Dohody o práci mimo pracovní poměr

V případě, že plánujete své podnikání rozšířit o dalšího pracovníka a chcete se vyhnout povinnostem vyplývajícím z uzavření pracovního poměru pracovní smlouvou, máte možnost přijmout pracovníka na základě dohody o provedení práce nebo dohody o pracovní činnosti.

Práce mimo pracovní poměr

Mezi dohody mimo pracovní poměr patří dohoda o provedení práce a dohoda o pracovní činnosti. Zákoník práce umožňuje zaměstnavateli uzavřít se zaměstnancem dohodu o provedení práce (DPP) na maximálně 300 hodin práce ročně nebo dohodu o pracovní činnosti (DPČ).

Výhodou těchto dohod je především jiný režim (pro zaměstnavatele i zaměstnance výhodnější) placení daní, sociálního a zdravotního pojištění než u klasické pracovní smlouvy.

 

U dohod o pracích konaných mimo pracovní poměr lze práci vykonávat nejen osobně, ale i za pomoci rodinných příslušníků, je-li to výslovně sjednáno. S mladistvými lze tyto dohody uzavírat, jen pokud tím nebude ohrožen jejich zdravý vývoj nebo výchova k povolání.

1 Dohoda o provedení práce – DPP

Dohoda o provedení práce – sociální a zdravotní pojištění

Pracovníci na dohodu o provedení práce nejsou nemocensky pojištění – dohoda nezakládá účast na nemocenském pojištění zaměstnanců, tudíž se neodvádí pojistné na sociální zabezpečení.

Dohoda o provedení práce taktéž nezakládá účast na zdravotním pojištění, neodvádí se zdravotní pojištění (pozor  musí být odváděno pojistné alespoň v minimální výši v rámci jiného pracovně právního vztahu, pokud nejde o osobu, za kterou platí pojištění stát, toto však není problém zaměstnavatele uzavírajícího DPP).

Od ledna 2012 však tato podmínka platí pouze u DPP, u kterých vyplacená měsíční částka nepřekročí 10 000,- Kč. Z dohod nad 10 000 korun měsíčně musí zaměstnanec či zaměstnavatel odvádět sociální a zdravotní pojištění. Pozor! Jedná se o částku, která bude skutečně zúčtována, nikoli o částku, kterou předpokládá smlouva. Zaměstnavatel bude v těchto případech podávat oznámení o nástupu do zaměstnání OSSZ zpětně, tedy v měsíci následujícím po měsíci, ve kterém účast na pojištění vznikla. U těchto zaměstnanců navíc přibyla povinnost rozvrhnout pracovní dobu (pro případ pracovní neschopnosti) a také vydat po skončení pracovního poměru potvrzení o zaměstnání.

Dohoda o provedení práce a finanční úřad

Dohodu o provedení práce může zaměstnavatel uzavřít se zaměstnancem, jestliže předpokládaný rozsah práce není vyšší než 300 hodin v kalendářním roce.

Z hlediska zdanění mohou v praxi nastat dvě situace:

  • Zaměstnanec podepíše u zaměstnavatele daňové prohlášení

V tomto případě bude odměna z dohod o provedení práce zdaněna zálohovou daní s možností uplatnění slev na dani (alespoň slevu na poplatníka, ale i další podle vašeho nároku). 

  • Zaměstnanec nepodepíše u zaměstnavatele daňové prohlášení

Odměna z dohod o provedení práce do výše měsíčního výdělku u jednoho zaměstnavatele 10 000 Kč se daní srážkovou daní (15 %). Tento příjem už nikde dále nevykazujete (např. pokud si děláte sami daňové přiznání, tak příjem neuplatníte, protože už byl zdaněn).

Při překročení limitu 10 000 Kč se odměna zdaňuje zálohovou daní, jejíž základem je superhrubá mzda. Slevy na dani se uplatnit nedají.

Výpověď u DPP

Pro závazek založený DPP platí, že může být rozvázán:

  • ze strany zaměstnance i zaměstnavatele,
  • z jakéhokoliv důvodu, nebo i bez uvedené důvodu,
  • s patnáctidenní výpovědní lhůtou, která začíná běžet v den doručení výpovědi druhé straně.

Novinka od 2015: Autorské honoráře se daní už od příjmu 7 000 Kč od jednoho plátce.

Diskuze k článku

Přidat komentář
Barbora K. Dobrý den,

jsem zaměstnaná na hlavní pracovní poměr,kde odvádím daně, zdravotní i sociální pojištění, ale v důsledku nepříznivých okolností, které nastaly jsem nucená najít si k práci ještě brigádu. Pokud bych si tedy našla ještě brigádu na DPP, jak je to s daněmi, sociálním a zdravotním pojištěním? Potřebuji brigádu, kde bych si vydělala např. 5-6 tisíc korun. Předem mnohokrát děkuji za odpověď.
22.6.2017 07:09 | Odpovědět
holis DPP a DPČ v průběhu jednoho měsíce

