Pojmy „hendikep“ a „dobrý zaměstnanec“ se nevylučují

Jak byste se tvářili při čtení životopisu uchazeče o zaměstnání, který má dobré předpoklady, ale zdravotní postižení? Smekli byste před jeho odvahou? Vyhodili byste pobouřeně jeho reference do koše? Informace o tom, co vše takový zaměstnanec vyžaduje a čím může vaší firmě prospět, jsou důležitým klíčem k vyřešení této hádanky.

 

Zaměstnávání osob se zdravotním postižením

Jak všichni víme, získávání a výběr zaměstnanců jsou pro každého zaměstnavatele stěžejní otázkou. V dnešní době jsou to zejména lidské zdroje, které představují konkurenční výhody a zaručují prosperitu každé firmy či podniku. Proč si tedy dobrovolně do kolektivu přivést zaměstnance, který potřebuje speciální režim? 

Zaměstnat nebo nezaměstnat?

Na první pohled to je zcela logická otázka. Osoby se zdravotním postižením však mají zaměstnavatelům, co nabídnout. Pomineme-li morální rovinu celé problematiky a občanskou odpovědnost, stále nám zůstává řada důvodů, proč ano. Za zmínku určitě stojí oživení firemní kultury, možnost zvýhodnění firmy ve veřejných zakázkách, zvýšení prestiže firmy v očích veřejnosti. Výzkumy posledních let navíc ukazují, že diverzita na pracovišti podporuje stabilitu a  produktivitu práce. Několik pádných důvodů najdeme i v ekonomické oblasti, je to zejména plnění povinného podílu zaměstnávání OZP, daňové slevy při zaměstnávání OZP a dotace od úřadu práce.

O čem hovoří zkušenosti

Pro řadu zaměstnavatelů je představa zaměstnávání osob se zdravotním postižením spojená s množstvím problémů. Realita ovšem tyto obavy nepotvrzuje. Martin Krupička, General Manager KFC, které osoby ze zdravotním postižením zaměstnává říká:  „Není se čeho bát, se zaměstnáváním OZP máme velmi dobré zkušenosti a doporučil bych i ostatním zaměstnavatelům."

Podporované zaměstnávání

Na druhou stranu je určitě nutné si uvědomit, že někteří lidé se zdravotním postižením mají určité, specifické potřeby či omezení. Jako efektivní řešení této situace se ukazuje být podporované zaměstnávání. Jedná se o komplex služeb s cílem pomoci znevýhodněným osobám nalézt, získat a udržet si místo na otevřeném trhu práce. Služby jsou určené jak pro zaměstnance, tak pro samotné zaměstnavatele. To je např. jeden ze zásadních rozdílů od nástrojů aktivní politiky zaměstnanosti, která je ve velké míře orientovaná pouze na nabídku pracovních sil a zaměstnavatele, přes jejich nespornou důležitost v tomto procesu, opomíjí.

Zaměstnavatelům se dostává pomoci zejména s výběrem vhodného zaměstnance, při výběru vhodné pracovní náplně pro člověka s určitým typem zdravotního postižení, pomoci při vyřizování formalit. Zaměstnavatelé mohou využívat asistenci během přijímacího řízení i asistenci přímo na pracovišti a díky projektům Evropského sociálního fondu mohou také čerpat prostředky na úhradu mzdových nákladů. 

I lidé s hendikepem mohou zaměstnavatelům hodně nabídnout

V neposlední řadě je nutné při zvažování možnosti zaměstnání lidí se zdravotním postižením nezapomenout, že práce je nejenom zdroj obživy, ale i prostor pro seberealizaci, sociální kontakty, možnost učení se nových věcí a vnitřní růst. Lidé s tělesným hendikepem uvádějí jako motivaci k hledání práce právě tyto hodnoty. Dokáží si pracovního místa vážit a velmi usilovně a pečlivě pracují na svém rozvoji. Je to jejich cesta, jak překonat hendikep, je to cesta, kterou nabízejí i potencionálním zaměstnavatelům.

 

Kde získat další informace o zaměstnávání OZP

S dotazy na problematiku zaměstnávání osob se zdravotním postižením se můžete obracet na Mgr. Evu Chladovou z Ligy vozíčkářů.

 

Diskuze k článku

Přidat komentář
V diskuzi není žádný příspěvek. Vložte první komentář.

ROZJÍŽDÍTE PODNIKÁNÍ?

Balíček Můj iPodnikatel vám s tím pomůže!

Nápady na podnikání

 

Praktické návody

Přehledné e-booky vás krok po kroku provedou všemi administrativními nástrahami při rozjezdu podnikání. Nezapomenete na nic důležitého.

Informace pro podnikatele

 

Užitečné pomůcky

Online aplikace pro tvorbu podnikatelského plánu, vzory smluv a aplikace pro správu objednávek vám zjednoduší život.

Podnikatel prosperuje

 

Spousta inspirace

Každý měsíc vám dáme nové číslo e-magu Starting UP + přístup k jeho starším číslům, videím a do databáze podnikatelských nápadů.

 

Řekněte mi o Můj iPodnikatel víc

Odběr novinek

Přihlaste svůj e-mail k odběru novinek z oblasti podnikání. Neposíláme žádný spam a můžete se kdykoliv odhlásit.

Kontaktujte nás

Napište nám e-mail.

E-mail: info@ipodnikatel.cz

Nebo se s námi spojte přes sociální sítě.

Google+    Twitter     Facebook

Sledujte nás

Jsme vám všude nablízku.