Pracovně-právní minimum pro start-upy

Pokud jste vy i váš budoucí zaměstnanec prošli výběrovým řízením ve zdraví, nastává chvíle lámání chleba. Je potřeba si vyjasnit, jak poměr ukotvíte z hlediska pracovního práva. Možností je několik, pojďme se jim kouknout na zoubek. Vybrat si to vhodnou už musíte každý sám.

Plácli jste si? Super. Jedno těžké rozhodnutí (a spousta administrativy) je ještě před vámi. A to, jakou formou dáte vašemu poměru oficiální podobu.

Aby bylo jasno, tento článek není zamýšlen jako vyčerpávající popis všech pravidel, které se zaměstnávání týkají J Například se záměrně vůbec nezabývá náležitostmi daných smluv a dohod; pro jejich vzory si zajděte ke Googlu a nebojte se dohledat si či doptat se na vhodných místech na další záležitosti. Je to složitá problematika, ale dá se v ní naučit chodit. Spolu teď uděláme prvních pár krůčků.

Předpokládejme, že jste ještě nikoho nikdy nezaměstnávali. Aby hned vaše poprvé neskončilo pouty na rukou nebo jiným fiaskem, je třeba zmínit, že se musíte pohybovat v intencích zákona – zákoníku práce anebo obchodního zákoníku. Zákoník práce s jeho možnostmi zaměstnávání si nechejme až na potom a prozkoumejme nejdříve možnosti obchodního zákoníku.

Pohádka o možnosti nulové administrativy a neplacení sociálního a zdravotního pojištění a daní za zaměstnance

Byl jednou jeden podnikatel jménem Švarc, který vykoumal prima způsob, jak mít zaměstnané lidi, ale setřást ze sebe povinnosti spojené s rolí zaměstnavatele. Všechny lidi zaměstnal takzvaně „na živnosťák“ (všichni si museli zřídit živnostenské oprávnění a stali se tak de facto sami podnikateli), což pro něj znamenalo, že za ně nemusel platit ani daně, ani sociální či zdravotní pojištění, což je zaměstnavatelova obvyklá povinnost. Platí se samozřejmě z platu zaměstnance, zaměstnavatel to ale celé musí zadministrovat. A protože to byl opravdu psí kus, který se vepsal do historie, začalo se mu na jeho počest říkat švarcsystém.

Pokud nechcete dopadnout jako tento nechvalně proslulý podnikatel, vyhněte se pokušení vyhnout se povinnostem zaměstnavatele a přesto v roli zaměstnavatele vůči takto „zaměstnaným“ lidem vystupovat (určovat jim pracovní dobu, místo výkonu práce, poskytovat pracovní pomůcky apod.)

Pracovní vztah s člověkem na základě jeho živnostenského listu uzavřít můžete. Je třeba to ale udělat správně. To znamená se vyhnout jakémukoliv aplikování znaků závislé práce na takového “zaměstnance“ (uvozovky jsou tam záměrně, protože se pak takový člověk za zaměstnance nepovažuje, spíše je to obchodní partner či dodavatel). Vyjma výše již uvedených znaků (určování pracovní doby a místa výkonu práce, poskytování pracovních pomůcek) tam spadá i podřízenost zaměstnance (například, že musí poslechnout a přijít do práce, i když si třeba chtěl vzít dovolenou), výlučný výkon činnosti pro jednoho zaměstnavatele a pod jeho jménem.

To znamená, že pokud nový člen vašeho týmu bude pracovat na svém PC v jeho vlastní kanceláři (nebo třeba i ve vaší, ale nesmí to mít befelem), bude mít i jiné klienty, než vás, nebudete mu nařizovat, kdy má pracovat a kdy ne, může to bezproblémově fungovat. Budete od něj dostávat faktury a ty mu proplácet. Zákonné odvody a daně a veškerou administrativu s tím spojenou si pak řeší takový člen týmu sám.

Je to běžná praxe, když začnete spolupracovat s nějakým freelencerem, odborníkem na volné noze. Z hlediska práva nic takové situaci nebrání, je třeba ale zvážit spíše psychologickou stánku věci. Bude tento člověk „kopat“ za váš tým tak usilovně, jako kdyby byl u vás naplno zaměstnaný? Nebude odsouvat práci na vašem projektu na druhou kolej kvůli práci pro jiné klienty? Můžete mu plně důvěřovat, co se týče uchování vašeho know-how? Zvažte to individuálně.

 

Pokud jsou obě strany nakloněny, doporučuji z příběhů vyposlechnutých vlastníma ušima sepsat dohodu o spolupráci (písemně!), ve které si vymezíte vzájemné povinnosti a stav věcí, jak by měly fungovat. S příchodem nových lidí do start-upu by totiž někdo mohl mít tendenci zavádět nové pořádky, které by byly v kontradikci toho, na čem jste se dohodli a jak jste byli zvyklí spolupracovat s freelancerem.

Pokračování článku najdete ZDARMA v e-magu Starting Up

Autor: Barbora Šípková

Diskuze k článku

Přidat komentář
RaM Já teda nevím, ale nebyl náhodou v den sepsání článku obchodní zákoník už rok a půl zrušený?
13.6.2016 20:14 | Odpovědět

ROZJÍŽDÍTE PODNIKÁNÍ?

Balíček Můj iPodnikatel vám s tím pomůže!

Nápady na podnikání

 

Praktické návody

Přehledné e-booky vás krok po kroku provedou všemi administrativními nástrahami při rozjezdu podnikání. Nezapomenete na nic důležitého.

Informace pro podnikatele

 

Užitečné pomůcky

Online aplikace pro tvorbu podnikatelského plánu, vzory smluv a aplikace pro správu objednávek vám zjednoduší život.

Podnikatel prosperuje

 

Spousta inspirace

Každý měsíc vám dáme nové číslo e-magu Starting UP + přístup k jeho starším číslům, videím a do databáze podnikatelských nápadů.

 

Řekněte mi o Můj iPodnikatel víc

Odběr novinek

Přihlaste svůj e-mail k odběru novinek z oblasti podnikání. Neposíláme žádný spam a můžete se kdykoliv odhlásit.

Kontaktujte nás

Napište nám e-mail.

E-mail: info@ipodnikatel.cz

Nebo se s námi spojte přes sociální sítě.

Google+    Twitter     Facebook

Sledujte nás

Jsme vám všude nablízku.