Příběh začínajícího podnikatele: Kadeřnictví Natálie Šírová

Paní Natálie Šírová samostatně podniká od září 2007 v oblasti kadeřnických služeb ve Slavičíně. Vztah k této činnosti se u ní projevoval již od školního věku a o tom, že se vyučí kadeřnicí nikdy nepochybovala. Jak spletitá byla její cesta za vysněným podnikáním vám ukáže následující článek.

Příběh podnikatele

Když v roce 1984 paní Šírová ukončila devátou třídu základní školy, nebyl otevřen 1. ročník v oboru kadeřnice na žádném z dostupných učilišť. Byla tedy okolnostmi donucena vybrat si jiný z nabízených učebních oborů. Rozhodla se pro servírku. Po vyučení byla zaměstnána kromě období mateřské dovolené střídavě jako servírka, dělnice v obuvnickém průmyslu a pak znovu jako servírka a kuchařka.

Hledání podnikatelského nápadu

Touha po tvorbě účesů ji však ani po letech neopustila. V období, kdy měla určité zdravotní problémy a kdy jako rozvedená musela skloubit zaměstnání s nepříliš vhodnou pracovní dobou v restauraci se starostí o dvě děti, se rozhodla absolvovat za podpory Úřadu práce rekvalifikační jednoletý kurz pro kadeřnice s cílem zahájit podnikání. Od absolvování tohoto kurzu již získávala první kadeřnické zkušenosti v domácnosti, kdy zajišťovala tyto služby pro rodinu a přátele.

Po ukončení kurzu kadeřnice ve Vizovicích s cílem založit vlastní podnikání, absolvovala v průběhu května 2007 na základě doporučení Úřadu práce ve Zlíně kurz Základy podnikání u společnosti JVM-RPIC, spol. s r.o., ve Zlíně.

Příprava na zahájení podnikání

Absolvováním kurzu a získáním certifikátu si vytvořila základní předpoklady pro získání dotace od Úřadu práce a následně i bezúročného úvěru pro začínající podnikatele v programu START u Českomoravské záruční a rozvojové banky, a.s.

Během kurzu, kde byla školena v oblasti legislativy, daní, účetnictví, marketingu, sociálního a zdravotního pojištění, psychologie apod., získala základní povědomí a přehled o podnikání. Uvědomila si, že podnikání nejsou jenom příjmy, ale je zde také spousta povinností a finančních nákladů. Ztratila zde i určité naivní představy o podnikání. Uvědomila si i důležitost marketingu a propagace pro její budoucí podnikání.

Počátky podnikání

Vlastní podnikatelská činnost byla zahájena v září 2007. Paní Šírová podala reklamní inzerát v místních novinách, umístila tabuli na provozovnu a rozběhla systém slev. Kadeřnictví se vcelku úspěšně začalo rozvíjet. Zákaznice, které navštívily provozovnu poprvé jsou spokojeny a opětovně její kadeřnictví navštěvují. Podnikatelka si navíc udělala i kurz líčení a tuto činnost nabízí při standardních kadeřnických službách. Menší problémy měla s rychlostí financování úhrad jednotlivých faktur přes bankovní úvěr.

Ukázalo se však, že byla podceněna cena nájemného u současného pronajímatele, která je dle paní Šírové po nových poznatcích cca 2krát až 3krát vyšší na 1m2 než jiné komerční prostory ve městě a není úplně vhodné ani umístění provozovny, skrytě za branou místního průmyslového areálu.

Jelikož nyní po odečtení nákladů zůstává minimum finančních prostředků pro osobní potřebu, zajistila si podnikatelka později nový, podstatně nižší pronájem v budově nového squash centra, kde jsou poskytovány i další služby jako masáže, sauna, fitness apod. Zde poskytuje kadeřnické služby již od ledna 2008.

Rozvoj podnikání

Paní Šírová průběžně navštěvuje pořádané semináře pro kadeřnice a seznamuje se s novými trendy i způsobem užití nových materiálů. Z marketingového hlediska bude nadále pokračovat s již zavedenými slevovými kupóny a občasnou reklamou v místním tisku. Předpokládá, že při nastoupeném trendu si do jednoho roku od počátku podnikání zajistí základní klientelu, která ji umožní při odvádění vysokého standardu služeb stabilní zdroj příjmů.

Doporučení podnikatele

Novým, začínajícím podnikatelům by chtěla vzkázat, že i přes veškeré počáteční nesnáze, kdy  je třeba mít pevné nervy, dostatek energie i dostatek podnikatelského přesvědčení a nadšení, stojí za to vstoupit do podnikání.

Natálie Šírová

Diskuze k článku

Přidat komentář
Lucy1q Pokud hledáte číšníky a servírky, tak se mi osvědčil následující pracovní server http://www.pracomat.cz/profese/cisnik-servirka , podařilo se mi tam nabrat 2 zaměstnance, sice nebyly nejlevnější ale oba vydrželi, což se nedá říct o všech kandidátech co se k nám hlásili.
7.10.2015 18:34 | Odpovědět

Odběr novinek

Přihlaste svůj e-mail k odběru novinek z oblasti podnikání. Neposíláme žádný spam a můžete se kdykoliv odhlásit.

Kontaktujte nás

Napište nám e-mail.

E-mail: info@ipodnikatel.cz

Nebo se s námi spojte přes sociální sítě.

Google+    Twitter     Facebook

Sledujte nás

Jsme vám všude nablízku.