Zahraniční sociální projekty, kterým to funguje

V zahraničí existuje množství sociálních projektů. My si představíme ty, které jsou něčím jedinečné a přitom prostřednictvím nich, může pomoct kdokoliv.

Roozt

Každý nakupuje. Někdo rád, někdo nerad, ale nikdo se tomu nevyhne. „Tak proč toho nevyužít trochu ku prospěchu?,“ řekla si v roce 2011 partička 3 lidí z Los Angeles a založila Roozt – e-shop, kde každý nákup může něco změnit. Protože „měnit svět by něco změnit. Protože „měnit svět by měla
být zábava!“, jak trefně říká jejich motto. Princip je geniálně jednoduchý – což je mimochodem znak všech veleúspěšných sociálních podniků – vybírají ty nejvíce společensky odpovědné značky oblečení a doplňků, které v USA působí. Z jednotlivých kousků v e-shopu návštěvníci tvoří své „movements“ – výběr toho, co se jim z nabízeného zboží nejvíce líbí – a když pak kdokoliv něco z jejich „top listu“ na Roozt nakoupí, připíše se 1 dolar na účet neziskové organizace, kterou chce tvůrce movementu takto podpořit.

Oblast, kterou chce podpořit, si volí každý tvůrce movementu sám. Možnost výběru je velmi široká: děti s autismem, zvířecí práva, boj s hladem, konec války v Africe, přístup k vodě, podpora lidí s rakovinou, léčba HIV, gay práva, ochrana životního prostředí, vzdělávání, prevence domácího násilí apod. Navíc za každého nově registrovaného uživatele Roozt poskytuje prostřednictvím organizace Feeding America jedno jídlo člověku v nouzi. Registrace je přitom pro uživatele zdarma, stejně tak i vytváření movementů. Příspěvky na dobrou věc se těží až z prodaného zboží.

 

Roozt má spoustu pozitivních aspektů. Je to humanitární, ekologický, etický a společensky prospěšný projekt, díky němuž si můžete koupit oblíbené moderní kousky a přitom, jako vedlejší efekt, někomu pomoct.

Hand in Hand Soap

Každým rokem zemře více než 5 milionů lidí, převážně dětí, na nemoci zapříčiněné nedostatkem hygieny a čisté vody. Zjednodušeně řešeno, jedno mýdlo může zachránit jeden život. Pokud to bude mýdlo z Hand in Hand Soap. Za každý nákup na handinhandsoap.com, za kterým od roku 2011 stojí manželé Bill a Courtney, darují jednomu ohroženému dítěti jedno mýdlo a jeden měsíc čisté vody. Zakoupením jednoho jediného mýdla se podaří zachránit zhruba 4,65 m2 deštných pralesů. Mýdla (nebo koupelové soli a svíčky) z dílny Hand in Hand jsou 100% biologicky odbouratelná, byly vyrobeny eticky za použití přísad vypěstovaných ekologicky a ani jejich doprava nezatěžuje přírodní prostředí. Co víc, díky jejich propracovanému designu jsou to šperky, které ozdobí každou koupelnu. Za dobu své existence se díky tomuto sociálnímu podniku rozdalo více než 100 tisíc mýdel a zajistil se dostatek čisté vody pro více než 240 rodin na další desetiletí.

Pokračování článku o sociálním podnikání čtěte ZDARMA
v e-magu Starting Up:

Foto: handinhandsoap.com

Další příběhy

Diskuze k článku

Přidat komentář
V diskuzi není žádný příspěvek. Vložte první komentář.

Odběr novinek

Přihlaste svůj e-mail k odběru novinek z oblasti podnikání. Neposíláme žádný spam a můžete se kdykoliv odhlásit.

Kontaktujte nás

Napište nám e-mail.

E-mail: info@ipodnikatel.cz

Nebo se s námi spojte přes sociální sítě.

Google+    Twitter     Facebook

Sledujte nás

Jsme vám všude nablízku.