Příběh podnikajícího studenta: „Podnikání je moje droga!“

Říká, že „podnikání je jako droga, s kterou když jednou začnete, tak je těžké skončit“. Oba jeho podnikatelské projekty mají sociální rozměr. Razí heslo: „zákazník vždy na prvním místě“. Možná i díky tomu se mu podařilo uspět v Rozjezdech roku 2014, ačkoliv je pořád ještě student. O kom, že to mluvíme? O Jakubu Bartošovi. Hlavu Pohádkových čepiček a portálu Tutorings.

Jakub Bartoš: Pohádkové čepičky a Tutorings

Jakub Bartoš si díky svému projektu Pohádkové čepičky získal přízeň porty Rozjezdů letošního roku, která ho odměnila zvláštní cenou v rámci studentské kategorie Libereckého kraje. Ještě hodně horkou novinkou je spuštění portálu Tutorings, který má také „na svědomí“.

Pohádkové čepičky jsou ručně háčkované výrobky pro děti, které jsou spojeny nejen s notoricky známými dětskými pohádkami. Děti si nasadí čepičku a rázem je z nich Karkulka, vlk nebo jakékoliv jiné zvíře, které hraje svou úlohu v pohádkách.

Ale, jak ví každé malé dítě, představivosti se meze nakladou, a nedělá to ani Jakub Bartoš. Na webu sbírá pohádky od dětí, vymýšlí své vlastní příběhy a plánuje z nich vydat dětskou knížku. Chce děti vrátit zpět ke knížkám a rozvíjet jejich fantazii a čtenářskou gramotnost. Svému podnikání dal i sociální rozměr – z každého prodaného výrobku podporuje dětské organizace.

Zrození Pohádkových čepiček nebylo ale zas až tak idylické, jak by se mohlo zdát. Jakub měl během studií v Norsku autonehodu. Naštěstí měl okolo sebe lidi, kteří mu pomáhali dostat se zpět na vlastní nohy a tak se rozhodl, že chce tuto pomoc lidem nějakým způsobem vrátit. „A jelikož jsem stále dítě a jsem rád mezi dětmi, tak vznikla myšlenka Pohádkových čepiček“, vysvětluje.

Projektem Tutorings, který je zatím v plenkách, se Jakub zaměřuje také na děti, ale už o něco větší – ty školou povinné. „Když jsem měl problémy se studiem, tak vždy bylo těžké najít někoho, kdo by mně s tím pomohl, tak jsme se s kolegou rozhodli vytvořit portál Tutorings, kde bude snadné najít vhodného učitele díky tomu, že spojuje učitele a studenty, kteří hledají doučování“ prozrazuje pozadí zrodu portálu.

Díky tomuto portálu mohou učitelé na jedné straně nabízet své služby a studenti na straně druhé si je mohou najít podle ceny, místa, zkušeností nebo vzdělání. Lákavé je na tom také to, že služby mohou využívat, jak studenti, tak učitelé zdarma. „Cílem projektu je poskytnout možnost vzdělávání pro všechny, kteří se chtějí něčemu novému naučit a nabídnout učitelům prostor, kde mohou propagovat své znalosti a zkušenosti. Chceme vytvořit největší databázi učitelů, a tudíž studenti budou mít možnost si vybrat přesně toho učitele, kterého chtějí, a díky portálu pomáháme učitelům uplatnění na trhu práce“ dodává.

To zní hodně jednoduše, že? Ale není. Stejně jako každé podnikání, i Jakub musí denně překonávat překážky. A má na ně jednoduchý recept – pozitivní přístup: „Jen překonání překážek znamená, že se mé projekty zlepšují. Jelikož mé projekty jsou na začátku, tak očekávám, že ty největší překážky teprve přijdou a upřímně se na ně těším, protože když je překonám, tak mé projekty budou úspěšné“. Navíc, skloubit podnikání a studium ho naučilo si plánovat každou sekundu. „Mohu říct, že neznám, co znamená slovo nuda, což je to nejlepší“, říká s úsměvem.

Překážky znamenají potenciální krizové situace. Jak je na tom Jakub s nimi? „Naštěstí jsem v podnikání žádnou velkou krizi nezažil a snažím se jim vyhýbat, tím že aktivně řeším všechny malé problémy. Riziko a nejistota je to, co mě přitahuje, ale vím, že když budu pracovat na 200 %, tak se snižuje pravděpodobnost selhání. Všechny zásadní kroky diskutuji se svými kolegy a snažím se naslouchat rad od zkušenějších, kteří mně velmi pomáhají.“

Jeho sny nejsou přízemní. S projektem Tutorings by chtěl vytvořit největší databázi učitelů nejen v ČR, ale v celé Evropě, aby mohli všichni studenti najít vhodného učitele, kdekoliv ho budou potřebovat. Během podzimu chce poposunout dopředu také Pohádkové čepičky a otevřít pohádkový obchod.

 

Na otázku „Co vám chybí?“ jsme dostali od Jakuba tuto odpověď: “Zůstanu u tradiční odpovědi začínajícího podnikatele, že finance by určitě pomohly urychlit rozvoj projektu.“ Snad se mu toto „bolavé místo“ podaří rychle zahojit. Za redakci portálu iPodnikatel.cz mu budeme přát štěstí.

Další inspirativní příběhy

Diskuze k článku

Přidat komentář
V diskuzi není žádný příspěvek. Vložte první komentář.

Odběr novinek

Přihlaste svůj e-mail k odběru novinek z oblasti podnikání. Neposíláme žádný spam a můžete se kdykoliv odhlásit.

Kontaktujte nás

Napište nám e-mail.

E-mail: info@ipodnikatel.cz

Nebo se s námi spojte přes sociální sítě.

Google+    Twitter     Facebook

Sledujte nás

Jsme vám všude nablízku.