
Videa s e-booky
5 videí ukáže, jak při podnikání nechybovat. Přestaňte dělat chyby, kvůli kterým proděláváte!
V případě, že plánujete své podnikání rozšířit o dalšího pracovníka a chcete se vyhnout povinnostem vyplývajícím z uzavření pracovního poměru pracovní smlouvou, máte možnost přijmout pracovníka na základě dohody o provedení práce nebo dohody o pracovní činnosti.
Mezi dohody mimo pracovní poměr patří dohoda o provedení práce a dohoda o pracovní činnosti. Zákoník práce umožňuje zaměstnavateli uzavřít se zaměstnancem dohodu o provedení práce (DPP) na maximálně 300 hodin práce ročně nebo dohodu o pracovní činnosti (DPČ).
Výhodou těchto dohod je především jiný režim (pro zaměstnavatele i zaměstnance výhodnější) placení daní, sociálního a zdravotního pojištění než u klasické pracovní smlouvy.
U dohod o pracích konaných mimo pracovní poměr lze práci vykonávat nejen osobně, ale i za pomoci rodinných příslušníků, je-li to výslovně sjednáno. S mladistvými lze tyto dohody uzavírat, jen pokud tím nebude ohrožen jejich zdravý vývoj nebo výchova k povolání.
Pracovníci na dohodu o provedení práce nejsou nemocensky pojištění – dohoda nezakládá účast na nemocenském pojištění zaměstnanců, tudíž se neodvádí pojistné na sociální zabezpečení.
Dohoda o provedení práce taktéž nezakládá účast na zdravotním pojištění, neodvádí se zdravotní pojištění (pozor – musí být odváděno pojistné alespoň v minimální výši v rámci jiného pracovně právního vztahu, pokud nejde o osobu, za kterou platí pojištění stát, toto však není problém zaměstnavatele uzavírajícího DPP).
Od ledna 2012 však tato podmínka platí pouze u DPP, u kterých vyplacená měsíční částka nepřekročí 10 000,- Kč. Z dohod nad 10 000 korun měsíčně musí zaměstnanec či zaměstnavatel odvádět sociální a zdravotní pojištění. Pozor! Jedná se o částku, která bude skutečně zúčtována, nikoli o částku, kterou předpokládá smlouva. Zaměstnavatel bude v těchto případech podávat oznámení o nástupu do zaměstnání OSSZ zpětně, tedy v měsíci následujícím po měsíci, ve kterém účast na pojištění vznikla. U těchto zaměstnanců navíc přibyla povinnost rozvrhnout pracovní dobu (pro případ pracovní neschopnosti) a také vydat po skončení pracovního poměru potvrzení o zaměstnání.
Dohodu o provedení práce může zaměstnavatel uzavřít se zaměstnancem, jestliže předpokládaný rozsah práce není vyšší než 300 hodin v kalendářním roce.
Z hlediska zdanění mohou v praxi nastat dvě situace:
V tomto případě bude odměna z dohod o provedení práce zdaněna zálohovou daní s možností uplatnění slev na dani (alespoň slevu na poplatníka, ale i další podle vašeho nároku).
Odměna z dohod o provedení práce do výše měsíčního výdělku u jednoho zaměstnavatele 10 000 Kč se daní srážkovou daní (15 %). Tento příjem už nikde dále nevykazujete (např. pokud si děláte sami daňové přiznání, tak příjem neuplatníte, protože už byl zdaněn).
Při překročení limitu 10 000 Kč se odměna zdaňuje zálohovou daní, jejíž základem je superhrubá mzda. Slevy na dani se uplatnit nedají.
Pro závazek založený DPP platí, že může být rozvázán:
Novinka od 2015: Autorské honoráře se daní už od příjmu 7 000 Kč od jednoho plátce.
Přehledné e-booky vás krok po kroku provedou všemi administrativními nástrahami při rozjezdu podnikání. Nezapomenete na nic důležitého.
Online aplikace pro tvorbu podnikatelského plánu, vzory smluv a aplikace pro správu objednávek vám zjednoduší život.
Každý měsíc vám dáme nové číslo e-magu Starting UP + přístup k jeho starším číslům, videím a do databáze podnikatelských nápadů.
Přihlaste svůj e-mail k odběru novinek z oblasti podnikání. Neposíláme žádný spam a můžete se kdykoliv odhlásit.
Jsme vám všude nablízku.
jsem zaměstnaná na hlavní pracovní poměr,kde odvádím daně, zdravotní i sociální pojištění, ale v důsledku nepříznivých okolností, které nastaly jsem nucená najít si k práci ještě brigádu. Pokud bych si tedy našla ještě brigádu na DPP, jak je to s daněmi, sociálním a zdravotním pojištěním? Potřebuji brigádu, kde bych si vydělala např. 5-6 tisíc korun. Předem mnohokrát děkuji za odpověď.
