
Videa s e-booky
5 videí ukáže, jak při podnikání nechybovat. Přestaňte dělat chyby, kvůli kterým proděláváte!
Vyvíjíte software na zakázku? Vytváříte internetové stránky? Spravujete servery nebo weby? Pak se vám určitě bude hodit těchto pět smluv.
Na jednorázové zakázky na vytvoření webové stránky, e-shopu nebo internetové aplikace je vhodné použít Smlouvu o dílo.
Ve smlouvě o dílo je třeba stanovit zejména:
Příklad Smlouvy o dílo je dostupný zde.
V případě, že pracujete na větším projektu, u kterého není jasné, jakým způsobem se bude vývoj ubírat, anebo spolupracujete dlouhodobě s nějakým klientem na řadě projektů, je vhodné uzavřít Rámcovou smlouvu u o dílo.
Rámcová smlouva má výhodu, že pro jednotlivá dílčí plnění (samostatná díla) už nemusíte uzavírat jednotlivě písemné smlouvy o dílo (což je poněkud těžkopádné), ale všechna vytvářená díla se řídí touto rámcovou smlouvou, tedy z hlediska efektivnosti práce a pružnosti je toto řešení mnohem lepší.
V rámcové smlouvě se upraví způsob „automatického“ uzavírání jednotlivých smluv o dílo, např. objednatel zadá emailem nebo přes ticketovací systém zadání díla, které zhotovitel potvrdí nebo rovnou provede, např. nahráním díla do repozítáře v programu GIT. Takto „automaticky“ uzavřená smlouva o dílo má poté všechny parametry, které jsou domluveny v rámcové smlouvě (včetně práv k takovému dílu).
Příklad Rámcové smlouvy o dílo je dostupný zde.
Pokud pro klienta spravujete server, web nebo oboje, je vhodné použít pro úpravu vztahů s klientem Servisní smlouvu (SLA).
Servisní smlouva zahrnuje ujednání o tom, jaké budou reakční doby při poruchách, kdy a v jakém rozsahu lze provádět odstávky, za co zodpovídá poskytovatel a samozřejmě jaká je odměna.
Příklad Servisní smlouvy je dostupný zde.
Pokud máte vlastní software (nebo třeba jen programové knihovny), který si chcete „nechat“ a vašim klientům (uživatelům) pouze umožnit jeho užívání, je pro takové případy vhodné použít Licenční smlouvu.
V tomto případě je nutno podotknout, že licence musí být nevýhradní, protože udělením výhradní licence ztrácíte právo umožnit užívání jakékoliv další osobě.
V licenční smlouvě by mělo být uvedeno:
Příklad Servisní smlouvy je dostupný zde.
V oblasti IT jsou abnormálně cenné informace – know how, proto se v IT zvýšeně dbá na ochranu know-how. Jedním z prostředků ochrany know-how je Dohoda o mlčenlivosti (tzv. NDA).
Dohoda o mlčenlivosti by měla obsahovat definici důvěrných informací, dobu, po kterou se na informace vztahuje mlčenlivosti, případně informace, na které se mlčenlivost nevztahuje anebo osoby, kterým lze důvěrné informace sdělit.
Podepsání dohody o mlčenlivosti by měli vyžadovat zejména Objednatelé (klienti), ale i dodavatelé u svých subdodavatelů.
Příklad Dohody o mlčenlivosti je dostupný zde.
Ceny za sepsání smluv od advokátních kanceláří se liší. V Praze jsou tradičně o něco vyšší než ve zbytku republiky. Také záleží na advokátní kanceláři. Smlouvu ve stejné kvalitě lze nechat sepsat advokátem za jednotky i desítky tisíc korun.
Pro tvorbu smluv lze také využít moderních technologií. Například v internetové aplikaci Legito (www.legito.com) jsou smlouvy předpřipraveny právníky a uživatelé si je mohou sestavit za 149 Kč. Služby jako Legito ocení zejména podnikatelé, kteří potřebují smlouvy opakovaně.
Přehledné e-booky vás krok po kroku provedou všemi administrativními nástrahami při rozjezdu podnikání. Nezapomenete na nic důležitého.
Online aplikace pro tvorbu podnikatelského plánu, vzory smluv a aplikace pro správu objednávek vám zjednoduší život.
Každý měsíc vám dáme nové číslo e-magu Starting UP + přístup k jeho starším číslům, videím a do databáze podnikatelských nápadů.
Přihlaste svůj e-mail k odběru novinek z oblasti podnikání. Neposíláme žádný spam a můžete se kdykoliv odhlásit.
Jsme vám všude nablízku.
Diskuze k článku
Přidat komentář