Rozhovor s Czechitas: Holky učí holky programovat

Partička holek, které se rozhodly překonat stereotypy o tom, že IT je mužská záležitost. Představujeme Czechitas – neziskovku, která nemá obdoby.

„V 80. letech bylo mezi absolventy oboru výpočetní technika až 37 % žen. Dnes je to jen 9 %. Proč? Co se stalo? Výchova? Vzdělání? Nedostatek informací? Málo sebevědomí?“, to je jeden z postů na vašem Facebooku. O co tedy jde – o zakořeněné stereotypy o mužských a ženských rolích, nebo na to prostě holky nemají?

Kde je problém, co konkrétně ovlivňuje rozhodování holek o volbě oboru vysoké školy nebo pracovního uplatnění, nevíme. Obrovskou roli hrají právě genderové stereotypy v informačních technologiích, ale určitý vliv má i rodina, učitelé na střední škole, školské osnovy, kamarádi. To nezměníme. S čím jsme si ale začaly hrát je právě nedostatek informací, sebevědomí a motivace žen. Ony většinou neví, co přesně IT obor pokrývá, myslí si, že je to jen pro kluky a hlavně, že na to nemají. Často se setkáváme s názorem, že dívky preferují obory umožňující práci s lidmi, jazyky apod. Ale vždyť o tom IT je! Ano, člověk sedí určitou dobu za počítačem, ale velkou část práce tvoří právě týmová spolupráce, komunikace se zákazníkem. A tam jsou holky potřeba!

Co všechno učíte, když říkáte, že „učíte holky programovat“?

V rámci série workshopů Programuju! se holky naučí základy tvorby webových, desktopových i mobilních aplikací. Pracujeme s jazyky Java, C# a Ruby. V seriálu workshopů tvorby webových stránek začínáme s HTML/CSS a pokračujeme s PHP, Javascriptem aj. Co to znamená? Účastnice si odnese něco málo z teorie architektury aplikací, ale hlavně vlastní statickou nebo dynamickou webovou stránku, mobilní aplikaci pro Android, desktopovou hru nebo v grafických kurzech třeba i logo ve vektorech. Učíme hlavně holky se nebát IT a ptát se.

Je pravdou, že kurzy jsou zdarma? Z čeho se vám daří projekt financovat?

Ano. Jako studentky Fakulty informatiky v Brně jsme začaly s bezplatnými kurzy programování, do kterých jsme investovaly svůj volný čas a nadšení. Bavilo nás šířit znalosti dál a dávat holkám nástroje k realizaci vlastních nápadů. Stejně tak lektoři, kteří svůj čas věnují výuce naprosto dobrovolně. Po prvních kurzech se k nám začaly hlásit firmy, které chtěly naši myšlenku podpořit. Ať už pro to, že jim to dává smysl a chtějí holky v IT podpořit, nebo chtějí nabírat holky na pracovní pozice. Dnes už náš harmonogram workshopů praská v kalendáři a my už musíme platit lidi, kteří se na tvorbě kurzů podílejí. Vytvořili jsme členský systém pro lidi v naší komunitě, v rámci kterého lidi budou chodit na workshopy např. za 500 Kč. Ověřili jsme si, že lidi si věcí zadarmo moc neváží. Druhým pilířem financování je naše HR agenda alá personální činnost jako vedlejší činnost naší neziskové organizace. Dokážeme spojit holky a firmy. Holkám dáme kvalifikace vyžadované na pracovní pozice a ty pak nabízíme do firem. Reálně zvyšujeme počet žen v IT. Nemluvíme jen o tom. Takže dneska máme úžasné partnery, finanční sponzory, projekty ve spolupráci s firmami a hlavně, žádné dotace :-) Je to dřina, když to začíná odspodu bez peněz, jen s obrovskou vizí. Ale pak je to autentické, je nám to vlastní.

Jak jste se, Dito (pozn. Dita Přikrylová je zakladatelka projektu Czechitas), dostala vy k programování? Šla jste proti všem předsudkům…

Neprogramovala jsem po večerech ani jsem nehrála počítačové hry. Nosila jsem sukni, závodně tancovala a bavila mě matematika. Proto jsem si dala přihlášku na informatický obor, na ekonomce i informatice. Protože jsem si neuměla vybrat a nevěděla, co od toho čekat. První programovací jazyk byl Pascal a setkala jsem se s ním v prvním ročníku na Fakultě informatiky v Brně, na hodině, kde jsem seděla jediná holka. Neuměla jsem nic, ale protože jsem dělala všechny domácí úkoly, zakončila jsem předmět s Áčkem. Možná nejsou holky tak dobré jako kluci, ale rozhodně jsou pečlivější.

Pokračování rozhovoru najdete ZDARMA v e-magu Starting Up

Diskuze k článku

Přidat komentář
V diskuzi není žádný příspěvek. Vložte první komentář.

Odběr novinek

Přihlaste svůj e-mail k odběru novinek z oblasti podnikání. Neposíláme žádný spam a můžete se kdykoliv odhlásit.

Kontaktujte nás

Napište nám e-mail.

E-mail: info@ipodnikatel.cz

Nebo se s námi spojte přes sociální sítě.

Google+    Twitter     Facebook

Sledujte nás

Jsme vám všude nablízku.