daně a účetnictví

Silniční daň – nejdůležitější informace

Všechny důležité informace ze Zákona č. 16/1993 Sb., o dani silniční ze dozvíte v následujícím článku. Zahrnuje vše podstatné, co se týká předmětu silniční daně i jejích plátců.

 

Skupinová registrace k DPH

Máte povědomí o tom, že v oblasti registrace k dani z přidané hodnoty (DPH) je zavedena také možnost skupinové registrace? Více o této zajímavé možnosti registrace DPH i všechny potřebné formuláře ke stažení naleznete v následujícím článku.

Slovníček pojmů k daním z příjmů FO

Pro všechny fyzické osoby jsme shrnuli základní pojmy, které se týkají daně z příjmů FO.

 

Slovníček pojmů k daním z příjmů PO

Představujeme vám výběr základních pojmů k daním z příjmů, které by měly znát právnické osoby.

Slovníček pojmů k DPH

Nastudujte si základní pojmy, které byste měli znát o dani z přidané hodnoty (DPH).

 

Služební cesty z účetního pohledu. Jaké jsou povinnosti zaměstnavatele?

Vysíláte své zaměstnance na služební cesty? Pojem služební cesta se zdá být jasný, ale pro jistotu ji definujme podle zákona: služební neboli také pracovní cestou se rozumí doba od nástupu zaměstnance na cestu k výkonu práce do jiného místa, než je jeho pravidelné pracoviště, včetně výkonu práce v tomto místě a návratu zaměstnance z této cesty.

Úspěšní podnikatelé radí: za účetní program v začátcích neplaťte

Účetní program Money
"Neutrácejte, investujte!“ To vám řekne každý zkušený podnikatel. Jenže při rozjezdu vlastní firmy se výdajům prostě neubráníte. Jednou z položek bývá účetnictví – ale i na něm se dá výrazně ušetřit.
 

Víte, že náklady příštích období nejsou náklady, ale pohledávky?

Nejsou, alespoň ne v aktuálním účetním období. Jsou to pohledávky. Máte v tom zmatek? Nejste v tom sami. Jako majitel či manažer firmy se potřebujete vyznat v tom, co jednotlivé položky rozvahy znamenají. Pomůžeme vám tu záhadu rozplést.

Výdajový paušál nebo daňová evidence – co pro vás bude výhodnější od roku 2015?

Od roku 2015 budou moci OSVČ s největší pravděpodobností plnou procentní výši výdajů v rámci svého výdajového paušálu uplatnit u příjmů jen do výše 2 milionů korun. Pokud se vaše příjmy pohybují okolo této hranice, je na čase propočítat, jestli by se vám nevyplatil přechod na daňovou evidenci, aby se vám podnikání neprodražilo.

Výdejka (vzor)

Jako obchodníci pravděpodobně potřebujete mít neustále po ruce vzory dokladů, které se týkají vašeho skladového hospodářství. Připravili jsme pro vás proto vzor výdejky.

 

Výpočet základu daně z podnikání FO výdajovým paušálem (procentem z příjmu)

Aktuální výdajové paušály pro OSVČ jsou na stejných hodnotách jako loňské. Postup výpočtu základu daně z příjmů FO za rok 2013 pomocí výdajových paušálů se také nemění. Podívejte se, jak můžete uplatnit výdaje pomocí paušálu v roce 2014.

 

Výpočet základu daně z příjmů FO za použití daňové evidence

Základ daně z příjmů FO se u daňové evidence stanovuje rozdílem mezi příjmy a skutečně vynaloženými, daňově uznatelnými výdaji. Čtěte, co vše musí obsahovat daňová evidence v roce 2014.

 

Využijte služeb daňového poradce

Poslední březnový den se řada podnikatelů neubrání pochybám, zda správně vyplnili daňové přiznání. Za chyby se totiž platí, ať už na ně přijde finanční úřad nebo podnikatel sám. Jednou z možností, jak na daně vyzrát, je využít služeb externího daňového poradce. Jaké výhody tato varianta přináší a na co si dát při výběru poradce pozor?

 

Zákon přitvrzuje v oblasti ručení za daň z přidané hodnoty

Plátce DPH postihne od ledna příštího roku (2013) změna v oblasti ručení za DPH. Budou povinni oznámit finančnímu úřadu bankovní účty, které používají ve svém podnikání a souhlasit s jejich zveřejněním. Podívejte se, jak to udělat.

 

Záloha na cestovní náhrady a její vyúčtování

Pokud jede zaměstnanec na tuzemskou či zahraniční pracovní cestu, potřebuje sebou určitý obnos peněz, kterými pokryje své náklady. Možná netušíte, že jako zaměstnavatel máte povinnost poskytnout zaměstnanci finanční zálohu až do výše předpokládaných cestovních náhrad.

 

Změny pro podnikatele od roku 2013

... ze série Podnikatelské minimum

Změny pro podnikatele od 2013
Již tradičně vám představujeme novinky, které podnikatelům přináší nový rok. Většina změn pro podnikatele od roku 2013 souvisí se státními úspornými opatřeními. Týká se to především daně z přidané hodnoty či daně z převodu nemovitostí. Dále dochází ke změnám v souvislosti se startem důchodové reformy, změnám v daních z příjmů i k úpravám výše minimálních záloh na sociální a zdravotní pojištění.
 

Změny v DPH – novinka pro firmy, které se zabývají montážními a stavebními pracemi

V DPH vás toho asi trápí většinou víc, záleží na tom, jak dlouho se už s touto daní setkáváte. Proti roku 2011, kdy po novele platné od 1.4.2011 většině účetních vstávaly ze všech změn vlasy na hlavě, vypadá začátek roku v DPH relativně poklidně – pokud ovšem nepracujete jako účetní ve firmě, která se zabývá montážními a stavebními pracemi.

 

Odběr novinek

Přihlaste svůj e-mail k odběru novinek z oblasti podnikání. Neposíláme žádný spam a můžete se kdykoliv odhlásit.

Kontaktujte nás

Napište nám e-mail.

E-mail: info@ipodnikatel.cz

Nebo se s námi spojte přes sociální sítě.

Google+    Twitter     Facebook

Sledujte nás

Jsme vám všude nablízku.