Švarc systém aneb zaměstnání „na živnostňák“

Chodí do práce od pondělka do pátku, zaměstnavatel jim hlídá příchody a odchody a odpracované hodiny jako ostatním zaměstnancům. Zároveň ale nejsou chráněni zákoníkem práce, jako jiní zaměstnanci. Oni totiž zaměstnanci nejsou. Pracují na živnostenský list – přesto nejsou ani skuteční podnikatelé.

Za švarc systém hrozí postih jak pro zaměstnavatele, tak pro živnostníka

Pokud inspekce usoudí, že jde o švarcsystém, hrozí tomu, kdo takto zaměstnává jiné od 250 tis. až 10 milionů korun pokuty. Kromě toho mohou přistiženému podnikateli úřady zpětně doměřit daně a odvody na pojistné a k tomu přidat tučné penále. A pokud usoudí, že připravil svým jednáním stát o opravdu hodně peněz, může skončit i za mřížemi. Stát totiž vnímá švarcsystém jako svého druhu daňový „tunel“. Postih však hrozí i samotnému pracovníkovi, který se na švarcsystém nechal zaměstnat, a to až do výše 100 tis. korun.

Výhody i úskalí švarcsystému

O výhodách švarcsystému už byla řeč – zaměstnavatel i zaměstnanec ušetří na tom, co by jinak museli zaplatit státu. Teoreticky má zaměstnanec na IČO i větší míru svobody. Živnostník, byť v roli zaměstnance, může nevyhovující spolupráci ukončit mnohem snáze, než zaměstnanec a je jen na něm, nakolik přistoupí například na požadavek pevné pracovní doby.

 

Jsou tu ale i nevýhody – především pro toho, kdo se takto nechá zaměstnat. Živnostník v roli zaměstnance je oproti zaměstnanci mnohem méně chráněn. Nevztahuje se na něj totiž zákoník práce, ale pouze obchodní zákoník. Nemá tedy žádný nárok na placenou dovolenou, na přestávku na oběd, na pracovní pomůcky, nemůže se ani domáhat svých práv přes odbory a v případě výpovědi nemá nárok na odstupné ze zákona. Záleží na tom, co si se svým „zaměstnavatelem“ dohodne ve smlouvě. Kvůli nižším odvodům z výdělku nemůže v případě nějakých krizových situací, jako je dlouhodobá pracovní neschopnost apod., počítat s nějakou výraznější pomocí od státu v podobě sociálních dávek.

Buď švarcsystém, anebo vyhazov

Ne vždy je navíc vstup do švarcsystému dobrovolný. Pokud zaměstnavatel svého zaměstnance postaví před rozhodnutí typu: „buď pro nás budeš od teď dělat na živnost, nebo půjdeš pryč“, těžko lze mluvit o dobrovolném rozhodnutí. Pokud navíc firma zachází s člověkem, který pracuje na IČO, jako se svým zaměstnancem – určuje mu rozsah denní pracovní doby, místo výkonu práce, čas příchodu a odchodu apod., je tento stav pro zaměstnance velmi nevýhodný. Ztratil výhody a jistoty pracovněprávního vztahu a nezískal ani svobodu, kterou poskytuje status osoby samostatně výdělečně činné, jíž se papírově stal.

