Podnikatel na nemocenské

I podnikatel může mít nárok na nemocenskou. Má to však několik háčků. Kvůli nim řada podnikatelů veřejného nemocenského pojištění nevyužívá. Nemusí, na rozdíl od zaměstnanců se na něm účastní dobrovolně. Podrobnosti o nemocenském pojištění OSVČ v roce 2016.

Nemocenské pojištění OSVČ 2016

V roce 2006 si dobrovolné nemocenské pojištění platilo zhruba 26 % osob samostatně výdělečně činných. V roce 2010 už to bylo podle údajů České správy sociálního zabezpečení jen 15 %.

V roce 2011 OSVČ, které si nemocenské platí, ještě více ubylo. Důvodem jsou nové podmínky, které už tak pro samostatně výdělečně činné nepříliš výhodný institut nemocenského pojištění ještě více znevýhodnily.

Výsledkem je, že se už dnes téměř nikomu nevyplatí tyto peníze do systému přispívat – pro případ nemoci je pro většinu podnikatelů, živnostníků a „svobodných povolání“ lepší se pojistit v rámci komerčních finančních produktů.

Nemocenské pojištění není zdravotní

Pozor, nemocenské pojištění OSVČ nemá nic společného se zdravotním pojištěním. To je samozřejmě pro všechny povinné ze zákona. Pro člověka s trvalým pobytem na území České republiky vzniká dnem narození a končí okamžikem jeho smrti. V době před dosažením dospělosti, po odchodu do důchodu či v době, kdy člověk pobírá podporu v nezaměstnanosti, za něj platí pojistné stát. Smyslem zdravotního pojištění je úhrada nákladů na zdravotní péči o pojištěnce.

Oproti tomu nemocenské pojištění je určeno na finanční zajištění v době nemoci a spadá do kompetence nikoli zdravotních pojišťoven, ale České správy sociálního zabezpečení. Pro osoby samostatně výdělečně činné je dobrovolné. Vzniká na základě přihlášky (nelze se k němu ale přihlásit zpětně) a zaplacením pojistného na nemocenské pojištění.

Kolik se odvádí na nemocenské pojištění?

Od roku 2011 se sazba pro placení pojistného na nemocenské pojištění pro samostatně výdělečně činné osoby zvýšila z 1, 4 % z měsíčního vyměřovacího základu na 2, 3 %. Dobrovolné nemocenské pojištění musí být zaplaceno každý měsíc včas. Opožděná úhrada znamená zánik nemocenského pojištění. Nemocenské pojištění se platí do 20. dne následujícího měsíce.

Vyměřovací základ pro nemocenské pojištění

Vyměřovací základ pro výpočet pojistného na nemocenské pojištění je pro podnikatele stejný jako ten, který má pro pojistné na důchodové pojištění. Důsledkem tohoto faktu je to, že pokud by podnikatel či podnikatelka chtěli navýšit pojistné na nemocenské pojištění, museli by tím zároveň navýšit i své odvody na důchodové pojištění.

 

Nemocenské jako způsob navýšení "mateřské"

Nemocenské pojištění OSVČ tak ztratilo svůj půvab pro podstatnou skupinu samostatně výdělečně činných osob, která ho v minulých letech platila a využívala – pro ženy, které se chystaly založit rodinu. Ty mohly včasným navýšením plateb pojistného na nemocenské pojištění nad úroveň, která by odpovídala jejich příjmům, dosáhnout na vysokou „mateřskou“ (správně peněžitou pomoc v mateřství), která je jednou z dávek hrazených v rámci nemocenského pojištění. Pokud by to chtěly udělat dnes, musely by kromě vyšších plateb pojistného na nemocenské pojištění doplácet také velké peníze na důchodové pojištění – tak velké, že by se jim podobný postup ani trochu nevyplatil.

Nemocenské pojištění u vedlejší SVČ

Velkou změnu znamenala úsporná opatření přijatá v rámci nemocenského pojištění od ledna roku 2011 také pro ty, kteří mají své podnikání či jinou samostatně výdělečnou činnost jen jako „vedlejšák“ při běžném zaměstnání či podnikají např. při studiu. Od roku 2011 (doposud) jsou i tito lidé, pokud si platí nemocenské pojištění, považováni z pohledu sociálního pojištění za osoby, pro něž je samostatná výdělečná činnost hlavním zdrojem příjmů (bez ohledu na to, že z ní mají třeba i zcela minimální výdělky) a musí platit zálohy na sociální pojištění stejně jako OSVČ s hlavní činností.

Diskuze k článku

Přidat komentář
V diskuzi není žádný příspěvek. Vložte první komentář.

ROZJÍŽDÍTE PODNIKÁNÍ?

Balíček Můj iPodnikatel vám s tím pomůže!

Nápady na podnikání

 

Praktické návody

Přehledné e-booky vás krok po kroku provedou všemi administrativními nástrahami při rozjezdu podnikání. Nezapomenete na nic důležitého.

Informace pro podnikatele

 

Užitečné pomůcky

Online aplikace pro tvorbu podnikatelského plánu, vzory smluv a aplikace pro správu objednávek vám zjednoduší život.

Podnikatel prosperuje

 

Spousta inspirace

Každý měsíc vám dáme nové číslo e-magu Starting UP + přístup k jeho starším číslům, videím a do databáze podnikatelských nápadů.

 

Řekněte mi o Můj iPodnikatel víc

Odběr novinek

Přihlaste svůj e-mail k odběru novinek z oblasti podnikání. Neposíláme žádný spam a můžete se kdykoliv odhlásit.

Kontaktujte nás

Napište nám e-mail.

E-mail: info@ipodnikatel.cz

Nebo se s námi spojte přes sociální sítě.

Google+    Twitter     Facebook

Sledujte nás

Jsme vám všude nablízku.