Rozhovor: Čabraky z Lipníka

V loňském Nastartujte se byla mezi projekty jedna perlička, které sice zůstala zastíněna komerčně a mediálně úspěšnějšími projekty, my bychom ji ale chtěli povytáhnout na světlo. Na tomto společensky prospěšném projektu je toho zajímavého hodně – sám produkt, i člověk, který za tím vším stojí. Představujeme vám paní Libuši Křenkovou a její čabraky. Čtení pro zamyšlení.

Prý vždy jednou za čas požádáte v místním periodiku o darování přebytečné příze. Od koho většinou přízi dostáváte? Mohou i naši čtenáři nějak přispět?

Přízi a zbytky látek dostávám většinou od lipnických seniorů, kteří nejsou účastníky projektu Lipnické čabraky. Nacházejí je ve skříních po svých maminkách, které se v Lipníku dožívají požehnaného věku přes 80 i 90 let.

Jelikož jsem neměla peníze na přízi, vyzvala jsem v místním tisku (Lipenské listy) obyvatele, aby prohledali skříně a staré zbytky mi nosili, což se také stalo. Nosili mi nejen zbytky přízí, ale i zbytky látek. Zbytky látek mi nosí i dnes. Potřebujeme je nejen na čabraky.

Co děláme s látkami? V Lipníku nám chátrá a doslova padá piaristický klášter. Občanské sdružení mělo setkání s obyvateli v říjnu 2014 a tam jsem navrhla, aby klášter sloužil místním obyvatelům, regionu i turistům. Komunitní centrum s mezinárodní účastí by bylo dobré řešení.

Čtyři politické strany si daly záchranu do svého volebního programu. Jednaly s archeologickým ústavem v Olomouci o vytvoření depozitáře, ale to brzy padlo. Radní vytvořili komisi, do které mě nepozvali, ač se za mě přimlouvala p. senátorka Seitlová.

Z rozhovoru s obyvateli jsem zjistila, že se mnoho o historii kláštera neví. Piaristé vzdělávali chlapce, dokonce jeden z nich učil i Bedřicha Smetanu. Pro své žáky skládali učebnice, divadelní hry i opery.

Lipnický amatérský soubor staré hudby Mgr. Elišky Radostové nacvičuje barokní operu lipnických piaristů ENDYMIO. Z darovaných látek šijeme jednoduché barokní šaty, scénu i oponu. Představení se koná 14. června 2015 v kulturním domě ECHO v 18. hod. Už nyní zvu všechny příznivce.

Nedávno jste si založily i e-shop. Pomáhal vám s ním někdo, nebo jste se na to vrhla sama?

E-shop založila má praneteř, ale potřebovala bych pomoc s vyfocením čabrak na koních a vytvořením kvalitní webové stránky.

Diskuze k článku

Přidat komentář
V diskuzi není žádný příspěvek. Vložte první komentář.

Odběr novinek

Přihlaste svůj e-mail k odběru novinek z oblasti podnikání. Neposíláme žádný spam a můžete se kdykoliv odhlásit.

Kontaktujte nás

Napište nám e-mail.

E-mail: info@ipodnikatel.cz

Nebo se s námi spojte přes sociální sítě.

Google+    Twitter     Facebook

Sledujte nás

Jsme vám všude nablízku.