Rozhovor: Čabraky z Lipníka

V loňském Nastartujte se byla mezi projekty jedna perlička, které sice zůstala zastíněna komerčně a mediálně úspěšnějšími projekty, my bychom ji ale chtěli povytáhnout na světlo. Na tomto společensky prospěšném projektu je toho zajímavého hodně – sám produkt, i člověk, který za tím vším stojí. Představujeme vám paní Libuši Křenkovou a její čabraky. Čtení pro zamyšlení.

Myslím, že kdybyste požádala o pomoc s úpravou webu, jistě by se našla spousta dobrovolníků, kteří by vám pomohli dotáhnout váš web na profesionální úroveň. Neměla byste o to zájem?

Pokud se najde mezi čtenáři Starting Up nějaký dobrovolník, budu jen ráda.

Koordinátorka projektu certifikátu “Haná regionální výrobek” mi často posílá pozvánky na trhy, jarmarky a podobné akce, ale já kvůli zdraví (nemocná páteř) jezdit nemohu. Proto bych chtěla požádat o pomoc s prodejem, který chceme realizovat i v Rakousku a Německu.  

Nejedná se jen o prodej čabrak, ale i dalších háčkovaných výrobků. S kamarádkou tvoříme i krajkové rukavičky a polorukavičky a já pletu loutky pro romské pohádky (paramisy). Hraní paramis je součástí mého vzdělávacího projektu AMARI Fajta a nejedná se o projekt pouze pro Romy.

Loutka je v cikánském pojetí kamarád i učitel. Cikáni hráli loutkové divadlo už v 10. stol. na Balkáně a cestovali s ním po celé Evropě.

Pro tento projekt bych potřebovala najít výrobce dřevěných loutek.

Váš projekt se účastnil loňského ročníku Nastartujte se. Mimo jiné bylo vaším cílem najít manažera, který by projekt čabrak vedl. Našel se někdo takový nebo ještě stále na posilu čekáte?

V projektu KB Nastartujte se jsem bohužel neuspěla. Stál mě více jak 15 tisíc, na které jsem si vzala půjčku z KB a poctivě splácím ze svého důchodu. Neuspěla jsem ani u nadací, které jsem zkoušela oslovit, i když je projekt Lipnické čabraky zaměřen na pomoc seniorům.

Psala jsem na několik farem v ČR, ale neozvali se. Právě manažer by nám pomohl hledat prodejce v zahraničí a nejen to. Přitom vím, že se čabraky líbí a v republice je 150 farem.

O vaše čabraky byl zájem i v zahraničí… Jak jste na tom se zakázkami v současné době?

V Anglii druhá má praneteř opustila koňskou farmu a zmizela neznámo kam, později se objevila u maminy v ČR a dovezla neprodané čabraky.

Potřebuji manažera s angličtinou a prodejce. Pokud např. někdo už po trzích jezdí a vzal by naše čabraky do prodeje, dostal by samozřejmě podíl ze zisku.

 

Čabraky pomáhají ve více rovinách – jednak dávají práci zručným babičkám v důchodu, obnovují téměř zapomenutou tradici čabrak a v neposlední řadě darujete vydělané peníze na rekonstrukci zchátralého piaristického kláštera v Lipníku nad Bečvou. Daří se to?

Nestačí mít dobrý nápad, pokud nemáte odbyt…

Ale naděje umírá poslední. Čabraky neopustím. Především kvůli seniorkám, které je vyrábějí a také kvůli lipnickému padajícímu klášteru.

Věřím, že po uveřejnění tohoto článku se ozvou lidé, kteří nám pomohou.

DOBRÝ ČLOVĚK JEŠTĚ ŽIJE.

Další zajímavé články najdete ZDARMA v e-magu Starting Up

Autor: Petra Tabarová

Další příběhy

Diskuze k článku

Přidat komentář
V diskuzi není žádný příspěvek. Vložte první komentář.

Odběr novinek

Přihlaste svůj e-mail k odběru novinek z oblasti podnikání. Neposíláme žádný spam a můžete se kdykoliv odhlásit.

Kontaktujte nás

Napište nám e-mail.

E-mail: info@ipodnikatel.cz

Nebo se s námi spojte přes sociální sítě.

Google+    Twitter     Facebook

Sledujte nás

Jsme vám všude nablízku.