Příběh podnikatelky v důchodu: Bohemia EU Planners

Přestože je už ve věku, kdy jsou mnozí jiní v důchodu, termín „důchodkyně“ nejde dost dobře s Vendulou Raymovou dohromady. Energická dáma se ve věku, kdy mnozí jiní o přemýšlí o tom, že svou kariéru pověsí „na hřebík“ a budou mít víc času na vnoučata a na zahrádku, pustila do podnikání.

Podnikání ve vyšším věku bez problémů

Přizpůsobovat se měnícím se požadavkům a potřebám trhu, neusínat na vavřínech a neustále rozvíjet své podnikání znamená spoustu práce, stresu a také značnou flexibilitu. To všechno Vendula Raymová zvládá - přestože se obecně má za to, že čím je člověk starší, tím hůře snáší jakékoli vybočení ze zaběhaného stereotypu a stres. Odolnost vůči stresu si vypěstovala už během své předchozí kariéry. „Stres mě pronásledoval celou moji pracovní kariéru. Mé povolání vyžadovalo neustálé rozhodování, někdy to bylo velmi náročné,“ říká.

 

Vyšší věk v tomto ohledu podle ní není na škodu, spíš ku prospěchu. „S přibývajícím věkem si naopak myslím, že mé rozhodování je flexibilnější než tomu bylo dříve. Snažím se řešit jen ty úplně nutné záležitosti, a u těch ještě dělám alespoň čtyřiadvacetihodinový posun. Jsem více tolerantní a sleduji jen životně důležité cíle,“ shrnuje svůj recept na stres spojený s podnikáním a zvládání změn. Patří k němu také udržování fyzické kondice. „Podnikání vyžaduje dobrou fyzickou kondici, pokud vás trápí nemoci, máte jiné starosti, a takové starosti já nechci,“ říká. Do práce proto chodí pěšky a aspoň dvakrát do měsíce vyrazí na celodenní pěší túru. Pomáhá jí to nejen k dobré „fyzičce“. „Čistím si tím hlavu a rovnám myšlenky na další nápady,“ prozrazuje.

Mezi podnikáním a vnoučaty

Firmy Venduly Raymové dnes vytváří obrat kolem 2,5 milionu korun ročně a dávají práci dalším. „Zaměstnávám dvě stálé asistentky a podle projektového záměru dalších šest až jedenáct spolupracovníků. Mými  spolupracovníky a partnery jsou lidé se stejným zájmem jako já, kteří pro mě pracují formou outsourcingu,“  podotýká. Přitom, jak sama říká, uspět v Bruselu není nic jednoduchého. „Brusel je vysoce konkurenční prostředí, nejen v lokálním rozmezí, ale i v přítomnosti dalších takových jako jsme my, reprezentanti z ostatních států, nejen evropských, ale i třetích zemí.“

Při tom všem si dokáže najít dostatek času i na to, aby byla pro svá vnoučata tou správnou babičkou – a pro jejich rodiče onou „hlídací oporou“, s jejíž pomocí se dá počítat při řešení rébusu, jak skloubit zaměstnání a péči o rodinu. „Jednu třetinu mého času mi zabírají vnoučata, dvě třetiny pracovní činnosti,“ říká. Když popisuje rytmus svých pracovních dnů, kdy je babičkou i podnikatelkou zároveň, vypadá to, že i 24 hodin je pro takový den málo. „Jednání probíhají dopoledne, kdy jsou děti ve škole a školce, abych odpoledne a večer byla s nimi. K notebooku si pak sedám v půl desáté večer,“ popisuje.

Přes to, že její životní tempo je mnohem hektičtější, než u mnohých jiných vrstevníků, svého rozhodnutí začít „na stará kolena“ podnikat ani v nejmenším nezalitovala. „Naopak, byla jsem ráda, že jsem změnila vše, co jsem mohla a tento krok jsem vždy považovala a dodnes považuji za dobré rozhodnutí,“ říká Vendula Raymová. „Snažím se od chvíle, kdy jsem do této etapy vstoupila radikálně pracovat i na sobě a své minulé zvyky a tradice měnit a žít podle svého vlastního osobního přesvědčení,“ dodává. Podle ní je určitě dobré, když si člověk najde i v důchodovém věku dostatek aktivit (a nemusí to být nutně jen podnikání) – mnohem pomaleji pak stárne. „Aktivní činnost je určitě lékem proti stárnutí, bez ohledu na to kolik je vám let. Je spousta zajímavých věcí a lidí kolem vás, tak proč nebýt aktérem,“ míní Raymová.

Diskuze k článku

Přidat komentář
V diskuzi není žádný příspěvek. Vložte první komentář.

Odběr novinek

Přihlaste svůj e-mail k odběru novinek z oblasti podnikání. Neposíláme žádný spam a můžete se kdykoliv odhlásit.

Kontaktujte nás

Napište nám e-mail.

E-mail: info@ipodnikatel.cz

Nebo se s námi spojte přes sociální sítě.

Google+    Twitter     Facebook

Sledujte nás

Jsme vám všude nablízku.