Pracovní pohovor – jak se připravit na příjem zaměstnanců

Důkladná příprava na přijímací pohovor vám pomůže při výběru toho nejvhodnějšího kandidáta.

Příprava pohovoru

Příprava pohovoru patří k nejdůležitější části přijímacího řízení. Jedná se o spoustu kroků, které si musíte dopředu promyslet.

Naplánujte si časy pohovorů

Většinou musíte během jednoho dne pohovořit hned s několika uchazeči. Nezapomeňte si nechat mezi jednotlivými interview (která trvají 30 - 60 min) alespoň půlhodinovou rezervu. Zbude vám tak čas na odpočinek a naberete nové síly. Zároveň je to užitečné, protože se některý pohovor může protáhnout. S posledním pohovorem je pak dobré začít nejpozději do třetí hodiny odpoledne.

 

Máte-li ale možnost rozvrhnout si pohovory do více dní, naplánujte si je spíše v dopoledních hodinách, kdy ze sebe ještě dokážete vydat maximum. Zároveň vám to také usnadní odpolední návrat k běžným pracovním povinnostem.

Definujte si hledaného kandidáta

Náplň pracovní pozice, na kterou pracovníka při výběrovém řízení vybíráte, vám nemusí být zrovna nejbližší. Sepište si proto (klidně s pomocí někoho zasvěcenějšího) popis náplně nabízené práce. Pár minut se nad tím zamyslete a snažte se proniknout do podstaty dané pozice. Na základě toho pak vytvořte seznam vlastností, schopností a dovedností, které by měl vhodný kandidát splňovat.

Připravte si strukturu otázek

Je dobré mít připravený seznam všeobecných otázek. Klidně si napište heslovitě stručnou strukturu pohovoru, kterou budete mít po celou dobu interview na očích. Promyslete si tak 10 – 15 klíčových otázek, kterými zjistíte vše důležité. Ty se pak snažte při interview všechny vyčerpat.

Připravte si také nějaké specifické otázky pro jednotlivé obory, kterými zjistíte odpovídající kvalifikaci uchazeče. K vytvoření těchto otázek vám pomůže výše zmíněný seznam vlastností vhodného kandidáta.

Stanovte si kritéria

Seznamte se důkladně s náplní pracovního místa, na které zaměstnance vybíráte. Snadněji si tak stanovíte kritéria, podle nichž se budete na závěr rozhodovat, koho přijmete.

Vytvořte si tabulku. Jména uchazečů zapište svisle, nejpodstatnější vlastnosti pro danou pozici pak vodorovně. Zvolte si nějaký bodový systém, kterým schopnosti a dovednosti jednotlivých kandidátů během pohovoru nebo ihned po něm ohodnotíte.

Diskuze k článku

Přidat komentář
V diskuzi není žádný příspěvek. Vložte první komentář.

ROZJÍŽDÍTE PODNIKÁNÍ?

Balíček Můj iPodnikatel vám s tím pomůže!

Nápady na podnikání

 

Praktické návody

Přehledné e-booky vás krok po kroku provedou všemi administrativními nástrahami při rozjezdu podnikání. Nezapomenete na nic důležitého.

Informace pro podnikatele

 

Užitečné pomůcky

Online aplikace pro tvorbu podnikatelského plánu, vzory smluv a aplikace pro správu objednávek vám zjednoduší život.

Podnikatel prosperuje

 

Spousta inspirace

Každý měsíc vám dáme nové číslo e-magu Starting UP + přístup k jeho starším číslům, videím a do databáze podnikatelských nápadů.

 

Řekněte mi o Můj iPodnikatel víc

Odběr novinek

Přihlaste svůj e-mail k odběru novinek z oblasti podnikání. Neposíláme žádný spam a můžete se kdykoliv odhlásit.

Kontaktujte nás

Napište nám e-mail.

E-mail: info@ipodnikatel.cz

Nebo se s námi spojte přes sociální sítě.

Google+    Twitter     Facebook

Sledujte nás

Jsme vám všude nablízku.