Příběh podnikatelky v důchodu: Bohemia EU Planners

Přestože je už ve věku, kdy jsou mnozí jiní v důchodu, termín „důchodkyně“ nejde dost dobře s Vendulou Raymovou dohromady. Energická dáma se ve věku, kdy mnozí jiní o přemýšlí o tom, že svou kariéru pověsí „na hřebík“ a budou mít víc času na vnoučata a na zahrádku, pustila do podnikání.

Podnikatelkou v důchodu

Založila v Bruselu firmu Bohemia EU Planners, která pomáhá lidem zorientovat se v legislativě EU. A zvládá si najít dostatek času i na vnoučata.

Příprava na podnikání

Profesní dráha Venduly Raymové byla dlouhá léta spjata s ČSA. Dvacet let pracovala jako letuška, pak se přesunula do řídících funkcí. Zvládla také vystudovat filosofickou fakultu. V roce 2000 ji práce u ČSA přivedla do Bruselu, na pozici regionální zástupkyně ČSA pro Belgii, později i Lucembursko, Velkou Británii a Irsko.

Po sedmi letech, v době, kdy už mohla být rok v důchodu, přišel čas zamyslet se, co dál. Ne snad, že by už kvůli pokročilému věku neměla pracovní uplatnění. Naopak. Zaměstnavatel o ni stál. „Mohla jsem pracovat ještě pár let v původním povolání v Belgii, Lucembursku, Velké Británii a Irsku. Já ale věděla, že chci změnu,“ říká. Zhruba měsíc a půl přemýšlela, kudy se bude její život dál ubírat – a pak se rozhodla převrátit svůj život naruby. Opustila své velmi dobré a docela jisté zaměstnání – v té době se ještě leteckým společnostem výborně dařilo – a vrhla se rovnýma nohama do dobrodružství soukromého podnikání, kde chtěla zúročit své zkušenosti s fungováním evropských institucí, které ve své pozici regionální zástupkyně ČSA v Bruselu nasbírala.

Velké rozhodnutí a rychlý start podnikání

Přerodu ze zaměstnance v podnikatele se nebála. „Celý svůj profesní život jsem byla zodpovědná za plnění strategie obchodního plánu a tudíž jsem jen změnila úvahu ze státního podniku na oblast soukromého podnikání,“ říká.

Založila dvě firmy– jednu belgickou a jednu českou, nabídla své služby projektu Českého domu v Bruselu a odjela se věnovat roli babičky. „Založila jsem společnosti během týdne a odjela se starat o vnoučata. Tři měsíce jsem dýchala čerstvý vzduch při práci na zahradě a kolem domu a věnovala jsem se vnoučatům,“ vzpomíná. Zároveň ale připravovala svůj první produkt, školící stáže o legislativním procesu v EU. „V srpnu jsem sepsala program školících stáží a odvezla jej do Prahy. K 1. říjnu. jsem dostala nájemní smlouvu na kancelář, k 10. říjnu 2007 se otevíral Český dům v Bruselu a v listopadu začaly stáže,“ popisuje, jak její podnikání v Bruselu naplno odstartovalo.

Pro start svého podnikání obětovala část svých úspor, nebrala si žádný úvěr. A i v dalších fázích rozvoje svého byznysu se snaží hospodařit a plánovat finančně tak, aby se obešla bez půjček.

„Nejsem zastáncem bankovních půjček pro rozjezd společnosti i s ohledem na věk podnikatele, tedy v mém případě důchodový věk,“ vysvětluje.

Svět se mění – ona s ním

 

Školící stáže o legislativním procesu v EU patří dodnes do portfolia produktů Bohemia EU Planners. V první fázi, určené pro pracovníky českých státních institucí a krajských a městských úřadů, prošlo školeními Venduly Raymové 164 lidí, kteří pak byli členy pracovních skupin během Předsednictví ČR při Radě EU. Tím ale její podnikání neskončilo, naopak, neustále se rozvíjí. „Loni na jaře musela změnit obsah stáží podle požadavku objednatele. Od této doby jsem začala uvažovat o přípravě na projektovou činnost pro čerpání peněz z komunitárních fondů EU přímo v Bruselu. Tím jsem začala ještě více aktivně pracovat v nadnárodních týmech a k odbornosti dopravy a vzdělávání jsem přidala i téma kohezní politiky Evropské unie,“ říká. „Od přelomu roku 2010 buduji multi-office kancelář, která pokrývá témata dopravy a regionů a vše propojuje vzdělávacím aspektem. Získala jsem statut od Evropské komise jako hostující společnost pro vzdělávací  programy Erasmus pro studenty a pilotní projekt Erasmus pro začínající a nové podnikatele ze zemí EU,“ dodává.

Diskuze k článku

Přidat komentář
V diskuzi není žádný příspěvek. Vložte první komentář.

Odběr novinek

Přihlaste svůj e-mail k odběru novinek z oblasti podnikání. Neposíláme žádný spam a můžete se kdykoliv odhlásit.

Kontaktujte nás

Napište nám e-mail.

E-mail: info@ipodnikatel.cz

Nebo se s námi spojte přes sociální sítě.

Google+    Twitter     Facebook

Sledujte nás

Jsme vám všude nablízku.