Dobrý den, u stejného zaměstnavatele mám v měsíci září DPP poslední 3 dny pak vyčerpáno 300 hodin, která bude dne 5.9.2016 ukončena a následně podepsána smlouva o DPČ od 6.9.2016. V jednom měsíci si tedy vydělám 1839 kc (DPP) a 2452 kc (DPC) .Růžové prohlášení mám podepsané, jsem student. Když mi zaměstnavatel sečte příjmy což bude činit 4291 kc, budu platit SP a ZP?
Děkuji za odpověď.
26.8.2016 15:10 | Odpovědět
Leona Dobrý den, chci se zeptat, pracuji na DPP, měsíční plat mám 9.700,- chci se zeptat, mohu si příští rok požádat o vrácení daně na dítě? Sociální pojištění si neplatím. Děkuji za odpověď
5.4.2016 17:40 | Odpovědět
Pavel Novotný Dobrý den, jsem zaměstnán ( jako frézař ), ale o to mi momentálně nejde. Chci se zeptat jak je to s daněním a pojištěním, když občas hraji s kapelou a máme v pěti lidech honorář 3.500 korun celkem.Vždycky to ale někdo z kapely musí podepsat ( příjmový doklad, kde uvede jméno, adresu a R.Č. ). Podotýkám že na provozování zábavové kapely ( hráváme jen příležitostně ) nemáme nikdo živnost a nejsme tudíž nikdo plátce DPH.Moc Vám děkuji za odpověď.
7.1.2016 20:33 | Odpovědět
Bohumil Stejskal Chci se zeptat, od 2500kc na dpc se plati zdravotni a socialni, ale v hrubem nebo cistem 2500? dekuji za info. V
23.12.2015 13:37 | Odpovědět
Lucie Fedusova Dobrý den,chci ukončit smlouvu na dpč dříve než nastoupím lze to udělat?
8.12.2015 13:08 | Odpovědět
Dana 61 Dobrý den,
Jsem invalidní důchodce /3. stupeň/, ale jsem již ve věku, kdy mám nárok na starobní důchod. Mám možnost lehké práce na dohodu o pracovní činnosti. Nemám požádat nejdřív o starobní důchod nebo mohu smlouvu uzavřít i jako ID?
Děkuji
Dana Schmausová
5.12.2015 10:46 | Odpovědět
Tomáš Hemala Dobrý den,
potřeboval bych vědět, jak to s dohodou a přiznáním k dani.. Já když dám zaměstnanci dohodu a nepodepíši s ním daňové prohlášení je on sám povinen podat daňové prohlášení a zároveň odvést z příjmu státu daň ?

Děkuji
Tomáš Hemala
24.11.2015 12:22 | Odpovědět
Radka87 Dobrý den chtěla jsem se zeptat.Mám udělanou smlouvu dohodu o pracovni cinnosti.Marodi m od 10.9.2015 se zádama.Delam praci pokojske.Nikdo na agenture neinformovali ze musim mit odpracovano na 2500,- aby mi bylo vyplaceno marozeni nemam to ani ve smlouve.Mám odpracovano nejakych 16,75 x 70 Kč/hod. = 1.172,50 Kč Ve smlouve co mam tak ze neschopenky klasicky odevzdat coz jsem udelala.Co mam ted delat?
11.10.2015 16:43 | Odpovědět
petra2 dobry den,

Jsem zamestnana a jako brigadu bych chtela doucovat deti cizi jazyk...nepravi delne podle potreby.Do 30000kc rocne.musim neco nahlasovat vyplnovat odvadet?cetla jsem,ze drobne cinnosti nepodlehaji zdaneni.musim mit nejakou smlouvu neco dokazovat nebo si jenom hlidat prijem aby nepresahl 30.000rocne.zdr avotni a soc uz odvadi zamestnavatel.d ekuji
10.10.2015 14:58 | Odpovědět
Bibi Dobry den, muze reditelka MS uzavrit sama se sebou dohodu o provedeni prace? V pripade zastupovani casti prace hospodarky?
3.10.2015 14:40 | Odpovědět
MG13 Dobrý den, chtěla jsem se zeptat, když jsem studentka a mám podesanou DPP u dvou zaměstnavatelů u každého si vydělám cca 2000,- měsíčně, postupně jsem podepsala u obou růžové prohlášení. Musím ke konci roku podat danové přiznání?
Děkuji
18.9.2015 17:10 | Odpovědět
Janča Dobrý den, jsem zaměstnaná na HPP a u jiného zaměstnavatele na DPČ. U HPP mám podepsané růžové prohlášení. Musím příjem z DPČ uvést při vyúčtování daně? Děkuji za odpověď.
9.9.2015 23:00 | Odpovědět
Spurná Dobrý den, chtěla bych se zeptat na jednu věc. Měla jsem dohodu o provedení práce a mám exekuce. Bohužel nebylo mi za ten měsíc nic vyplaceno protože vše se odeslalo exekutorovi. Chci se zeptat od 1.9.2015 má dojít ke změně, že u dohody zůstane nějaké minimum. Jak vysoké?
Děkuji
16.8.2015 18:51 | Odpovědět
Mirls Dobrý den, jsem zaměstnaná na hlavní pracovní poměr kde mi strhávají sociální a zdravotní pojištění, dále mám brigádu na DPČ kde mám příjem nad 2500 Kč a také mi strhávají sociální a zdravotní pojištění v plné výši místo poměrnou část. Mohu žádat o navrácení této částky?
5.8.2015 11:13 | Odpovědět
Redakce portálu Dobrý den, sociální i zdravotní pojištění se vypočítávají z výše příjmu, tzn. měli by Vám u všech zaměstnavatelů strhávat správnou částku odpovídající Vašemu příjmu.
5.8.2015 13:41 | Odpovědět
Vendula01 Dobrý den,
pracuji na DPČ s příjmem do 10 tis. Kč. Uplatňuji slevu na dani (Prohlášení poplatníka) Nyní mám navíc DPP (příjem také do 10 tis. Kč) a nevím, zda mohu i zde uplatnit slevu na dani. Pracuji pro stejný institut, ale v dohodách mám dva jiné zaměstnavatele( pracuji pro externí firmu jako mandantka.