Diskuze k článku

Přidat komentář
Martin Lánoska Dobry den. Mam zivnost na automechanika. Provozovnu sve zivnosti sdilim s dalsim automechanikem, resp.dilna je jeho a ja mu platim najem za uzivani vseho, naradi, technologie, energie apod. Je svarcsystem, pokud budu brat zakazky od svych zakazniku a zaroven budu brat zakazky primo i od tohoto mechanika, co vlastni tu dilnu? Nejde o to, ze by mi prihral zakaznika, ale ze mi zada zakazku a ji udelam pro neho, ne pro toho koncoveho zakaznika. Praci pro nej budu vykonavat na svou zivnost, pod svym jmenem, svymi postupy, v pracovni dobe kterou si urcim ja, ale jak jsem rekl, moje provozovna je na jeho dilne a ja mu platim najem. Diky za odpoved.
19.5.2017 14:02 | Odpovědět
Švarcsystém Podle mne by v tomto případě o „klasický Švarc“
20.9.2017 16:12 | Odpovědět
osvč To hlavní tam chybí - stát proti tomu nic nedělá, protože tak ušetří na důchodech - ty chudáky "živnostníčky" oškube až běda!
24.1.2017 13:06 | Odpovědět
Norbetr dobrý den,
pracuji na HPP a provize jsou mi vypláceny na živnost. Mam klasickou pracovní smlouvu a k tomu smlouvu o obchodním zastoupení. Jedná se také o švarc systém? Firma mi poskytla k dispozici auto, kancelář a mobilní číslo.
děkuji
14.12.2015 15:22 | Odpovědět
Tina Dobrý den, je možnost se nějak bránit, když jsem pro jednoho ředitele pracovala jako asistentka, nicméně jsem byla nucena dělat jako živnostník, s tím, že jsem byla nucena chodit do práce od - do a pracovala jsem na jeho PC a u něj v kanceláři a ještě mi platil telefon? Jedná se o to, že po roce a něco mi jednoho krásného dne zavolal, že mne nepotřebuje a dosadil tam známou a ještě teď, i když už tam nepracuji tak na mne zkouší nějaké jiné věci co se týče spolupráce a nechce mi poslat peníze na účet, že mi je dá osobně....Nevím zda sem i tento dotaz patří, jestli ne, tak se omlouvám

Děkuji za odpověď.
Tina
1.9.2015 12:15 | Odpovědět
Redakce portálu Dobrý den, to je složitá situace a obávám se, že Vám nikdo s jejím řešením nepomůže. Mohla byste jeho nelegální jednání oznámit na Státním úřadu inspekce práce, ale vystavila byste riziku i sebe (v lepším případě pouze riziku pokuty). Pokud jste neměli mezi sebou nějakou písemnou dohodu o spolupráci, může Vás klidně takto "vyhodit" - jelikož jste byli ve vztahu živnostník-živn ostník, naplatí pro Vás práva, která mají ze zákona garantované zaměstnanci. Obávám se skutečně, že nelze nic dělat. Jen se ze situace poučit do budoucna a na švarcsystém už nikdy nepřistoupit.
2.9.2015 10:53 | Odpovědět
Petr CZ Dobrý den,

chci se zeptat jestli je možné pro jednoho "zaměstnavatele /odběratele" pracovat zároveň jako zaměstnanec a jiné služby dodávat jako dodavatel na živnost.