Dobrý den, u stejného zaměstnavatele mám v měsíci září DPP poslední 3 dny pak vyčerpáno 300 hodin, která bude dne 5.9.2016 ukončena a následně podepsána smlouva o DPČ od 6.9.2016. V jednom měsíci si tedy vydělám 1839 kc (DPP) a 2452 kc (DPC) .Růžové prohlášení mám podepsané, jsem student. Když mi zaměstnavatel sečte příjmy což bude činit 4291 kc, budu platit SP a ZP?
Děkuji za odpověď.
Jsem invalidní důchodce /3. stupeň/, ale jsem již ve věku, kdy mám nárok na starobní důchod. Mám možnost lehké práce na dohodu o pracovní činnosti. Nemám požádat nejdřív o starobní důchod nebo mohu smlouvu uzavřít i jako ID?
Děkuji
Dana Schmausová
potřeboval bych vědět, jak to s dohodou a přiznáním k dani.. Já když dám zaměstnanci dohodu a nepodepíši s ním daňové prohlášení je on sám povinen podat daňové prohlášení a zároveň odvést z příjmu státu daň ?
Děkuji
Tomáš Hemala
Jsem zamestnana a jako brigadu bych chtela doucovat deti cizi jazyk...nepravi delne podle potreby.Do 30000kc rocne.musim neco nahlasovat vyplnovat odvadet?cetla jsem,ze drobne cinnosti nepodlehaji zdaneni.musim mit nejakou smlouvu neco dokazovat nebo si jenom hlidat prijem aby nepresahl 30.000rocne.zdr avotni a soc uz odvadi zamestnavatel.d ekuji
Děkuji
Děkuji
pracuji na DPČ s příjmem do 10 tis. Kč. Uplatňuji slevu na dani (Prohlášení poplatníka) Nyní mám navíc DPP (příjem také do 10 tis. Kč) a nevím, zda mohu i zde uplatnit slevu na dani. Pracuji pro stejný institut, ale v dohodách mám dva jiné zaměstnavatele( pracuji pro externí firmu jako mandantka.
Děkuji za odpověď.
jako řádný důchodce pracuji na základě uzavřené Dohody o provedení práce, s max.pracovní dobou za rok 300 hodin, a ročním hrubým příjmem (u FÚ uplatňuji daňovou úlevu dle zákona) - a to celkem cca 80.000,-- Kč.
Prosím proto o informaci, zda musím platit jak sociální, tak i zdravotní pojištění, a případně na základě čeho.
Moc děkuji za odpověď.
Jaroslav
pracuji na DPČ s příjmem do 10 tis. Kč. Uplatňuji slevu na dani (Prohlášení poplatníka) Nyní mám navíc DPP (příjem také do 10 tis. Kč) a nevím, zda mohu i zde uplatnit slevu na dani. Pracuji pro stejný institut, ale v dohodách mám dva jiné zaměstnavatele( pracuji pro externí firmu jako mandantka). Naše účetní má bohužel 3 týdny dovolenou, tak se zkouším obrátit na Vás. Děkuji za odpověď.
Děkuji za odpověď
chtěla bych se vás zeptat, zda je možné odvádět sociální a zdravotní pojištění u dvou zaměstnavatelů zároveň ve stejném měsíci. U jednoho zaměstnavatele mám DPP a příjem budu mít nad 10 000 z čehož by mi měli platit SP a ZP, u druhého zaměstnavatele mám DPČ a částka by mi přesahovala 2500 takže by taky odvedl SP a ZP. Je to možné takto udělat nebo si mám pohlídat abych třeba u toho DPČ měla méně než 2500. Ptám se jen abych s tím neměla problémy, kdyby se mi odvádělo SP a ZP u obou prací. Nevadí mi kdybych je měla platit.
Děkuji mnohokrát za vaši radu.
Děkuji
zajímaly by mě pravidla při souběhu DPČ a DPP. U jednoho zamtele mám podepsanou DPČ platnou do 31.12.2014 (mám zde podepsaný růžový papír) mzda činí za měsíc prosinec cca 4 000 Kč. U druhého zamtele jsem nastoupila na DPP, dohoda je uzavřená od 15.12.2014 do 15.2.2015 a mzda je sjednána na 16 000 Kč. Chtěla jsem se zeptat, zda budu muset podávat daňové prohlášení a zda mi zamtel u DPP bude strhávat měsíčně soc, zdr pojištění a daň. Zároveň jsem však studentkou a tento status mi skončí 31.ledna 2015. Děkuji moc za pomoc a za Vaši odpověď.
pokud bych se chtěla odhlásit z ÚP a dohodnout se s nějakým zaměstnavatelem na DPČ (mohu tedy - jak jsem pochopila pracovat max.20 hod/týden, odpracovat více jak 300hod/rok a smlouva může být na 52 týdnů).