Děkuji za odpověď.
3.8.2015 16:46 | Odpovědět
Redakce portálu Dobrý den, pokud u DPČ uplatňujete slevu na dani na poplatníka v plné výši (24 840 Kč / rok), pak u DPP již tuto slevu uplatnit nebudete moci.
4.8.2015 07:35 | Odpovědět
Jaroslav56 Dobrý den,
jako řádný důchodce pracuji na základě uzavřené Dohody o provedení práce, s max.pracovní dobou za rok 300 hodin, a ročním hrubým příjmem (u FÚ uplatňuji daňovou úlevu dle zákona) - a to celkem cca 80.000,-- Kč.
Prosím proto o informaci, zda musím platit jak sociální, tak i zdravotní pojištění, a případně na základě čeho.
Moc děkuji za odpověď.
Jaroslav
2.8.2015 17:17 | Odpovědět
Redakce portálu Dobrý den, Vy se o placení pojištění nemusíte startat, protože u dohod toto za svého zamětnance provádí zaměstnavatel, Vy dostanete již čistou mzdu.
3.8.2015 10:25 | Odpovědět
Hanysek8 Dobrý den,chtěla jsem se zeptat jak postupovat,když si dcera našla zaměstnání a podepsala Pracovní smlouvu,když manžel uplatňuje za dceru slevu na dani ale dcera je do konce srpna ještě brána jako student....příj de za tento měsíc o slevu na dani?....musí to hlásit své účetní,nebo stačí až od září??
22.7.2015 20:19 | Odpovědět
Vendula01 Dobrý den,
pracuji na DPČ s příjmem do 10 tis. Kč. Uplatňuji slevu na dani (Prohlášení poplatníka) Nyní mám navíc DPP (příjem také do 10 tis. Kč) a nevím, zda mohu i zde uplatnit slevu na dani. Pracuji pro stejný institut, ale v dohodách mám dva jiné zaměstnavatele( pracuji pro externí firmu jako mandantka). Naše účetní má bohužel 3 týdny dovolenou, tak se zkouším obrátit na Vás. Děkuji za odpověď.
13.7.2015 13:29 | Odpovědět
pajag Dobrý den,zapomněla jsem dodat,že rodinný příslušník má svého zaměstnavatele, který mu odvádí zdrav.i soc.,děkuji paja
11.7.2015 14:42 | Odpovědět
pajag Dobrý den,chtěla bych se zeptat,jsem OSVČ,můžu zaměstnat na pár měsíců rodinného příslušníka na DPČ?A jak je to s placením zdrav.a sociální?Částka nepřesáhne 10000Kč.Děkuji moc pája
10.7.2015 15:13 | Odpovědět
peta.dotaz Dobrý den, u jednoho zaměstnavatele mám podepsané růžové prohlášení. Pracuji u něj na DPČ, příjem přesahuje 2500 Kč, takže odvádím SP a ZP. U stejného zaměstnavatele mám možnost ještě přibrat úvazek na DPP, zde by však částka zřejmě přesáhla 10000 Kč. Budu muset opět odvádět SP a ZP když se jedná o stejného zaměstnavatele? (nesčítají se ty částky nebo není nějaká vyjímka).. moc děkuji za odpověď
7.7.2015 16:55 | Odpovědět
Redakce portálu Dobrý den, doporučujeme probrat Vaši situaci přímo s účetní firmy, kde jste zaměstnaná.
8.7.2015 07:59 | Odpovědět
Jirka8 dobrý den. ještě jednou se radši zeptám abych si nenaběhl, když sem na pracáku, tak si smím vydělat údajně jen do 4000 kč? úpřímně, co to v dnešní době je? to ej naprosto směšný. ta podpora je taky o ničem,kdybych ji měl dvacet tisíc tak to vůbec neřeším, já mám sotva polovinu, takže pak zbývá možnost pracovat jen někde na černo a nebo na dpp či dpč. jde to zjisti a nebo ne? jak je to s těmi povinnými odvody přesně? na pracáku to platí pracák a když si tedy někde vydělám do 10 tisíc (podepíši třeba to danový), tak nemusím platit s dpp sociální a zdravotní? a když si vydělám víc jak 10 tisíc, tak ano? děkuji moc za odpověd.
1.7.2015 17:26 | Odpovědět
Redakce portálu Dobrý den, pokud jste evidovaný na ÚP, tak si buď můžete vydělat jen do těch cca 4 000 Kč a dostávat podporu, anebo druhou možností je nechat se zaměstnat na DPP nebo DPČ, tím ale ztratíte podporu. Při DPP i DPČ za Vás platí pojištění zaměstnavatel, Vy osobně nemusíte platit nic. Doporučuji se na všechno doptat na ÚP, kde Vám jistě vše vysvětlí dopodrobna.
2.7.2015 08:24 | Odpovědět
Jirka8 děkuji moc za odpověd zeptám se na to. a to platí i při výdělku nad těch 10 tisíc? tam se to daní jen tou 15% srážkovou daní ne? Každopádně to nejspíš zjistí, páč podepistuji smlouvu a platí za mě ty povinné odvody, které zároven platí i pracák, takže by to tam měli dvakrát:-)
2.7.2015 08:51 | Odpovědět
Redakce portálu Dobrý den, myslím, že by bylo lepší, kdybyste to dopředu nahlásil na ÚP, že jste uzavřel pracovní dohodu. Daň z příjmu u dohod je v klasické výši 15 %. Opět strhává zaměstnavatel. Záleží, jestli u něj podepíšete prohlášení - vše je uvedeno v článku nahoře.
2.7.2015 11:12 | Odpovědět
Daniela Lacková Dobrý den, chtěla jsem se zeptat, můžu na dohodu o pracovní činnosti mít odpočty na děti. Pokud nemám podepsané prohlášení, můžu jej vyžadovat zpětně a je tam finanční rozdíl.
Děkuji za odpověď
25.6.2015 17:24 | Odpovědět
Lucka Dobrý den, chtěla bych se zeptat kolik budu platit na ZP, když mám DPP, nejsem student, jestli to bude stále 4,5 % nebo už je to 9 % ? Protože mi z výplaty strhávali od ledna každý měsíc 9%. Děkuji za Vaši radu
16.6.2015 21:56 | Odpovědět
Redakce portálu Dobrý den, sazba zdravotního pojištění je 13,5 %, přičemž pro zaměstnance je to 4,5 % ze základu. Zaměstnavatel odvádí část pojistného, které je povinen hradit za své zaměstnance - částku z rozdílu výše uvedených sazeb, což je 9 %.
17.6.2015 09:53 | Odpovědět
Lucka děkuji, ano to vím, jen když jsem se dívala na své výplatnice, tak mi celý půlrok strhávali na zdravotním více než na sociálním, s tím, že to sociální vychází na 6,5% ale zdravotní na 9%, proto se ptám jestli je to takto možné, že by mi strhávali více za zdravotní, z jakého důvodu, kdy je to možné, jestli je to možné. Moc děkuji
17.6.2015 19:04 | Odpovědět
