řízení lidských zdrojů

Dohoda o srážkách ze mzdy (vzor)

Možná se jako podnikatelé dostanete do situace, kdy budte muset přikročit ke srážkám ze mzdy vašeho zaměstnance. Jak takovou situaci právně ošetřit prostřednictvím dohody o srážkých ze mzdy, popisují následující řádky.

 

Firemní kultura

Každá firma má svou vlastní kulturu. Pokud je firemní kultura vhodně nastavena, má pozitivní vliv nejen na zaměstnance, ale také na zákazníky.

 

Firemní porada – základ interní firemní komunikace

Firemní porady patří k nástrojům vnitrofiremní komunikace, kdy se jedná o organizovanou komunikaci se členy pracovního týmu. Pro efektivní poradu potřebujete splnit tři základní podmínky: mít jasné cíle, dbát na organizaci a pevné vedení. Kvalitní porada pak šetří čas, motivuje, sdružuje, přináší informace a zkušenosti.

 

Flexibilní formy zaměstnání? Nejen práce z domu

Podnikatelé mají nástroje a možnosti, jak upravit zaměstnancům pracovní dobu nebo místo výkonu práce a tím ušetřit. Může to být flexibilní forma práce, flexibilní kancelář, teleworking, homeworking. Snahou zaměstnavatelů je co nejrychleji a nejlevněji přizpůsobovat počet a strukturu svých zaměstnanců rychle se proměňující situaci na trhu práce.

 

Jak řídit problémové zaměstnance

Odpověď na otázku jak řídit své zaměstnance (tím spíše ty problémové) by chtěla znát většina z vedoucích pracovníků či majitelů drobných firem a podnikatelů. Tento článek shrnuje 10 doporučení, které vám pomohou při snaze o zlepšení špatné výkonnosti zaměstnance.

 

Jak vytvářet firemní kulturu

Firemní kultura je pro větší firmy nezbytností. Jak ale firemní kulturu vytvářet? To se dozvíte na následujících řádcích.

 

Jak zavést ve firmě práci na dálku

Není to o telepatii. Práce na dálku funguje díky internetu a firmě dokáže ušetřit nemálo nákladů, nemluvíme-li o tom, že její zaměstnanci bývají spokojenější a výkonnější. A i když to na první pohled může znít neuvěřitelně, alespoň částečně lze práci na dálku zavést do většiny společností. Pokud ovšem známe odpověď na tři základní otázky: co, proč a jak.

 

Kancelář podle Feng-Shui

Feng-Shui (česky feng-šuej) je velmi staré učení pocházející ze Staré Říše, které se věnuje harmonii lidského života a vytváření šťastného domova i pracoviště. Sami znáte, že se v některé místnosti cítíte dobře a v jiné naopak, ale netušíte proč. Právě Feng-Shui vám pomůže odhalit, jak uspořádat kancelář tak, aby se vám dobře pracovalo a slavili jste úspěchy.

Květiny v kanceláři – příjemnější a kvalitnější pracovní prostředí

Zelené květiny v kanceláři mají estetický význam ale také výrazně zkvalitňují pracovní prostředí. Lidé, kteří jsou v místnosti obklopeni pokojovými rostlinami, jsou výkonnější, odolnější vůči stresu, nejsou tak náchylní k nemocem a také je práce víc baví.

Mzdový výměr (vzor)

Na rozdíl od sjednání výše mzdy v pracovní smlouvě, jedná se u mzdového výměru o jednostranný právní úkon zaměstnavatele, kterým se konkrétnímu zaměstnanci určuje výše mzdy. Způsob, kterým při sestavování mzdového výměru postupovat, je předmětem následujícího článku.

 

Odměňování za práci zaměstnanců – minimální mzda, zaručená mzda, naturální mzda

Za vykonanou práci přísluší každému zaměstnanci mzda, plat nebo odměna. Nevíte, jaký je mezi těmito pojmy rozdíl? Netušíte jak a kdy sjednat mzdu, jaká je minimální mzda a další informace s touto oblastí spojené? My jsme pro vás připravili přehledný souhrn všech nejdůležitějších informací.

