Pět chyb při zapojování nových zaměstnanců do práce

Víte, že firmy, které mají strukturované programy pro zapojení nových lidí do pracovního procesu a nabízejí kvalitní školení, mohou dříve očekávat vyšší produktivitu nových pracovníků? Článek upozorňuje na pět základních chyb, kterých se firmy dopouštějí při zapojování nových zaměstnanců. Dodržování těchto rad vás nic nebude stát a může vám velmi pomoci udržet si zaměstnance a rychleji dosáhnout požadovaného výkonu.

 

Pochybení při zapojování nováčků do práce

Programy pro zapojení nových zaměstnanců má ale jen hrstka firem. Většinou nechají zaměstnance, aby se sami zorientovali a zapojili a pak není s podivem, že takové firmy mají vysokou fluktuaci zaměstnanců.

1Papíry a formuláře na prvním místě. 

Často se stává, že papírování je důležitější než samotná socializace zaměstnance. Je typické, že zaměstnanec stráví první hodiny na novém pracovišti na personálním oddělení, kde vyplňuje všechny potřebné formuláře. Při tom je nervózní, co za prostředí, spolupracovníky a práci jej čeká. Firma by mu měla tento začátek usnadnit a zajistit například, aby jej ve dveřích uvítal nový šéf, představil jej ostatním, ukázal mu pracoviště a teprve pak jej odeslal k personalistům. Důležitá je příjemná atmosféra hned od počátku. Příjemné přivítání s šéfem určitě zanechá lepší první dojem než zdlouhavé vyplňování formulářů na personálním oddělení.

2Nepřipravené pracoviště a pracovní pomůcky. 

Často se můžeme setkat s případy, že zaměstnanec nemůže na novém pracovišti pracovat, protože nemá připravený počítač a další věci, které potřebuje ke své práci. Určitě není moc příjemné zapracování, když trávíte první dny jen sezením a koukáním okolo. To určitě nevytvoří dobrý dojem o zaměstnavateli. Plánování dopředu je přitom jednoduché. Určitě by měl zaměstnavatel zajistit, aby pracoviště nového zaměstnance bylo čisté a uspořádané, počítač zapojený a naformátovaný se všemi důležitými programy a aby mu byla přidělena hesla i e-mailová schránka. Můžete také předem zajistit vizitky a dát mu visačku na dveře nebo na stůl. Určitě to bude mnohem příjemnější přicházet na své pracovní místo, kde uvidím napsané své jméno a upravené pracovní prostředí.

3Žádný kolega, který pomůže.

Nejen pro nového zaměstnance je traumatizující, pokud musí jít sám na oběd, zvlášť první den v práci, který je už tak stresující. Zajistěte proto nějakého pracovníka, který mu pomůže s orientací. Poradí mu, kde je toaleta a ujistí jej, že se na něj nový kolega může s jakýmkoliv dotazem či přáním obrátit. Začátek je mnohem lehčí, pokud již někoho znáte. 

 

4Nedostatečné školení. 

Nic nepomůže novému zaměstnanci cítit se lépe, než když je produktivní. Lidé se chtějí podílet na úspěchu firmy. Jediné co můžete pro zaměstnance udělat, aby se produktivní cítili co nejdříve, je školení. Je to investice, která se vám rychle vrátí. Školení by ale nemělo skončit po prvním týdnu. Pro stále více zaměstnanců je důležité neustálé vzdělávání a rozvoj dovedností. Firmy, které neustále rozvíjí dovednosti a znalosti zaměstnanců, se nemusejí tolik potýkat s častou fluktuací zaměstnanců.

5Nejasně vymezené role a cíle. 

Mít dobrý systém plánování výkonu u zaměstnanců je důležité. Každý zaměstnanec je výkonnější, když ví, co se od něho očekává. Čím dříve začne mít pocit, že firmě ve své roli přispívá, tím dříve se bude cítit jako její hodnotná součást. Nemějte strach, že budete zaměstnance příliš tlačit k tomu, aby měli co nejdříve stoprocentní výkon. Opak je pravdou. Čím dříve má zaměstnanec pocit, že se podílí na chodu společnosti, tím dříve se bude cítit jako plnohodnotný zaměstnanec.

Zdroj: Překlad z Ezinearticles.com

 

Diskuze k článku

Přidat komentář
V diskuzi není žádný příspěvek. Vložte první komentář.

ROZJÍŽDÍTE PODNIKÁNÍ?

Balíček Můj iPodnikatel vám s tím pomůže!

Nápady na podnikání

 

Praktické návody

Přehledné e-booky vás krok po kroku provedou všemi administrativními nástrahami při rozjezdu podnikání. Nezapomenete na nic důležitého.

Informace pro podnikatele

 

Užitečné pomůcky

Online aplikace pro tvorbu podnikatelského plánu, vzory smluv a aplikace pro správu objednávek vám zjednoduší život.

Podnikatel prosperuje

 

Spousta inspirace

Každý měsíc vám dáme nové číslo e-magu Starting UP + přístup k jeho starším číslům, videím a do databáze podnikatelských nápadů.

 

Řekněte mi o Můj iPodnikatel víc

Odběr novinek

Přihlaste svůj e-mail k odběru novinek z oblasti podnikání. Neposíláme žádný spam a můžete se kdykoliv odhlásit.

Kontaktujte nás

Napište nám e-mail.

E-mail: info@ipodnikatel.cz

Nebo se s námi spojte přes sociální sítě.

Google+    Twitter     Facebook

Sledujte nás

Jsme vám všude nablízku.