Děkuji za odpověď
16.10.2014 13:40 | Odpovědět
Redakce portálu Dobrý den, to asi možné bude. Problém by byl, kdybyste zaměstnanecký poměr nahradili fakturováním na živnost a přesto byste jako zaměstnanec fakticky dál působil.
16.10.2014 16:06 | Odpovědět
Honza 69 Dobrý den,
Když se vykonává práce na IČO montáž kuchyní pro různé zákazníky kteří jí platěj prodejci ale živnostník za svou práci fakturuje také prodejci který mu je proplácí ale živnostník nemá dohodnutou pracovní dobu, volno si také určuje sám ani nic jiného a má i vlastní nářadí atd. jedná se o švarcsystém?
Děkuji za odpověď
10.9.2014 13:23 | Odpovědět
Redakce portálu Dobrý den, je to vždy těžko určit, záleží opravdu na detailech. Ideální situace by byla, pokud byste dělal práci a fakturoval ji i pro jiného prodejce, ne jen pro jednoho, ale i tak to případ švarc systému s největší pravděpodobnost í nebude.
10.9.2014 15:34 | Odpovědět
matěj147 Dobrý den
Pokud firma zapsaná v Praze sídlíci na Vysočině vykonává stavební činnost kterou odvádějí pouze živnostníci (již po několik let ti samí)jedná se o švarcsystém?maj itel firmy dává živnostníkům velmi vysoké pokuty např:5000kč za každý pozdní příchod má na takovéto jednání právo nebo je to protizákoné?
Děkuji za odpověd
12.6.2014 09:21 | Odpovědět
Redakce portálu Dobrý den,
ano, toto jednání opravdu na švarc systém vypadá. Pokud firma vyžaduje nějakou pracovní dobu a její nedodržení trestá, jedná se o znak závislé práce. V tomto případě se můžete obrátit na Státní úřad inspekce práce, který švarc systém kontroluje a trestá. Nezbytné je ale říci, že pokutu mohou dostat i samotní živnostníci touto firmou najatí.
Více zde: http://www.ipodnikatel.cz/Pravo/uz-zadne-pochyby-o-tom-co-je-svarcsystem-rozhovor-se-zastupcem-statniho-uradu-inspekce-prace-ktery-svarcsystem-kontroluje-a-tresta.html
16.6.2014 09:07 | Odpovědět
Vojtěch Jedlička Takže pokud mám 15 zaměstnanců, kteří jsou plně vytíženi na projektu, tak nevadí že na souběžný projekt najmu živnostníka? Na jeden měsíc, dokud se neuvolní moji vlastní zaměstnanci. Doufám, že jsem to dobře pochopil..
26.5.2014 09:37 | Odpovědět
Redakce portálu Dobrý den, pro Vaši situaci bychom Vám spíše doporučili najmout si pomocníka na základě dohody o provedení práce, případě dohody o pracovní činnosti, kde Vám nařčení z švarcsystému nehrozí, protože jsou z hlediska zákoníku práce zcela transparentní. Pomocník by pak po dobu práce na dohodu vystupoval jako Váš zaměstnance, mohl by pracovat z kanceláře Vaší firmy apod.
Více o dohodách zde: http://www.ipodnikatel.cz/Prijem-zamestnancu/dohody-o-praci-mimo-pracovni-pomer.html
I kdybyste si najal člověka a on Vám poté za svou práci fakturoval, pak se nemusíte obávat švarcsystému, pokud jeho práce pro Vás nebude naplňovat znaky závislé práce: podřízenost zaměstnance, práce v zaměstnavatelem stanovené pracovní době a na jeho pracovišti, výlučný výkon činnosti pro jednoho zaměstnavatele a pod jeho jménem, používání pracovních prostředků zaměstnavatele.
29.5.2014 10:51 | Odpovědět

ROZJÍŽDÍTE PODNIKÁNÍ?

Balíček Můj iPodnikatel vám s tím pomůže!

Nápady na podnikání

 

Praktické návody

Přehledné e-booky vás krok po kroku provedou všemi administrativními nástrahami při rozjezdu podnikání. Nezapomenete na nic důležitého.

Informace pro podnikatele

 

Užitečné pomůcky

Online aplikace pro tvorbu podnikatelského plánu, vzory smluv a aplikace pro správu objednávek vám zjednoduší život.

Podnikatel prosperuje

 

Spousta inspirace

Každý měsíc vám dáme nové číslo e-magu Starting UP + přístup k jeho starším číslům, videím a do databáze podnikatelských nápadů.

 

Řekněte mi o Můj iPodnikatel víc

Odběr novinek

Přihlaste svůj e-mail k odběru novinek z oblasti podnikání. Neposíláme žádný spam a můžete se kdykoliv odhlásit.

Kontaktujte nás

Napište nám e-mail.

E-mail: info@ipodnikatel.cz

Nebo se s námi spojte přes sociální sítě.

Google+    Twitter     Facebook

Sledujte nás

Jsme vám všude nablízku.