Nejrozsáhlejší rozhovor s vítězkou Rozjezdů roku 2014 Zuzanou Kubíčkovou z Mojí dílny

O těžkostech rozjezdu Mojí dílny. O tom, jak se jí podařilo za půl roku přilákat na Facebook přes 2 000 fanoušků. O tom, proč odcházejí její zákazníci spokojení. O tom, proč se jí dotkl novinový titulek „Žena zvítězila“. Tato éterická podnikatelka má rozhodně co říct. A navrch jen tak mezi řečí přidá jeden skvělý nápad na podnikání.

Nápad na kreativní dílnu s kavárnou je originální, anebo jste se inspirovaly někde v zahraničí? Protože v zahraničí fungujespousta projektů, které se dají převzít, poupravit podle sebe a rozjet.

Moje a Tvoje dílna je koncept, který v nějaké podobě už existuje, jen ne v takové, jako u nás. Například v Praze existuje kavárna, kde se maluje na keramiku, ale už nic jiného. Potom existují výtvarné dílny, ale bez kavárny. Vím třeba o kavárně v New Yorku, kde je možnost tvořit, ale nepořádají kurzy. Náš koncept je taková “slepenina” toho všeho – udělaly jsme si to tak, aby se nám to líbilo a bavilo nás to.

Vymýšlet koncept byla určitě ta zábavnější stránka při zakládání Mojí dílny. Na úřadech to už asi taková zábava nebyla…

Ano, pak přišly na řadu povolení, kolaudace, změny účelu užívání, hygiena, stavební úřad, hasiči,....

Jak jste věděla, co vše je potřeba udělat? Protože to je věc, kterou všichni začínající podnikatelé řeší. Mají nápad, ale neví, co všechno to obnáší.

Nějaké informace jsem načerpala už v Pardubicích, protože jsme tam měly vyhlídnutý prostor a věděly jsme, že bude potřeba vyřídit změnu účelu užívání. A v momentu, kdy víte, že musíte vyřídit změnu účelu užívání, se ty informace už dají najít. Spoustu věcí jsem se dozvěděla od kamarádek, které už něco podobného řešily. Ale největší štěstí mám v tom, že můj tatínek je inženýr stavař a vyřizuje všechna tato povolení pro jiné firmy. Hrozně moc mi pomohl v začátku. Prostor, kde teď Moje dílna je, bylpůvodně zkolaudován pro prodejnu barev a laků, což nešlo využít pro kavárnu. Na dalších úřadech nám řekli, co všechno potřebujeme zařídit. Bylo to docela složité. Ani ne tak pro výtvarnou dílnu, která až tak nespadá pod žádnou kategorii, ale spíš pro kavárnu. Zařízení kavárny má specifické požadavky. Například musíte mít dřez na nádobí a samostatné umyvadlo na ruce, šatnu pro zaměstnance, oddělenou toaletu pro zaměstnance apod. Mám úžasnou zkušenost s dámami na úřadech, které mi byly opravdu nápomocné. Hlavně mi pomohl tatínek, který vše oběhal a vzhledem k tomu, že je to ve svých 60 letech velmi pohledný pán, tak šlo vše skvěle.(smích) A pak přišla na řadu rekonstrukce prostoru. Měla jsem velké štěstí, že prostor dílny už měl tento charakter (dřevěné trámy a cihlové stěny – pozn. redakce). Ten prostor sám o sobě byl krásný a měl duši. My jsme ho jenom vyčistili, vymalovali, dali tomu barvičky, vydekorovali, udělali kuchyň a tak. Říkám „jenom“, ale i tak to pro mě bylo dost těžce uchopitelné. Mé technické nadání je téměř nulové a bez pomoci mého přítele by dílna snad ještě ani otevřená nebyla. Od začátku mě moc podporuje a je mi oporou.

Zažila jste chvíle bezradnosti, kdy jste uvažovala, jestli to úsilí vůbec stojí za to? Řekla jste si ve spojitosti s Mojí dílnou „tak už dost!“?

Ne, to ne! Něco mě překvapilo, protože si to vyžádalo větší investici, než se kterou jsem počítala. Třeba kvůli hasičům jsme museli v Dílně bourat a předělávat to tam. Ale to jsou komplikace, které prostě nastanou, a vy se s nimi poperete za pochodu.

Takže jste o Mojí dílně nikdy nezapochybovala?

V průběhu plánování ještě ano, ale jakmile jsem získala prostor a začala budovat, pochybnosti šly stranou. Občas samozřejmě přicházejí strachy, zda to všechno zvládnu, zda se dílně bude dařit. Ale o tom, že dílně dám všechno a že má velký smysl, o tom nepochybuji.

Bylo založení Mojí Dílny finančně náročné? Kde jste sháněla finance? Využila jste nějaké dotace například od úřadu práce?

Finančně mi pomohl můj přítel a já jsem naštěstí měla také úspory, které jsem využila. Investice do prostoru byly přiměřené, jak jsem již zmínila, a nebyly potřeba velké zásahy. Navíc, peníze, které jsem do Mojí dílny vložila, jsem do ní nevložila proto, aby se mi co nejdříve vrátily. Někdo investuje například do golfu, já jsem je vložila do Mojí dílny. V tuto chvíli využívám dotace z úřadu práce na zaměstnankyni a jsou to peníze, které opravdu pomůžou. Mohu doporučit.

Pokračování rozhovoru čtěte ZDARMA v e-magu Starting Up:

Foto: Facebook Moje dílna

Další příběhy

Diskuze k článku

Přidat komentář
Kajak To je dobre no
23.11.2014 14:53 | Odpovědět
Kajak podle me aspon
23.11.2014 14:55 | Odpovědět

Odběr novinek

Přihlaste svůj e-mail k odběru novinek z oblasti podnikání. Neposíláme žádný spam a můžete se kdykoliv odhlásit.

Kontaktujte nás

Napište nám e-mail.

E-mail: info@ipodnikatel.cz

Nebo se s námi spojte přes sociální sítě.

Google+    Twitter     Facebook

Sledujte nás

Jsme vám všude nablízku.