Lucka teď mě napadlo jestli to nesouvisí s tím, že mi musí doplatit zdravotní do minimalní mzdy. Děkuji
17.6.2015 19:19 | Odpovědět
Martina Němcová Dobrý den, chci se zeptat, když pracuji na HPP, kde jsem podepsala prohlášení k dani a zároveň budu mít ještě DPP, kde už prohlášení podepisovat nemohu a kde si někdy vydělám i více než 10 000 Kč, někdy méně, jak je to s placením daní? Bude se mi něco strhávat nebo pak příští rok vracet, když mi něco strhnou? Děkuji
22.5.2015 12:59 | Odpovědět
Redakce portálu Dobrý den, bude se Vám strhávat podle výše výdělku na dohodu srážová nebo zálohová daň. Taktéž pojištění, pokud přesáhnete stanovenou hranici. Všechny srážky provede zaměstnavatel a Vy dostanete už jen čistou mzdu. Podrobně Vám to vysvětlí účetní ve Vaší firmě.
25.5.2015 15:13 | Odpovědět
Ludmila Opařilová Dobrý den. Prosím, máme dvě Dohody o provedení práce, srážíme zálohovou daní - podepsali Prohlášení. Budou zahrnuti tedy v ročním Vyúčtování daně z příjmů ze zvávislé činnosti. Je to tak v pořádku? Děkuji moc.
14.5.2015 15:51 | Odpovědět
Lucie Novotná Dobrý den,
chtěla bych se vás zeptat, zda je možné odvádět sociální a zdravotní pojištění u dvou zaměstnavatelů zároveň ve stejném měsíci. U jednoho zaměstnavatele mám DPP a příjem budu mít nad 10 000 z čehož by mi měli platit SP a ZP, u druhého zaměstnavatele mám DPČ a částka by mi přesahovala 2500 takže by taky odvedl SP a ZP. Je to možné takto udělat nebo si mám pohlídat abych třeba u toho DPČ měla méně než 2500. Ptám se jen abych s tím neměla problémy, kdyby se mi odvádělo SP a ZP u obou prací. Nevadí mi kdybych je měla platit.
Děkuji mnohokrát za vaši radu.
30.4.2015 21:30 | Odpovědět
Redakce portálu Dobrý den, můžete mít souběžně více dohod mimo pracovní poměr, tj. DPP či DPČ. Pojištění se vždy platí z výše dosaženého příjmu, je to povinnost. Tzn. platit ji z obou dohod není problém, naopak: mělo by to tak být.
4.5.2015 14:30 | Odpovědět
Chris Dobrý den, podnikám v pohostinství a chci se zeptat zda pokud budu mít na léto brigádnice musím potvrzení o studiu k získání slevy na daních předkládat až po skončení daného daňového období? Děkuji
9.4.2015 19:58 | Odpovědět
Redakce portálu Dobrý den, slevu na dani na studenta si pak mohou studentky odečíst od Vámi stržené daně z jejich příjmu pomocí daňového přiznání za daný rok, tzn. za rok 2015 v roce 2016.
13.4.2015 13:10 | Odpovědět
JanaB Dobrý den, týká se od letošního roku minimální mzda 55,- Kč na hodinu i Dohod o provedení práce? Nebo může být uzavřena i na 50 Kč za hodinu? děkuji za odpověď.
5.3.2015 17:43 | Odpovědět
dráčková Dobrý den, mám pracovní smlouvu na poloviční úvazek od ledna do května, kde jsem podepsala růžový formulář (mohu i tady uplatnit stále studentskou slevu do 28let?prezenční studium) a k tomu od února do května se mi přidá DPČ (u jiného zaměstnavatele) na 30hod. měsíčně. Kdo v tomto případě bude platit zdravotní a sociální (musím to někde nahlásit), doteď jsem měla pouze během studia DPP, tudíž zdravotní jsem si platila sama. Děkuji za odpověď
23.2.2015 21:34 | Odpovědět
maroušek dobrý den, od ledna do června 2014 jsem měla uzavřenou DPP a nepodepsala jsem růžový formulář, za celých půl roku jsem vidělala 8000Kč, od září pracuji na DPČ a růžový papír podepsaný mám. Mám možnost zažádat si o daně odvedené v rámci DPP, nebo mám nárok pouze na daně z DPČ u kterého byl podepsán růžový formulář? Děkuji za odpověď
4.2.2015 13:50 | Odpovědět
Zahradkova Dobrý den, pracuji na DPC a zároveň jsem student. Vzhledem k tomu,ze tato dohoda podléhá dani tak je mi každý měsíc stržena určitá částka z výplaty. Chtěla jsem se zeptat zda je možné získat odvedené peníze zpět prostřednictvím daňového přiznání? A zda je to omezeno na výdělek 10tis. Předem děkuji.
3.2.2015 19:33 | Odpovědět
Redakce portálu Dobrý den, pokud jste podepsala u zaměstnavatele daňové přohlášení, pak můžete podat daňové přiznání a díky uplatnění daňových slev (na poplatníka, na studenta) můžete získat část daní zpět.
4.2.2015 08:27 | Odpovědět
Grulichová Dobrý den, mám dohodu o pracovní činnosti na dobu určitou do 30.6. 2015.Dne 6.1. 2015 mi dal zaměstnavatel výpověď k 16.1. 2015, pokud od 8.1.2015 budu dočasně neschopen skončí mi dohoda dnem skončení neschopnosti, nebo končí k 16.1. 2015? Děkuji za odpověď
7.1.2015 13:30 | Odpovědět
Jirout dobrý den mám hlavní pracovní smlouvu a sem nucen podepsat 4 DPČ každá na 45 hodin měsíčně po 100 Kč/h budu muset z toho muset platit zdravotní nebo soc. a připadávám to normální?
3.1.2015 19:47 | Odpovědět
Redakce portálu Dobrý den, z téměř všech DPČ se odvádí pojištění (podle výše měsíčního výdělku - vizte zde: http://www.ipodnikatel.cz/Zalozeni-obchodni-spolecnosti/jak-zalozit-komanditni-spolecnost-ks.html). Zda je to (ne)normální, říci nejde - otázka je proč k tomu zaměstnavatel přistoupil. Nicméně není to úplně standardní.
5.1.2015 07:42 | Odpovědět
I know Dobrý den,mám uzavřenou smlouvu DPP 50 kc/hod 300 h.Zajímá mě kdo bude platit zdravotní a sociální pojištění + daň za cca 20 dní.
Děkuji
2.1.2015 00:38 | Odpovědět
Redakce portálu Dobrý den, odpověď najdete přímo v článku. Je třeba spočítat, kolik bude Váš celkový měsíční příjem z dohody. Pokud je to pod 10 tis., pojištění se neplatí, pokud nad, pojištění se platí (obvykle to dělá zamětnavatel - strhává přímo z odměny a Vám pak přijde čistá částka).
5.1.2015 07:38 | Odpovědět
Bára T. Dobrý den,