Open space – milované i nenáviděné uspořádání kanceláře

Uvažujete o novém prostoru pro kancelář a chtěli byste mít své zaměstnance hezky pohromadě na jednom místě? Ideálně v několika velkých místnostech, jelikož tak je lze lépe kontrolovat a řídit? Pak vězte, že můžete při zařizování open space kanceláře u svých zaměstnanců narazit a jejich výkon půjde dolů.

Osm kroků jak udělat z nového zaměstnance plnohodnotného člena týmu

Když přijímáte nového pracovníka do vaší firmy, usnadněte mu zapadnutí do pracovního kolektivu a osvojení vaší firemní kultury. Získáte tak zaměstnance, který se cítí být součástí podniku a stane se z něj nenahraditelný člen pracovního týmu.

 

Osobní složka zaměstnance jako zdroj informací k personální evidenci

Každý zaměstnavatel potřebuje vést evidenci svých zaměstnanců. Formální požadavky na personální evidenci nejsou stanoveny žádným speciálním zákonem. Obsah sledovaných údajů vyplývá z příslušných zákonů a také z povinností, které má zaměstnavatel vůči sobě, k zaměstnancům i státním orgánům.

Personální audit

Personální audit představuje účinnou formu získání cenných informací o vašich personálních zdrojích, tj. zaměstnancích. Výstupy z personálního auditu se dají efektivně využívat při práci a rozvoji nejen lidských zdrojů, ale také optimalizaci a standardizaci procesů firmy.

 

Pět chyb při zapojování nových zaměstnanců do práce

Víte, že firmy, které mají strukturované programy pro zapojení nových lidí do pracovního procesu a nabízejí kvalitní školení, mohou dříve očekávat vyšší produktivitu nových pracovníků? Článek upozorňuje na pět základních chyb, kterých se firmy dopouštějí při zapojování nových zaměstnanců. Dodržování těchto rad vás nic nebude stát a může vám velmi pomoci udržet si zaměstnance a rychleji dosáhnout požadovaného výkonu.

 

Pohyblivá složka platu – nástroj pro motivaci zaměstnanců

V současné době se často hovoří o motivaci zaměstnanců, nejčastěji se spojuje s firemními benefity jako jsou stravenky, poukázky na volnočasové aktivity či pružná pracovní doba. Setkat se lze avšak také s motivací ve formě pohyblivé složky platu zaměstnanců. Tento způsob motivování zaměstnanců má mnohem delší tradici než benefity. My vám prozradíme, v čem spočívá princip pohyblivé složky platu.

 

Proč si najmout personálního manažera

Přerůstají vám starosti se zaměstnanci přes hlavu? Pravý čas na to, abyste si pro tyto vnitrofiremní záležitosti najali odborníka – personalistu. Pokud najdete toho správného a jeho roli ve firmě nastavíte vhodným způsobem, budete mít o starost méně. Přečtěte si, proč si najmout personálního manažera.

Pružná pracovní doba

V současné době se v řadě firem využívá pružná pracovní doba jako jeden z benefitů pro zaměstnance. Tento benefit je zaměstnanci velmi ceněný a přitom nestojí zaměstnavatele žádné výdaje navíc. Pružná pracovní doba je upravena zákoníkem práce, všechny informace se dozvíte také v našem článku.

 

Rady pro řízení lidských zdrojů v době krize

Pokud vaše podnikání prochází ekonomickou krizí, je potřeba řídit lidské zdroje především kreativně. Hlavní funkcí managementu lidských zdrojů by měly být nové nápady, změny procesů a změna či rozvoj nových postupů. Tato snaha musí být navíc v období recese levná, protože vaše firma potřebuje v tomto těžkém období ušetřit.

Odběr novinek

Přihlaste svůj e-mail k odběru novinek z oblasti podnikání. Neposíláme žádný spam a můžete se kdykoliv odhlásit.

Kontaktujte nás

Napište nám e-mail.

E-mail: info@ipodnikatel.cz

Nebo se s námi spojte přes sociální sítě.

Google+    Twitter     Facebook

Sledujte nás

Jsme vám všude nablízku.