dobrý den, souhlasím s tím, že využití služeb obdobných firem je to mnohem schůdnější cesta. Zde si pak člověk může společnost nechat nejen založit nebo využít ready-made společnosti, ale rovněž mu zajistí sídlo firmy či veškeré záležitosti spojené s účetnictvím. Za sebe mohu doporučit podívat se např. na tyto stránky http://www.sidlofirmy-praha.cz/.
30.7.2016 22:05 | Odpovědět

Odběr novinek

Přihlaste svůj e-mail k odběru novinek z oblasti podnikání. Neposíláme žádný spam a můžete se kdykoliv odhlásit.

Kontaktujte nás

Napište nám e-mail.

E-mail: info@ipodnikatel.cz

Nebo se s námi spojte přes sociální sítě.

Google+    Twitter     Facebook

Sledujte nás

Jsme vám všude nablízku.