zajímaly by mě pravidla při souběhu DPČ a DPP. U jednoho zamtele mám podepsanou DPČ platnou do 31.12.2014 (mám zde podepsaný růžový papír) mzda činí za měsíc prosinec cca 4 000 Kč. U druhého zamtele jsem nastoupila na DPP, dohoda je uzavřená od 15.12.2014 do 15.2.2015 a mzda je sjednána na 16 000 Kč. Chtěla jsem se zeptat, zda budu muset podávat daňové prohlášení a zda mi zamtel u DPP bude strhávat měsíčně soc, zdr pojištění a daň. Zároveň jsem však studentkou a tento status mi skončí 31.ledna 2015. Děkuji moc za pomoc a za Vaši odpověď.
17.12.2014 20:50 | Odpovědět
Redakce portálu Dobrý den, u DPP nad 10 tisíc měsíčně se strhává sociální i zdravotní pojištění a taktéž daň, tak jak je uvedeno v článku. Dělá to zaměstnavatel. Věříme, že účetní zaměstnavatele Vám ráda zodpoví Vaše konkrétní dotazy a pořeší s Vámi situaci individuálně.
18.12.2014 09:12 | Odpovědět
Michaela 11111 Dobrý den ,jsem vedená na úřadě práce.Jsem krátce po škole.Ted bych mela být zaměstnána na dohodu o pracovní činnosti - tedy brigáda s výdělkem 70 kč hrubého na hodinu ... Mohu se zeptat kdo za mě bude hradit sociální a zdravotní pojištění ... Pokud si vydělám více jak 4 tis.měsíčně ... vím ,že teď to za mne platí prac.úřad..Ale jak to bude,pokud budu mít výdělek vetší než 4 tis. ? Nechají mne na pracovním úřadě,nebo mne vyřadí a bude za mne platit soc. a zdrav. pojištění zaměstnavatel.n ebo budu muset já sama ? Děkuji za odpověď.
16.12.2014 16:58 | Odpovědět
Redakce portálu Dobrý den, zeptejte se na přímo na Úradu práce.
17.12.2014 07:40 | Odpovědět
DanaS Dobrý den...pokud jsem vedena na ÚP a uzavřu DPČ na 20h/týdně kde si vydělám 4000,-..,,zůsta nu evidovaná na ÚP???a bude stále za mě hradit sociální a zdravotní pojištění???..c o za mě bude odvádět zaměstnavatel?? pouze dań která činí 15% ???
10.12.2014 20:25 | Odpovědět
Redakce portálu Dobrý den, domníváme se, že právě max. 4 000 Kč měsíčně si můžete vydělat, abyste zůstala v evidenci a nemusela si platit pojištění. Ale doporučujeme ověřit na ÚP.
11.12.2014 08:14 | Odpovědět
SarkaS DObrý den,jsem stejny pripad. Evidovaná zústanete, takze na schuzky chodit musite, podporu nedostanete, do důchodu se vám to nezapocítá,ale zdravotní za vás UP zaplati. Takze je to velmi nevyhodne. Radeji nepracovat, uzivat podpory jako KOFOLY, co jsou zive z davek......tot politika naseho statu. O podporu prijdete i pokud mate dohodu na 0Kc, tot info z UP. O podporu jsem timto prisla , priznanim dohody, ktera mi vynese 600,- mesicne.Takhle UP motivuje ty, co hledaji praci, jakoukoliv.
15.12.2014 20:58 | Odpovědět
Nike Dobrý den,

