
Videa s e-booky
5 videí ukáže, jak při podnikání nechybovat. Přestaňte dělat chyby, kvůli kterým proděláváte!
Více co dělat pro případ, že nebudete v podnikání schopni plnit své závazky? Tato situace se označuje jako úpadek (insolvence). V následujícím článku naleznete zásadní informace o insolvenčním řízení.
Podnikatel se dostane do úpadku, jestliže má peněžité závazky vůči více věřitelům (nejméně dvěma) po dobu delší 30 dnů po lhůtě splatnosti a tyto závazky není schopen plnit.
Podnikatel je v úpadku také v případě jeho předlužení. To označuje situaci, kdy má více věřitelů a souhrn všech jeho závazků převyšuje hodnotu jeho majetku.
Problematiku úpadku (insolvence) řeší insolvenční zákon.
U úpadku se musí jednat o objektivní neschopnost dostát svým závazkům, nikoliv jen o neochotu platit.
Dále je třeba splnit podmínku mnohosti věřitelů - má-li dlužník pouze více pohledávek u jednoho věřitele (tzv. pluralita závazků), podmínka není splněna. Aby se zabránilo účelovému vytváření mnohosti věřitelů převáděním nebo dělením pohledávek, stanoví zákon výslovně, že za dalšího věřitele se nepovažuje osoba, na kterou byla převedena některá z pohledávek navrhovatele insolvenčního řízení proti dlužníku nebo její část v době šesti měsíců před podáním insolvenčního návrhu nebo po zahájení insolvenčního řízení.
Podnikatel však může podat návrh na insolvenční řízení i v případě, že mu úpadek teprve hrozí. O hrozící úpadek jde tehdy, lze-li se zřetelem ke všem okolnostem důvodně předpokládat, že dlužník nebude schopen řádně a včas splnit podstatnou část svých peněžitých závazků.
Návrh na zahájení insolvenčního řízení z důvodu hrozícího úpadku je v tomto případě oprávněn podat pouze dlužník. Užití tohoto institutu představuje pro dlužníka způsob, jak dosáhnout toho, aby mohl včasným zákrokem zachovat svou výrobu a zaměstnanost.
Insolvenční řízení je soudní řízení, jehož předmětem je dlužníkův úpadek nebo hrozící úpadek a způsob jeho řešení. V první fázi insolvenčního řízení rozhodne soud, zda jsou splněny podmínky pro řešení majetkových problémů dlužníka tím, že rozhodne o úpadku. V druhé fázi následně soud rozhodne o způsobu řešení úpadku.
Podle insolvenčního zákona existují tři možná řešení úpadku – konkurs, reorganizace a oddlužení (jen v případě nepodnikající fyzické osoby).
Výběr vhodného způsobu řešení dlužníkova úpadku přitom je vždy motivován co největší mírou uspokojení věřitelů.
Zahájení insolvenčního řízení a způsob řešení úpadku i další rozhodnutí insolvenčního soudu (usnesení o zahájení insolvenčního řízení, usnesení o předběžných opatřeních, rozhodnutí o úpadku, prohlášení o konkursu, usnesení o povolení reorganizace aj.) se zapisují do obchodního rejstříku.
V případě, že je soudem zamítnuto insolvenční řízení pro nedostatek majetku, ruší se společnost bez likvidace.
Přehledné e-booky vás krok po kroku provedou všemi administrativními nástrahami při rozjezdu podnikání. Nezapomenete na nic důležitého.
Online aplikace pro tvorbu podnikatelského plánu, vzory smluv a aplikace pro správu objednávek vám zjednoduší život.
Každý měsíc vám dáme nové číslo e-magu Starting UP + přístup k jeho starším číslům, videím a do databáze podnikatelských nápadů.
Přihlaste svůj e-mail k odběru novinek z oblasti podnikání. Neposíláme žádný spam a můžete se kdykoliv odhlásit.
Jsme vám všude nablízku.
Diskuze k článku
Přidat komentář