Rozhovor se Zuzanou Cabejškovou: ZAZA bottles

Už jen 3 dny zbývají do konce crowdfundingové kampaně na podporu českého start-upu... Nenechte naše krajanky ve štychu a pomozte jim! Třeba vám pomůže v rozhodování rozhovor se zakladatelkou ZAZA bottles.

Zpovídala: Barbora Šípková

 

Zuzko, prozraďte, v čem jsou ZAZA bottles jedinečné…

Předně děkuju, Báro,  jak za milý úvod, tak za podporu i za pozvání k rozhovoru.

ZAZA Bottles jsou jedinečné v tom, že dělají z vodovody pití na úrovni: jako první bioplastové a personalizovatelné lahve světa mají ambici dát každodennímu pití styl.

Problém vodovody totiž je, že na rozdíl od balených alternativ nenabízí žádný příběh, kohoutky jsou jako přehlídka 50 odstínů šedi J Proto i když je statisticky lepší a také dobře chutná, nemají k ní lidé nějaký vyložený vztah. To mají ZAZA lahve změnit.

Zároveň je mojí velkou vizí udělat vodovodu opravdu dostupnou a pohodlnou, proto zakládám ZAZA Planet s jasným příslibem: polovina zisku poputuje na veřejná pítka.

Jak jste se k výrobě designových lahví na vodovodu vlastně dostala?

V prvním ročníku vysoké školy jsem se cítila nevybouřená. Ne v tom smyslu, jako spoustu jiných mladých lidí (smích), ale v tom, jak zoufale teoretické je studium na českých školách. Nalákala mě tedy nabídka British Council na vytvoření vlastního environmentálního projektu. Psal se rok 2010 a zrodilo se Česko pije z vodovodu, tedy neziskovka, se kterou jsme pomohly dostat obyč vodu do českých restaurací.

S Vodním barem jsme objely Republiku více než 1500 lidem ukázaly, že nepoznají rozdíl mezi balenou a kohoutkovou vodou. Jen jsem neměla jakou lahev na vodu doporučit. Většina jich tak chemicky smrdí a nejsou zrovna vhodné k lodičkám a šatům. Takže jsem toužila po unikátní vlastní lahvi.

Studium v Holandsku mě pak dovedlo k myšlence podnikatelské dráhy, tak jsem začala touhy měnit v realitu.

Pojďme rovnou k věci. Jak to s vaším projektem na Kisckstarteru aktuálně vypadá a proč by měl někdo přispět?

Na Kickstarteru to vypadá slibně: kampaň poběží do 18. 6. a do té doby musíme vybrat 70 tisíc liber, tedy asi 2.6 milionu Kč. Tyto peníze potřebujeme zejména na zakoupení vstřikovacích forem pro sériovou výrobu, která bude probíhat v Čechách.

Další velkou položkou je nákup materiálu a samozřejmě náklady spojené s realizací odměn. Taková je totiž terminologie crowdfundingu: kdo přispěje, dostane odměnu.

A já moc prosím všechny čtenáře STARTING UP, aby přes www.zazabottles.com/jdemenato určitě přispěli, pomohli nám realizovat náš sen bezodpadového světa a  mohli se tak těšit právě na tu svou odměnu: jednu z krásných ZAZA lahví, ať už v Basic edici od českých blogerek nebo v Art edici od světových umělců.

Je pravda, že ZAZA bottles spojují světový design a českou výrobu?

Určitě. Jednak v tom právě zmíněném zapojení světových umělců – již jsme publikovaly ZAZA Art verze od umělců z Austrálie, Dánska, New Yorku a San Francisca – jednak ve smyslu známého hesla „Think Globally, Act Locally.“ Problém znečištění plastovým odpadem je problémem globálním a lokálně vyráběné ZAZA lahve mohou být jeho řešením.

Jaké to je, rozjíždět v Česku byznys s mezinárodním přesahem?

Upřímně řečeno, já o tom takhle ani neuvažovala. Miluju cestování a snažím se nikdy neškatulkovat a hranice jsou svým způsobem také škatulkou. Studovala jsem v 5 různých zemích za život a pracovala také v několika, v globálních kolektivech se cítím jako doma, je mi to zkrátka přirozené a hlavně milé. Styk se zahraničím je pro mě vždy jako nová krev do žil.

Dnešní svět je díky technickému a politickému pokroku tak propojený, že by bylo škoda se zavírat na vlastním dvorku, zvláště pak v byznysu J I když musím teď říct, že paradoxně je těžké rozjíždět globální iniciativu a zahrnout do ní české publikum!

Neuvědomila jsem si, kolik lidí se bude odmítavě stavět ke kampani v angličtině... Mrzí mě to a opravdu myslím, že by se tu měla přestat dabovat televize a drtit gramatika místo mluvení ve školách. Jsme malá země s obrovským potenciálem, který ale bez jazykové vybavenosti nerozvineme naplno.  

Pokračování rozhovoru čtěte zdarma v e-magu Starting Up

Další příběhy

Diskuze k článku

Přidat komentář
V diskuzi není žádný příspěvek. Vložte první komentář.

Odběr novinek

Přihlaste svůj e-mail k odběru novinek z oblasti podnikání. Neposíláme žádný spam a můžete se kdykoliv odhlásit.

Kontaktujte nás

Napište nám e-mail.

E-mail: info@ipodnikatel.cz

Nebo se s námi spojte přes sociální sítě.

Google+    Twitter     Facebook

Sledujte nás

Jsme vám všude nablízku.