pokud bych se chtěla odhlásit z ÚP a dohodnout se s nějakým zaměstnavatelem na DPČ (mohu tedy - jak jsem pochopila pracovat max.20 hod/týden, odpracovat více jak 300hod/rok a smlouva může být na 52 týdnů).

Bude za mě zaměstnavatel platit sociální + zdravotní - pokud si vydělám méně jak 10 000 Kč? (+ - 5000 Kč - 6000 Kč měsíčně) nebo si ho budu muset hradit sama?
3.12.2014 19:24 | Odpovědět
Redakce portálu Dobrý den, ve Vašem případě by za Vás pojištění měl odvádět zaměstnavatel (strhával by Vám ho z platu). Můžete si zavolat a vše ověřit na OSSZ.
4.12.2014 08:50 | Odpovědět
Mike Dobrý den,
mohli byste mi prosím poradit?

V současné době mám u svého zaměstnavatele podepsanou smlouvu DPP s měsíčním příjmem +- 6000 Kč a stále jsem studentem vysoké školy. Je možné, že od února 2015 již nadále studentem nebudu, tudíž si budu muset sám odvádět zdravotní a sociální při této výši mzdy, pokud nepodepíšu se zaměstnavatelem smlouvu DPČ?

Děkuji mockrát za odpověď.
2.12.2014 22:06 | Odpovědět
Redakce portálu Dobrý den, pokud zároveň nebudete evidován na úřadu práce, což znamená, že za Vás bude sociální i zdravotní pojištění hrazeno ze státní poklady, pak si budete muset hradit pojištění sám. Od hranice výdělku 10 000 měsíčně pak už za Vás hradí pojištění zaměstnavatel (strhává ho z platu).
3.12.2014 07:56 | Odpovědět
Kristýnaa Dobrý den,

měla bych dotaz.

V současné době jsem OSVČ, ale od 1.1.2015 mám možnost přivydělat si na DPČ s výdělkem do 10 000 Kč.

První varianta. Pokud bych byla současně OSVČ a současně bych pracovala na DPČ, tak zdravotní a sociální platím já a jednou ročně musím podávat daňové přiznání jako doposud?

Druhá varianta. Pokud bych ukončila OSVČ a jediný můj příjem by byl z DPČ, tak daňové přiznání podávat nemusím a zdravotní a sociální by za mě odváděl zaměstnavatel?

Mockrát děkuji za pomoc.
24.11.2014 09:01 | Odpovědět
Redakce portálu Dobrý den, Vaše předpoklady jsou správné.
24.11.2014 14:19 | Odpovědět
majka Dobrý den. Ještě mám dotaz, že v případě pokud jsem si vydělala třeba 5ooo hruběho na DPČ je mi sraženo jen ZP za skutečné hrubé mzdy. Když je agentura jen jediným mým zaměstnavatelem , kdo za mě platí zdravotní pojištění do minimální mzdy 85OO..? děkuji
13.11.2014 12:10 | Odpovědět
Redakce portálu Dobrý den, doporučuji Vám obrátit se s tímto dotazem přímo na Vaši zdravotní pojišťovnu. Anebo na ÚP, pokud jste v evidenci.
13.11.2014 14:02 | Odpovědět
majka Dobrý den, Pracuji na DPČ. Mám dotaz v případě, že částka hrubé mzdy v měsíci nepřevýší 4 250,- hrubého příjmu jsem se přihlásila na ÚP. - nemám nárok na podporu. jak se vypočte úhrada mého zdravotního pojištění
zaměstnavatel (agentura) mi vypočetla ZP ze skutečné částky a ještě mi dopočetla pojištění do minimální mzdy 8 500. I když jsem se přihlásila až 27 v daném měsíci, jelikož jsem věděla, 6e částku 4 250,. nepřekročím měl by tento doplatek do minimální mzdy hradit stát, tak mi to řekla na ÚP. Děkuji
13.11.2014 12:02 | Odpovědět
Kristýna22 Dobrý den,
chtěla bych se zeptat, na několik dotazů ohledně DPP. Teď zrovna nepracuji a platím si sama zdravotní pojištění 1147,-kč. V pondělí si mám jít uzavřít dohodu o provedení práce, ale mohu na ní odpracovat pouze 300 hodin za rok. Jsem si povinna platit sociální pojištění?
7.11.2014 17:14 | Odpovědět
Redakce portálu Dobrý den, odpověď na Váš dotaz je uvedena přímo v článku. Pokud si nejste jistá, prokonzultujte situaci s účetní Vašeho zaměstnavatele nebo na ČSSZ, případně ÚP.
10.11.2014 09:43 | Odpovědět
Magda Dobrý den,

chtěla jsem se zeptat, jestli musím dělat daňové přiznání, pokud jsem na DPČ a je to můj jediný příjem. A zda musím platit sociální pojištění.