Bude za mě zaměstnavatel platit sociální + zdravotní - pokud si vydělám méně jak 10 000 Kč? (+ - 5000 Kč - 6000 Kč měsíčně) nebo si ho budu muset hradit sama?
mohli byste mi prosím poradit?
V současné době mám u svého zaměstnavatele podepsanou smlouvu DPP s měsíčním příjmem +- 6000 Kč a stále jsem studentem vysoké školy. Je možné, že od února 2015 již nadále studentem nebudu, tudíž si budu muset sám odvádět zdravotní a sociální při této výši mzdy, pokud nepodepíšu se zaměstnavatelem smlouvu DPČ?
Děkuji mockrát za odpověď.
měla bych dotaz.
V současné době jsem OSVČ, ale od 1.1.2015 mám možnost přivydělat si na DPČ s výdělkem do 10 000 Kč.
První varianta. Pokud bych byla současně OSVČ a současně bych pracovala na DPČ, tak zdravotní a sociální platím já a jednou ročně musím podávat daňové přiznání jako doposud?
Druhá varianta. Pokud bych ukončila OSVČ a jediný můj příjem by byl z DPČ, tak daňové přiznání podávat nemusím a zdravotní a sociální by za mě odváděl zaměstnavatel?
Mockrát děkuji za pomoc.
zaměstnavatel (agentura) mi vypočetla ZP ze skutečné částky a ještě mi dopočetla pojištění do minimální mzdy 8 500. I když jsem se přihlásila až 27 v daném měsíci, jelikož jsem věděla, 6e částku 4 250,. nepřekročím měl by tento doplatek do minimální mzdy hradit stát, tak mi to řekla na ÚP. Děkuji marie.maiwaldova
chtěla bych se zeptat, na několik dotazů ohledně DPP. Teď zrovna nepracuji a platím si sama zdravotní pojištění 1147,-kč. V pondělí si mám jít uzavřít dohodu o provedení práce, ale mohu na ní odpracovat pouze 300 hodin za rok. Jsem si povinna platit sociální pojištění?
chtěla jsem se zeptat, jestli musím dělat daňové přiznání, pokud jsem na DPČ a je to můj jediný příjem. A zda musím platit sociální pojištění.
Děkuji
Děkuji Vám za odpověď!
Děkuji Vám za odpověď.
"Z hlediska zdanění mohou v praxi nastat dvě situace:
1. Zaměstnanec podepíše u zaměstnavatele daňové prohlášení
V tomto případě bude odměna z dohod o provedení práce zdaněna zálohovou daní s možností uplatnění slev na dani (alespoň slevu na poplatníka, ale i další podle vašeho nároku).
2. Zaměstnanec nepodepíše u zaměstnavatele daňové prohlášení
Odměna z dohod o provedení práce do výše měsíčního výdělku u jednoho zaměstnavatele 10 000 Kč se daní srážkovou daní (15 %). Tento příjem už nikde dále nevykazujete (např. pokud si děláte sami daňové přiznání, tak příjem neuplatníte, protože už byl zdaněn).
Při překročení limitu 10 000 Kč se odměna zdaňuje zálohovou daní, jejíž základem je superhrubá mzda. Slevy na dani se uplatnit nedají."
jsem teď zmatená z Vašich odpovědí. Paní Julie777 se ptá na Dohodu o pracovní činnosti, ale Vy jí odpovídáte na náležitostmi, které platí pro Dohodu o provedení práce...
chtěla jsem se zeptat. Zaměstnavatel má uzavřenou dohodu o provedení práce, není podepsané prohlášení. Příjem je do 10 000,- Kč. Odvede se daň srážková? Je to tak dobře?
A dále jiný případ zaměstnance má hlavní pracovní poměr a k tomu u stejného zaměstnavatele DPP. Odvede zálohovou daň z obou příjmů. Jak je to s zdravotním a sociálním poj? Z dohody neodvede pojištění? Dohoda je 4500,-
Děkuji
chtěl bych se zeptat z čeho vycházíte při uvedení započitatelného příjmu o výši 400,- Kč. V § 6 odst. 2 zákona o nemocenském pojištění se uvádí jako rozhodný příjem částka 2.500,-Kč.
Děkuji za Vaši odpověď ?
Děkuji. IK
U dohody o provedení práce je hranice 10 tis. měsíčně, u dohody o provedení pracovní činnosti se musí odvádět pojistné (jak sociální, tak zdravotní) v téměř všech případech, vyjma těch, kdy pracujete pro firmu méně než 7 kalendářních dnů po sobě jdoucích a nemáte příjem ani 400 Kč. Vše je uvedeno v článku výše.