Půjčky na bydlení: i OSVČ stále mohou uplatnit odpočty z úroků

Všechny fyzické osoby, i ty, co podnikají na vlastní pěst, by neměly zapomenout na to, že úroky z hypotéky i úvěrů na bydlení si mohou odečíst z daní. Neplaťte více, než musíte, ušetřit můžete až k desítkám tisíc korun.

 

 

Půjčky na bydlení: i OSVČ stále mohou uplatnit odpočty z úroků

Už od roku 1998 platí zákon o daních z příjmu, kde je zaručeno daňové zvýhodnění pro ty, kdo financují své bydlení pomocí hypotéky, úvěru ze stavebního spoření či jinou půjčkou na bydlení nebo rekonstrukci.

Odečet úroků můžou přitom uplatnit všechny fyzické osoby, tedy i samostatně výdělečně činné, a to až do výše 300 000 Kč ročně. Ale pozor, tento štědrý limit platí už jen letošek, od roku 2014 stát plánuje částku snížit na 80 000 Kč.

Živnostníci přitom musí dbát na to, aby splnili ještě jednu důležitou podmínku – musí ročně vykázat takový zisk, aby jim vznikla daňová povinnost. Limit letos stále činí minimální částku 165 000 Kč. Při příjmu např. 400 000 ročně můžete pak na dani ušetřit cca 7 500 Kč. Pokud uplatňujete snížení o úroky pouze na část roku, rozpočítá se tato částka podle měsíců, tedy 1 měsíc – 1 dvanáctina z maximální částky 300 000 Kč.

Nezapomeňte na doklady

Na odečet úroků z úvěru má nárok osoba, která je v úvěrové smlouvě uvedená jako účastník, který musí být zároveň vlastníkem daného bytu či domu, a to po celé daňové období (výjimkou je úvěr na rekonstrukci). Pokud se na splátkách podle smlouvy podílí více lidí najednou, celou částku slevy může užít pouze jeden z nich, anebo všichni rovným dílem. Sleva na úrocích se uplatňuje samozřejmě při podání daňového přiznání. K tomu, aby finanční úřad odpočet uznal, je potřeba doložit hned několik dokumentů. Nezapomeňte tedy přiložit při úplně prvním zúčtování smlouvu o úvěru či hypotéce, v případě rekonstrukce se přikládá výpis z listu vlastnictví (anebo nájemní smlouva, pokud jste v nájmu). Dále je potřeba občanský průkaz a také aktuální doklad o zaplacených úrocích za minulý rok.

Nemovitost výhradně pro bytové účely

Půjčka na bydlení či rekonstrukci musí být použita na dům či byt, ve které se chystáte skutečně bydlet. Využití odpočtu z úroků na půjčku na nemovitost, ve které byste chtěli provozovat podnikatelské aktivity nebo ho tržně pronajímat, tudíž není možné.

Pokud byste si ale chtěli třeba v přízemí domu zrekonstruovat kancelář, stále je možné odpočet úroků uplatnit, a to v poměrné výši, třeba dle poměru podlahové plochy. Pak si jednoduše spočítáte částku, která bude chudší o poměr podlahové plochy vůči celkové ploše nemovitosti.

Časté dotazy padají také na povinnost mít v daném bytě nebo domě trvalé bydliště. Musíte i nemusíte. Na prvním místě stojí povinnost využití pro bytové účely. Pak stačí, pokud bude v úvěrem financované nemovitosti trvale přihlášen váš nejbližší příbuzný, např. manžel nebo děti.

PR článek

Diskuze k článku

Přidat komentář
V diskuzi není žádný příspěvek. Vložte první komentář.

ROZJÍŽDÍTE PODNIKÁNÍ?

Balíček Můj iPodnikatel vám s tím pomůže!

Nápady na podnikání

 

Praktické návody

Přehledné e-booky vás krok po kroku provedou všemi administrativními nástrahami při rozjezdu podnikání. Nezapomenete na nic důležitého.

Informace pro podnikatele

 

Užitečné pomůcky

Online aplikace pro tvorbu podnikatelského plánu, vzory smluv a aplikace pro správu objednávek vám zjednoduší život.

Podnikatel prosperuje

 

Spousta inspirace

Každý měsíc vám dáme nové číslo e-magu Starting UP + přístup k jeho starším číslům, videím a do databáze podnikatelských nápadů.

 

Řekněte mi o Můj iPodnikatel víc

Odběr novinek

Přihlaste svůj e-mail k odběru novinek z oblasti podnikání. Neposíláme žádný spam a můžete se kdykoliv odhlásit.

Kontaktujte nás

Napište nám e-mail.

E-mail: info@ipodnikatel.cz

Nebo se s námi spojte přes sociální sítě.

Google+    Twitter     Facebook

Sledujte nás

Jsme vám všude nablízku.