Děkuji
6.11.2014 16:28 | Odpovědět
Redakce portálu Dobrý den, příjem z dohody o pracovní činnosti se daní běžně jako u klasického pracovního poměru (tzn. přiznání podávat nemusíte) a zaměstavatel by za Vás měl odvádět klasické sociální i zdravotní odvody. Bližsí info Vám řekne účetní ve firmě, kde jste na DPČ zaměstnaná.
7.11.2014 09:01 | Odpovědět
Lukáš K. Co se stane, když u dohody o provedení práce přesáhnu limit 300h/rok ?? Děkuji
24.10.2014 10:53 | Odpovědět
Redakce portálu Dobrý den, znamená to, že jste porušili zákon Vy i zaměstnavatel.
24.10.2014 13:28 | Odpovědět
Michaela_l Dobrý den, chtěla bych se zeptat, zaměstnavatel uzavřel DPP na 8 dní ode dneška, ale do konce roku mi to takto napíše několikrát, chci se zeptat, jestli těch 300 hodin bude pro každou smlouvu zvlášť nebo jestli se to bude sčítat, četla jsem že u jednoho zaměstnavatele může být 300h ročně, takto by to nevycházelo. Díky
24.10.2014 10:16 | Odpovědět
Redakce portálu Dobrý den, hodiny u DPP se u jednoho zaměstnavatele sčítají, tzn. nemělo by jich být více než 300 celkově.
24.10.2014 13:27 | Odpovědět
Julie777 Mám uzavřenu DPČ s odměnou 60,-Kč na hodinu. Za měsíc jsem s nerovnoměrným rozvržením odpracovala 23 hodin, tudíž moje odměna byla 1.380 Kč. Sociální ani zdravotní mi nebylo sraženo, pouze zálohová daň 207,-Kč (Prohlášení jsem nepodepisovala, protože mám vedle toho jené zaměstnání). Neměla by mi být srážena spíše srážková daň? Je to tak správně, když mi nesráží sociální a zdravotní?
Děkuji Vám za odpověď!
23.10.2014 19:35 | Odpovědět
Redakce portálu Dobrý den, jak je uvedeno v článku, zdravotní ani sociální pojištění se při DPČ do 10 tis. měsíčně neodvádí, tzn. zde bylo vše v pořádku. Co se týče daně, měla Vám být sražena srážková daň ve výši 15 % z Vašeho výdělku. Možná, že se účetní firmy, kde máte DPČ, pouze spletla v názvu, doporučujeme se zeptat přímo jí.
24.10.2014 08:48 | Odpovědět
Julie777 Vážená redakce, děkuji Vám za rychlou odpověď. Na otázku srážkové daně mi bylo řečeno, že od 1.1.2014 se odměny plynoucí z Dohody o pracovní činnosti zdaňují stejně jako příjmy z pracovního poměru, tj. odvádí se 15%-ní záloha daně z příjmů. Srážková daň už prý ne. Je to tak správně?
Děkuji Vám za odpověď.
24.10.2014 11:18 | Odpovědět
Redakce portálu Dobrý den, podle našich informací, které jsme doplnili do článku, tomu tak není. Srážková daň se nadále uplatňuje u příjmů pod 10 000 Kč (což je Váš případ), nad 10 000 Kč pak přichází na scénu daň zálohová.

"Z hlediska zdanění mohou v praxi nastat dvě situace:
1. Zaměstnanec podepíše u zaměstnavatele daňové prohlášení
V tomto případě bude odměna z dohod o provedení práce zdaněna zálohovou daní s možností uplatnění slev na dani (alespoň slevu na poplatníka, ale i další podle vašeho nároku).

2. Zaměstnanec nepodepíše u zaměstnavatele daňové prohlášení
Odměna z dohod o provedení práce do výše měsíčního výdělku u jednoho zaměstnavatele 10 000 Kč se daní srážkovou daní (15 %). Tento příjem už nikde dále nevykazujete (např. pokud si děláte sami daňové přiznání, tak příjem neuplatníte, protože už byl zdaněn).

Při překročení limitu 10 000 Kč se odměna zdaňuje zálohovou daní, jejíž základem je superhrubá mzda. Slevy na dani se uplatnit nedají."
24.10.2014 13:49 | Odpovědět
RadkaV Dobrý den,
jsem teď zmatená z Vašich odpovědí. Paní Julie777 se ptá na Dohodu o pracovní činnosti, ale Vy jí odpovídáte na náležitostmi, které platí pro Dohodu o provedení práce...
31.10.2014 09:17 | Odpovědět
Redakce portálu Dobrý den, informace o DPČ jsou uvedeny v druhé kapitole článku: http://www.ipodnikatel.cz/Prijem-zamestnancu/dohody-o-praci-mimo-pracovni-pomer/Dohoda-o-pracovni-cinnostinbsp%E2%80%93-DPC.html
31.10.2014 09:39 | Odpovědět
Marta9999 Dobrý den, máme sepsat DPČ s paní, která je vedená na úřadu práce. Částka, kterou ji budeme měsíčně vyplácet bude asi přibližně 6.500 Kč. Co z toho plyne pro paní? Má nadále být vedená na úřadu práce? Děkuji za odpověď.
22.10.2014 15:19 | Odpovědět
Redakce portálu Dobrý den, předpokládáme, že paní bude z evidence ÚP vyřazena a bude ji také odebrána podpora v nezaměstnanosti , pokud nějakou bere. Nejlepší bude, když se paní zeptá přímo na ÚP.
23.10.2014 08:32 | Odpovědět
Hájek Dobrý den. Mám sepsanou smlouvu na DPČ s výdělkem 3000 kč hrubého měsíčně. Student nejsem a daňové prohlášení podepsané mám. Jsem vedený na úřadu práce. Podle kalkulátoru na internetu při tomto výdělku (vyšším než 2499 kč) odvádím zdravotní a sociální daň. Po odečtu této dani mi vychází mzda 1 927 kč. To je tedy za víc pracovních dnů částka menší než v případě výdělku jen 2499 kč, kde neodvádím nic. Je tomu opravdu tak? Děkuji za odpověď. Jan Kocka.
16.10.2014 15:10 | Odpovědět
Redakce portálu Dobrý den, nerozumím přesně Vaší otázce. Sociální a zdravotní pojištění i daň se odvádí vždy z hrubého příjmu. Tzn. pokud máte za daný kalendářní měsíc hrubý příjem více než 2 499 Kč, pak z tohoto příjmu v tomto měsíci platíte pojištění. Pokud jiný měsíc Váš příjem z DPČ nepřesáhne hranici 2 499 Kč, tak pojištění za ten daný měsíc neplatíte. V Každém případě ale u DPČ odvádí sociální i zdravotní pojištění za zaměstnance zaměstnavatel, tzn. měla by to za Vás řešit účetní zaměstnavatele.
16.10.2014 16:04 | Odpovědět
1xMartin Chtěl bych se zeptat - mam u jednoho zaměstnavatele uplatněn daňový bonus a změnila se mi smlouva (po odpracovaných 300h) z DPP na DPČ, zajímá mne zda se daňový bonus uplatňuje pouze na jednu z těchto smluv, nebo na obě když jsou od stejného zaměstnavatele ?
15.10.2014 19:20 | Odpovědět
Redakce portálu Dobrý den, daňový bonus by se měl počítat dle Vašeho příjmu za celé zdaňovací období. Může ho uplatnit jen ten, kdo si v roce 2014 vydělal více než 51 000 ročně. Obraťe se prosím na účetní Vašeho zaměstnavatele, která Vám vysvětlí pdorobnosti.
16.10.2014 08:57 | Odpovědět
Eva K. Dobrý den,
chtěla jsem se zeptat. Zaměstnavatel má uzavřenou dohodu o provedení práce, není podepsané prohlášení. Příjem je do 10 000,- Kč. Odvede se daň srážková? Je to tak dobře?
A dále jiný případ zaměstnance má hlavní pracovní poměr a k tomu u stejného zaměstnavatele DPP. Odvede zálohovou daň z obou příjmů. Jak je to s zdravotním a sociálním poj? Z dohody neodvede pojištění? Dohoda je 4500,-
Děkuji
1.10.2014 10:53 | Odpovědět
Redakce portálu Dobrý den, Vaše předpoklady se zdají správné v obou případech. Doporučujeme ale projednat s účetní.
2.10.2014 08:30 | Odpovědět
Micha N. Dobrý den,

