Jak vybrat personální agenturu

V článku se dozvíte, co by v dnešní době mělo být standardem ve službách a přístupu personální agentury a jak se vyhnout chybám při jejím výběru.

 

Možnosti spolupráce s personální agenturou

Kompletní full-servis není vždy podmínkou. Jsou zákazníci, kteří pořádají přímo nábory pracovních sil a nepotřebují uskutečňovat předvýběr, stačí jim pouze nalezení vhodných kandidátů splňujících na základě životopisů podmínky pro pracovní místo a výběry si pořádají sami.

Další výjimkou jsou například místa vyžadující určitou specifickou odbornou dovednost a znalost, kdy personální agentury nejsou schopny tyto odborné znalosti a dovednosti kvalitně zhodnotit, ale zaměstnanci dané firmy již ano – ale i v tomto případě platí, že byste měli dostat kontakty jen na ty lidi, kteří splňují zadané požadavky. Zákazníci z mnoha dalších důvodů někdy požadují pouze část full-servisu.

Konečné rozhodnutí, jakým způsobem budete s vybranou personální agenturou spolupracovat je na vás, ale dohodnete-li se na full-servisu, tak na konečný pohovor by vám měli přijít už jen kvalitní kandidáti, kteří splňují požadavky a projdou prvním kolem pohovoru se školenými konzultanty, kteří jsou schopni zhodnotit pozvané kandidáty hlavně po osobnostně-pracovní stránce.

Každé pracovní místo je jedinečné svou lokalitou, specifikací, nabídkou, mzdou, výhodami, bonusy, atd. To ovlivňuje, jaká bude odezva od uchazečů. Někdy se může během týdne přihlásit na dané místo 20 uchazečů, někdy za měsíc pouze dva. Výsledkem však může být doporučení jen 2 lidí ke konečnému pohovoru. Je třeba si uvědomit, že zde nejde o kvantitu, což mnoho agentur nerespektuje a raději z těch 20 posílá k dalšímu kolu 10, aby byla větší šance, že si vyberete. Po pohovorech pak možná zjistíte, že většina uchazečů byla pro vás jen zbytečná ztráta času.

Není špatnou prací personální agentury, když vám ve finále pošle z těchto 20 lidí pouze 2. Dle našich zkušeností už tito 2 dobře vybraní kandidáti mají velké šance na úspěch. Netvrdíme však, že je to vždy pravidlem, někdy opravdu z 20 lidí 15 splňuje požadavky a jsou na danou práci vhodní. Pak jim tedy budete muset svůj čas obětovat a nechat tak při výběru působit i tzv. osobní chemii.

Nákladnost spolupráce s personální agenturou

Spolupráce není tak nákladná, uvědomíte-li si, že profesionálně vybraný zaměstnanec může být vaší firmě v budoucnu velkým přínosem - může zvýšit obraty, zisky, zajistit růst, lepší fungování firmy a spokojené zákazníky. Mnohdy by vás uspořádání kompletního výběrového řízení ve vlastní režii přišlo na podobnou částku, jakou zaplatíte agentuře. A zde je pak přidanou hodnotou profesionální předvýběr. Běžnou výší odměny je dvojnásobek hrubé měsíční nástupní mzdy zaměstnance, někteří požadují i trojnásobek. Odměna je většinou rozdělena do 2 částí – první při nástupu, druhá po uplynutí garanční doby.

Výhody spolupráce s profesionálními personalisty

  • agentury používají mnoho inzertních zdrojů, mají i své interní zdroje, a tak jsou schopny lépe vyhledat vhodné uchazeče,
  • diskrétnost - inzerce je prováděna pod hlavičkou agentury a jméno zadavatele není v inzerci zmiňováno, nepřeje-li si jinak,
  • výběrové řízení provádějí profesionální konzultanti,
  • vysoká míra úspěšnosti setrvání vybraného uchazeče ve firmě,
  • garance na vyhledané zaměstnance,
  • ušetříte náklady na kompletní uspořádání výběrového řízení, někdy i opakované,
  • ušetříte čas vašeho personálního oddělení spojený s inzercí, vyhledáváním, procházením životopisů, předvýběrem a konečným výběrovým řízením.

Zdroj: Věra Pietrasová – ředitelka ANEX personální agentura

Diskuze k článku

Přidat komentář
V diskuzi není žádný příspěvek. Vložte první komentář.

ROZJÍŽDÍTE PODNIKÁNÍ?

Balíček Můj iPodnikatel vám s tím pomůže!

Nápady na podnikání

 

Praktické návody

Přehledné e-booky vás krok po kroku provedou všemi administrativními nástrahami při rozjezdu podnikání. Nezapomenete na nic důležitého.

Informace pro podnikatele

 

Užitečné pomůcky

Online aplikace pro tvorbu podnikatelského plánu, vzory smluv a aplikace pro správu objednávek vám zjednoduší život.

Podnikatel prosperuje

 

Spousta inspirace

Každý měsíc vám dáme nové číslo e-magu Starting UP + přístup k jeho starším číslům, videím a do databáze podnikatelských nápadů.

 

Řekněte mi o Můj iPodnikatel víc

Odběr novinek

Přihlaste svůj e-mail k odběru novinek z oblasti podnikání. Neposíláme žádný spam a můžete se kdykoliv odhlásit.

Kontaktujte nás

Napište nám e-mail.

E-mail: info@ipodnikatel.cz

Nebo se s námi spojte přes sociální sítě.

Google+    Twitter     Facebook

Sledujte nás

Jsme vám všude nablízku.