Rozhovor: Čabraky z Lipníka

V loňském Nastartujte se byla mezi projekty jedna perlička, které sice zůstala zastíněna komerčně a mediálně úspěšnějšími projekty, my bychom ji ale chtěli povytáhnout na světlo. Na tomto společensky prospěšném projektu je toho zajímavého hodně – sám produkt, i člověk, který za tím vším stojí. Představujeme vám paní Libuši Křenkovou a její čabraky. Čtení pro zamyšlení.

Projekt Lipnické Čabraky je zajímavý nejen svým názvem, ale také tím, čí práce za ním stojí. My to víme, ale ostatní možná ne. Mohla byste našim čtenářům vysvětlit co je čabraka, na co je dobrá a kdo ji pro Lipnické čabraky vyrábí?

Lipník nad Bečvou je chudé město. Mezi sociálně vyloučené nepatří jen Romové, ale i nezaměstnaní hlavně po 50ti letech a seniorky, které tvoří už jednu třetinu obyvatel. Žijí s námi staré ženy, které mají důchod 4500-5000Kč. Pochopitelně jsou na sociálních dávkách jako Romové.

Koho napadlo zapojit do projektu seniorky, které mají možnost spojit příjemné s užitečným a vydělat si tak nějaké peníze navíc?

Nápad byl můj. Čabraky jsem začala plést a naučila jsem to i kamarádky. Lipnické seniorky mě často zastavovaly a prosily o práci v občanském sdružení Moravská brána, které vedu.

Práci jsem tenkrát neměla, ale v roce 2013 mě navštívila praneteř, která mě poprosila o upletení nebo uháčkování čabrak. Její mamina chová koně a koupila i koně své dcerce.

 

Tenkrát jsem také nevěděla, co to čabraka je. Jednoduše řečeno čabraka původně chránila uši před dotěrným hmyzem, spodní část pak zdobí prostor mezi očima. Někteří chovatelé koní nazývají čabrakou i deku pod jezdce, ale to není náš případ…

My seniorky umíme ruční práce už od dětství. Tak mě napadlo čabraky plést, šít i háčkovat. Netušila jsem, co mě čeká.

Kolik seniorek je v současné době do projektu zapojeno?

Do výroby čabrak se zapojilo pět seniorek, které upletly nebo uháčkovaly 100 čabrak. Začala jsem nabízet čabraky přes internet chovatelům koní v ČR, ale neuspěla jsem. Neuspěla ani má druhá praneteř v Anglii. Naše čabraky se líbí, líbily se i komisi, která nám udělila certifikát “Haná regionální produkt”, z čehož máme radost, ale peníze z čabrak doposud neplynou.

Přihlásila jsem čabraky do grantu KB Nastarujte se. Musela jsem si vzít půjčku – KB mi půjčila na základě stavebního spoření, dluh splácím ze svého důchodu.

Uvědomila jsem si, že vyrobit čabraky je jedna věc, druhá prodat.

Diskuze k článku

Přidat komentář
V diskuzi není žádný příspěvek. Vložte první komentář.

Odběr novinek

Přihlaste svůj e-mail k odběru novinek z oblasti podnikání. Neposíláme žádný spam a můžete se kdykoliv odhlásit.

Kontaktujte nás

Napište nám e-mail.

E-mail: info@ipodnikatel.cz

Nebo se s námi spojte přes sociální sítě.

Google+    Twitter     Facebook

Sledujte nás

Jsme vám všude nablízku.