chtěl bych se zeptat z čeho vycházíte při uvedení započitatelného příjmu o výši 400,- Kč. V § 6 odst. 2 zákona o nemocenském pojištění se uvádí jako rozhodný příjem částka 2.500,-Kč.
27.9.2014 21:09 | Odpovědět
Redakce portálu Dobrý den, máte pravdu, započitatelný příjem činní 2 500 Kč. Omlouváme se za chybu, kterou jsme již napravili.
29.9.2014 09:12 | Odpovědět
Petr K Dobrý den,prosím Vás, jak je to s daní z příjmu? Kolik procent se odvádí finančnímu úřadu? Děkuji a přeji pěkný den.
16.9.2014 23:54 | Odpovědět
Redakce portálu Dobrý den, daň z příjmu je standardně 15 %.
17.9.2014 08:52 | Odpovědět
Věra H. Dobrý den,prosím kdo platí zdravotní a sociální pojištění u DPČ ? Zaměstnanec sám nebo zaměstnavatel ve srážkách ze mzdy ? Mám DPČ v rozsahu 0,4 úvazku, s příjmem vyšším než 2500 Kč a toto je jediný příjem, resp. jedinné zaměstnání. Současně studuji VŚ externí formou ( dálkové studium)
Děkuji za Vaši odpověď ?
2.9.2014 06:37 | Odpovědět
Redakce portálu Dobrý den, domníváme se, že sociální a zdravotní pojištění by za Vás měla platit firma, u které jste na DPČ zaměstnaná (pokud nejste zároveň evidovaná na ÚP). V každém případě doporučujeme prodiskutovat s účetní z firmy.
4.9.2014 08:58 | Odpovědět
IlonaK. Dobrý den, jednatel pracuje jen na DPP - 10 tis.Kč/ měsíčně. V případě , že mu bude poskytnuto sl. auto k soukromému využití zvýší se mu příjem o 3 tis. Jak se z této částky spočítá SP a ZP - kolik zaplatí ve slkutečnosti.
Děkuji. IK
29.8.2014 14:27 | Odpovědět
Martin L. Dobrý den chci se zeptat kolik si můžu měsíčně u jedné firmy brigádně přivydělat aniž bych musel odvádět zdravotní a socialní pojištění,je to kvuli exekucím díky za info
7.8.2014 06:50 | Odpovědět
Redakce portálu Dobrý den, záleží na typu smlouvy, kterou s firmou uzavřete.
U dohody o provedení práce je hranice 10 tis. měsíčně, u dohody o provedení pracovní činnosti se musí odvádět pojistné (jak sociální, tak zdravotní) v téměř všech případech, vyjma těch, kdy pracujete pro firmu méně než 7 kalendářních dnů po sobě jdoucích a nemáte příjem ani 400 Kč. Vše je uvedeno v článku výše.
7.8.2014 08:54 | Odpovědět
Vaverová Zdenka Dobrý den jsem pracující důchodce chtěla bych vědět jakou mám odvádět dan z DPĆ,slyšela jsem ,že odpočítatelná položka,která nám byla odepřena se znova zavadí a měli bychom nárok na zpětné vrácení jak mám postupovat jestli je to tak.Děkuji za odpověd
3.8.2014 16:29 | Odpovědět
Redakce portálu Dobrý den, daňové odvody v rámci dohody o pracovní činnosti provádí zaměstnavatel, nikoliv pracovník sám. Zeptejte se prosím na účetním oddělení firmy, kde jste na DPČ zaměstnaná.
4.8.2014 09:41 | Odpovědět

ROZJÍŽDÍTE PODNIKÁNÍ?

Balíček Můj iPodnikatel vám s tím pomůže!

Nápady na podnikání

 

Praktické návody

Přehledné e-booky vás krok po kroku provedou všemi administrativními nástrahami při rozjezdu podnikání. Nezapomenete na nic důležitého.

Informace pro podnikatele

 

Užitečné pomůcky

Online aplikace pro tvorbu podnikatelského plánu, vzory smluv a aplikace pro správu objednávek vám zjednoduší život.

Podnikatel prosperuje

 

Spousta inspirace

Každý měsíc vám dáme nové číslo e-magu Starting UP + přístup k jeho starším číslům, videím a do databáze podnikatelských nápadů.

 

Řekněte mi o Můj iPodnikatel víc

Odběr novinek

Přihlaste svůj e-mail k odběru novinek z oblasti podnikání. Neposíláme žádný spam a můžete se kdykoliv odhlásit.

Kontaktujte nás

Napište nám e-mail.

E-mail: info@ipodnikatel.cz

Nebo se s námi spojte přes sociální sítě.

Google+    Twitter     Facebook

Sledujte nás

Jsme vám všude nablízku.